Bethesda panostaa mobiilipeleihin – osti Alpha Dog mobiilipelifirman Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesda panostaa mobiilipeleihin – osti Alpha Dog mobiilipelifirman

The Elder Scrolls: Blades

Julkaisija Bethesda on laajentanut studiokokoelmaansa ostamalla mobiilipelifirma Alpha Dogin. Vuonna 2012 alan veteraanien Shawn Woodsin ja Jeff Cameronin perustama yhtiö tunnetaan parhaiten Monstrocity Rampage ja Wraithborne -peleistä.

Yrityksen on määrä tuottaa uusia pelejä iOS ja Android -alustoille, mutta mitään varmoja nimiä ei ole vielä tiedossa.

Aiemmin tänä vuonna lanseerattu The Elder Scrolls: Blades -mobiilipeli ei saanut varsinkaan hyvää vastakaikua pelisarjan vannoutuneilta faneilta. Silti Bethesda on jatkanut kyseisen pelin kehittämistä ja tuonut siihen uusia ominaisuuksia ja parannuksia.

Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen

Fallout 76:n pelaajat voivat alkaa varautua karmivaan, mutta hauskalla twistillä täyteen syksyyn. Bethesda on julkaissut virallisen trailerin pelin kausitapahtumasta Mischief Night Returns!, joka tuo Wastelandille runsaasti koristeita, asuja ja muuta Halloween-henkeä.

Tapahtuma alkaa 7. lokakuuta ja kestää aina 21. päivään saakka. Mukaan pääsevät niin PS4-, Xbox One- kuin PC-pelaajat Steamistäkin. Tämä on loistava tilaisuus sukeltaa pelin villiin maailmaansa ja kokea jännitystä yhdessä muiden pelaajien kanssa.

Mischief Night on täynnä kauhuteemaa, mutta samalla huumoria ja hauskoja yllätyksiä, eli täydellinen sekoitus jännitystä ja naurua. Olipa mielessäsi koristella Wastelandia, pukeutua hassuihin asuihin tai vain tutkia pelin Halloween-sisältöjä, tapahtuma tarjoaa jokaiselle jotakin.

Bethesda muistuttaa, että tapahtuma on rajattu ajallisesti, joten jos haluat kokea tämän vuoden villimmän Halloween-seikkailun Fallout 76:ssa, nyt on aika suunnata pelin pariin.

Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän Kommentit pois päältä artikkelissa Wolfenstein 2 -kehittäjät paljastivat, että pelissä oltaisiin voitu nähdä Hitleriä vieläkin enemmän

Wolfenstein 2: The New Colossus -pelissä olisi voinut nähdä vielä enemmän Adolf Hitleriä kuin lopullisessa versiossa, ainakin kehittäjien alkuperäisten suunnitelmien mukaan. MachineGamesin perustaja ja luova johtaja Jens Matthies paljasti Noclipille, että kohtauksessa, jossa Hitler esittää propagandafilmiä, kehittäjät suunnittelivat lisäävänsä vielä yhden yllätyselementin.

Kehittäjät halusivat alun perin näyttää Hitlerin virtsaamisen yhteydessä myös hänen sukupuolielimensä. MachineGamesin johtaja Jerk Gustafsson kuitenkin totesi, että idea oli liikaa, ja Bethesda, pelin julkaisija, esti sen toteutumisen.

Ehkä se olisi ongelma… kaikkien on välillä pelastettava itsensä itseltään. – Matthies naureskeli.

Lopulta kohtaus päätyi mustan komiikan täyttämäksi, jossa Hitler syö, oksentaa, turhautuu ja virtsaa, mutta mitään liian rajua ei näytetty. Matthies korosti, että kohtaus onnistuu silti osoittamaan Hitlerin heikkouden samalla, kun se alleviivaa natsien raakuutta ja julmuutta.

Vaikka tämä yksityiskohta jäi toteutumatta, Wolfenstein 2 on saanut kriitikoilta kiitosta ja on vahva lisä MachineGamesin suositussa räiskintäpelisarjassa. Studio vihjasi myös, että heillä olisi edelleen tarinaa kerrottavana sarjan kolmannessa osassa.