Bilepoikabändi Portion Boys mukana suomalaisessa Oku Game – DJ Runner -mobiilipelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Bilepoikabändi Portion Boys mukana suomalaisessa Oku Game – DJ Runner -mobiilipelissä

Oku Game – DJ Runner

Suomalainen peli- ja animaatiostudio julkaisi aiemmin syksyllä maailmanlaajuisesti ensimmäisen pelin, jonka sankarina on tosielämän radio-DJ. Tämä mobiilipeli on nyt päivittynyt ja saanut pelihahmoikseen -hiteistään tutun bilepoikabändi Portion Boysin.

on miljoonia näyttökertoja YouTubessa kerännyt hullutteluun ja hauskanpitoon keskittynyt suomalainen poikabändi. Ryhmä kiertää ahkerasti ympäri Suomea ja on tunnettu vauhdikkaista live-esityksistään. Pelissä Portion Boys täydentää pelin juonta ja on mukana pelin tiimellyksessä useaan otteeseen.

Pelin muita uusia ominaisuuksia ovat muun muassa viikoittainen tulostaulu ja pelin sisäinen kauppa, josta voi hankkia päähahmo Okulle upeita asusteita.

Oku Game – DJ Runner
Räiskyvän retrossa -mobiilipelissä eurodance raikaa.

Oku Game – DJ Runner on retrotyylinen mobiilipeli, jossa pingotaan pitkin Helsingin katuja ilkeitä ninjoja ja kärttyisiä mummoja väistellen. Tavoitteena on ehtiä dj-keikalle ajoissa. Pelissä voi kerätä lisäpisteitä poimimalla reitiltä cd-levyjä ja kivuta tulostaulukon kuninkaaksi. Hauskoista minipeleistä saa lisäpisteitä ja ne avaavat myös lisää pelin tarinaa. Matkan varrella apuaan tarjoavat Okun ystävät musiikkimaailmasta, kuten jäsenet suosituista eurodance-yhtyeistä Movetron ja Chorale.

Eurodance on tekemässä musiikkilajina paluuta kaikkialla Euroopassa. Varsinkin keikkayleisö on löytänyt 90-luvun uudelleen jo jonkin aikaa sitten. Myös nuoremmat sukupolvet ovat löytäneet vanhat tähdet uudestaan. Oku Luukkainen on Suomessa Eurodance-skenen kestosuosikki, joka on viikoittaisen radio-ohjelmansa lisäksi ollut mukana monissa Eurodance-kappaleissa. Näistä viimeisimpänä tämän vuoden 7300 päivää -hittibiisi, jota on katsottu YouTubessa jo lähes 2,5 miljoonaa kertaa.

Oku Game – DJ Runner on nyt saatavana lähes maailmanlaajuisesti App Storesta ja Google Playsta.

Entinen Rockstar-kehittäjä: ”En julkaisisi enää yhtään GTA 6 -traileria” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen Rockstar-kehittäjä: ”En julkaisisi enää yhtään GTA 6 -traileria”

Grand Theft Auto VI

:n vuoden 2023 traileri rikkoi katsojaennätyksiä, mutta siitä lähtien on pysynyt lähes täysin hiljaa. Nyt entinen -sarjan tekninen johtaja, Obbe Vermeij, on ottanut kantaa: jos päätös olisi hänen, uusia trailereita ei tulisi lainkaan.

Tunnelmaa VI:n ympärillä on jo enemmän kuin tarpeeksi, ja yllätysmomentti tulee vain kasvattamaan julkaisun merkittävyyttä tapahtumana. – Obbe Vermeij sanoi.

Vermeijin mukaan GTA 6 on jo niin valtavan odotettu, ettei pelin julkaisua tarvitse enää tukea uusilla videoilla. Itse asiassa pelkkä julkaisuajankohdan ilmoittaminen – ilman trailereita tai pelikuvaa – olisi hänen mielestään ”boss move”, eli suvereenin itsevarma ratkaisu.

Rockstarin hiljaisuus on strategia, ei vahinko

Toinen entinen Rockstar-kehittäjä, Mike York, sanoo -kanavallaan uskovansa hiljaisuuden olevan täysin tarkoituksellista. Hänen mukaansa Rockstar ruokkii yhteisön spekulaatioita – salailu, outojen yksityiskohtien (kuten rekisterikilpien tai kuun vaiheiden) analysointi ja teoriahype ovat kaikki osa nerokasta markkinointia.

Mitä hiljaisempina he pysyvät, sen parempi… Kaikki nämä teoriat ovat mahtavia. Ne luovat vain lisää hypeä. – Mike York sanoi.

Rockstarin johto: “Lähempänä julkaisua on parempi”

Take-Two:n toimitusjohtaja Strauss Zelnick korosti Bloombergin haastattelussa, että GTA 6:n markkinointia rakennetaan aivan julkaisun läheisyyteen. Hän viittasi pelin olevan ”ehkä odotetuin viihdetuote koskaan” ja totesi, että liian varhainen markkinointi voisi jopa heikentää odotuksen ja yllätyksen tasapainoa.

Zelnickin mukaan yhtiö pyrkii löytämään optimaalisen hetken, jolloin odotuksen huippu kohtaa markkinointikampanjan aloituksen.

Vaikka Rockstarin ensimmäinen traileri oli nimetty ”Trailer 1”:ksi, mikä viittaisi jatkoon, suunnitelmat voivat muuttua. Vermeij muistutti, että viivästyi vain kolme kuukautta ennen alkuperäistä julkaisupäivää – vastaava ”päätöspäivä” GTA 6:n kohdalla voisi olla lähellä Take-Two:n elokuun 2025 tulosraporttia.

Toistaiseksi näyttää siltä, että GTA 6:n markkinointi nojaa hiljaisuuteen, salaperäisyyteen – ja faniyhteisön loputtomaan innokkuuteen täyttää aukot.

Falloutin alkuperäinen versio oli melkein reaaliaikainen – hintalappu olisi ollut melkoinen Kommentit pois päältä artikkelissa Falloutin alkuperäinen versio oli melkein reaaliaikainen – hintalappu olisi ollut melkoinen

Fallout 76

Falloutin toinen luojista, Tim Cain, on jälleen avannut -kanavallaan legendaarisen pelisarjan syntytarinaa. Uusimmassa videossaan Cain paljasti, että ensimmäinen -peli olisi voinut olla reaaliaikainen toimintapeli – mutta suunnitelmat kaatuivat nopeasti budjettisyistä.

Vuonna 1997 julkaistu alkuperäinen Fallout tunnetaan vuoropohjaisesta, isometrisestä pelimekaniikastaan, joka tarjosi strategista syvyyttä ja rauhallisempaa etenemistä. Cain kertoo, että Interplayn markkinointitiimi yritti painostaa reaaliaikaiseen malliin, osittain Diablon suosion innoittamana.

He pyysivät useaan otteeseen, että tekisimme siitä reaaliaikaisen. Lopulta sain heidät lopettamaan, kun näytin kuinka paljon rahaa ja aikaa siihen tarvittaisiin. – Cain kertoo videollaan.

Vaikka siirtyi vuonna 2008 ensimmäisen persoonan reaaliaikaiseksi roolipeliksi, Cain itse on yhä vahvasti sitä mieltä, että alkuperäinen Falloutin henki vaatii vuoropohjaisuutta. Hän kokee, että reaaliaikaisessa taistelussa pelaajalle tulee liikaa informaatiota liian nopeasti.

Cain on aiemmin kertonut myös alkuperäisestä suunnitelmastaan Falloutin lopetuksen suhteen, sekä siitä, miten pelin mekaniikat estivät pasifistista pelityyliä.

On jännittävää kuulla, kuinka lähellä Fallout oli saada täysin toisenlaisen muodon – ja kuinka yksi kehittäjän päätös säästi sen tunnelman, jonka fanit tuntevat tänäkin päivänä.