Biomutant -roolipelin uudella videolla esitellään mutaatioita, aseita sekä rakentelua Kommentit pois päältä artikkelissa Biomutant -roolipelin uudella videolla esitellään mutaatioita, aseita sekä rakentelua

Biomutant

Ensi viikolla ilmestyvästä Biomutant -toimintaroolipelistä on saatu uusi traileri, jolla avataan pelin mutaatioita, aseita sekä rakentelua.

Videolla pelin luova johtaja Stefan Ljungqvist kertoo tarkemmin pelihahmon muokkauksesta, mutaatioista sekä aseiden rakentelusta. Videolla nähdään myös millaisia eri heimoja pelistä löytyy.

Peli on kuin The Legend of Zelda: Breath of the Wild yhdistettynä peleihin kuten Ratchet and Clank, Devil May Cry sekä Batman: Arkham.

Kolmannesta persoonasta kuvatussa pelissä olet eläinhahmoinen soturi, joka taistelee mutaatioita vastaan avoimessa maailmassa. Peli on ollut kehitteillä jo vuodesta 2015 ja sen kehittäjät ovat alunperin työskennelleet mm. Just Cause -pelisarjan parissa.

Biomutant ilmestyy toukokuun 25. päivä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille, sekä PC:lle. Uuden sukupolven konsoliversioista ei ole vielä toistaiseksi tietoa.

LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa

Pitkään odotettu Batman: Legacy of the Dark Knight saa vihdoin julkaisupäivän :lla. Lepakkosankarin paluu tapahtuu 18. syyskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä.

Switch 2 -versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin -, – ja -versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.

Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös LEGO Retro Video Game Batman -minihahmon.

Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.

oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.

Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet Kommentit pois päältä artikkelissa Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet

on paljastanut kesän ja alkusyksyn päivityssuunnitelmansa toimintaroolipeli varten. Luvassa on uutta taistelusisältöä, alustojen välinen tallennusten synkronointi, pelattavuusparannuksia sekä ennen kaikkea merkittäviä muutoksia pelin tarinaan ja hahmoihin.

Pelin avoin maailma ja vauhdikas taistelu ovat saaneet paljon kehuja, mutta tarina on ollut pelaajien ja arvostelijoiden silmissä selvä kompastuskivi. Erityisesti päähenkilö Kliff on saanut osakseen kritiikkiä persoonattomuudestaan. Hänen tavastaan vastata lähes kaikkeen yksinkertaisella ”Alright”-tokaisulla on jopa muodostunut yhteisön sisäinen meemi.

Pearl Abyss kertoo nyt hiovansa tarinan keskeisiä kohtauksia, jotta Kliffin matka tuntuisi johdonmukaisemmalta ja kiinnostavammalta. Samalla myös muut pelattavat hahmot, Damiane ja Oongka, saavat enemmän näkyvyyttä ja paremman roolin kokonaisuudessa. Tavoitteena on, että kaikki kolme sankaria pääsevät aidosti valokeilaan.

Päivitykset eivät kuitenkaan rajoitu juoneen. Pelin loppupään sisältöä uudistetaan uusilla haasteilla, linnoitusten puolustamista kehitetään ja palkintoja parannetaan. Lisäksi pelaajat voivat pian jatkaa samoja tallennuksia :llä, PlayStationilla ja Xboxilla alustasta riippumatta.

Ehkä kiinnostavin paljastus liittyy kuitenkin tulevaan lisäsisältöön. Pearl Abyss vahvisti ensimmäisen DLC-laajennuksen olevan työn alla, vaikka yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Kehittäjän mukaan kyseessä on merkittävä lisäys pelaajien matkaan. Fanit ovat jo alkaneet spekuloida, voisiko lisäsisältö avata tutkimattomia alueita, joita pelimaailmasta on löydetty mutta joihin ei toistaiseksi pääse käsiksi. Crimson Desert yrittää selvästi nyt tosissaan tehdä tarinastaan yhtä vahvan kuin sen taistelusta.