Bethesda piikittelee Sonylle ristiinpelaamisen estosta Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesda piikittelee Sonylle ristiinpelaamisen estosta

Sonyn asettama konsolien ristiinpelaamisen esto on aiheuttanut pelaajille lähinnä turhautumista. Nyt kuitenkin samainen esto saattaa aiheuttaa enemmän harmia pelaajille ja myynninmenetyksiä Sonylle. Pelivalmistaja ja julkaisija Bethesda aikoo hyllyttää uuden Elder Scrolls: Legends pelinsä julkaisun PS4 -konsolille.

Bethesdan markkinointijohtajan mukaan Elder Scrolls: Legendsiä ei julkaista konsolille, joka ei tue ristiinpelaamista.

Mitään täysinäistä hyökkäystä Bethesda ei sentään Sonyn suuntaan tee sillä firman muut pelit, kuten Fallout 76 on edelleen tulossa myös PS4:lle.

Nähtäväksi jää mitä liikkeitä Sony tekee konsolien ristiinpelaamisen eteen, vai tekeekö mitään.

Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä Kommentit pois päältä artikkelissa Bethesdan johtaja toputtelee The Elder Scrolls VI:n julkaisuhypeä

The Elder Scrolls VI tekee paluun Bethesdan klassiseen tyyliin, kertoo studion johtaja Todd Howard. Howardin mukaan studio on ottanut viime vuosina luovia sivupolkuja Starfieldin ja Fallout 76:n kanssa, mutta nyt suunta on takaisin siihen, mistä fanit studion parhaiten tuntevat, eli yksinpelattavaan, vahvasti tutkittavaan fantasiamaailmaan.

Howard myöntää, että pelin julkistaminen jo vuonna 2018 saattoi olla turhan aikaista. Odotus on venynyt lähes kahdeksaan vuoteen, ja peli on yhä pitkän matkan päässä. Kehitys kuitenkin etenee. Suurin osa studiosta työskentelee nyt projektin parissa, ja sisäisesti on saavutettu merkittävä virstanpylväs.

Suurin osa Skyrim-tiimistä on yhä täällä. – Howard vakuuttaa viitaten The Elder Scrolls V: Skyrimin tekijöihin.

Teknisesti katse on tulevassa. Starfieldin pohjana toiminut Creation Engine 2 on kehittymässä Creation Engine 3:ksi, jonka varaan Elder Scrolls 6 rakennetaan. Howardin mukaan tavoitteena on hioa tuttua kaavaa paremmaksi, ei keksiä pyörää uudelleen, vaan tehdä siitä entistä sulavampi.

Faneille viesti on kaksijakoinen. Peliä voi jo pelata studion sisällä, mutta julkaisua saadaan odottaa. Howard vertaa kehitystä kalkkunaan uunissa, missä liian aikaisin ulos vedettynä lopputulos jää raa’aksi. Bethesdan mukaan Elder Scrolls 6 saa kypsyä rauhassa, jotta siitä tulee juuri niin herkullinen kuin fanit toivovat.

God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa” Kommentit pois päältä artikkelissa God of War -luoja repi uutuuspelin kappaleiksi: ”Tämä on idioottimaista roskaa”

God of Warin luoja David Jaffe ei säästele sanojaan uusimmasta sarjan pelistä, 2D-sidescrollerista Sons of Sparta. Pelissä seurataan nuoria Kratosta ja hänen veljeään Deimosta Spartan Agogessa, mutta Jaffen mukaan lopputulos on kaukana siitä, mitä hän God of Warilta odottaisi.

Videollaan YouTubessa Jaffe kutsuu peliä muun muassa tyhmäksi, idioottimaiseksi ja jopa roskaksi. Vaikka pelattavuus hänen mukaansa on kohtalainen, hän ei ymmärrä, miksi peli ylipäätään on olemassa. Hänen mielestään Kratosta on muutettu pelissä tylsäksi, geneeriseksi lapseksi, mikä riistää sarjan tunnistettavan ytimen.

Jaffe myös kritisoi pelin tuotantoarvoa ja tarinankerrontaa. Hahmot juttelevat loputtomasti, ääninäyttely ei vakuuta, ja peli ei hänen mukaansa tavoita alkuperäisen God of Warin veristä ja intensiivistä tunnelmaa. Hän vertaa Sons of Spartaa jopa Blasphemous-tyyppisiin Metroidvania-peleihin, joita fanit olisivat mieluummin nähneet God of Warin 2D-versiona.

Vaikka Jaffe on suivaantunut, Sony jatkaa sarjan menneisyyden vaalimista, sillä alkuperäisen kreikkalaisen trilogian remake on työn alla. Toivottavasti se saa fanit innostumaan, eikä Jaffen kommenttien kaltaista närää aikaan.