BioShock -elokuva tulossa Netflixiin Kommentit pois päältä artikkelissa BioShock -elokuva tulossa Netflixiin

BioShock

Netflix on parhaillaan tekemässä BioShock -aiheista elokuvaa yhdessä 2K ja Take-Twon kanssa. Elokuvalla ei ole vielä käsikirjoittajaa tai elokuvantekijää, mutta suunnitelmat elokuvasta on ollut työn alla jo vuoden verran.

BioShock ilmestyi alunperin vuonna 2007 ja se oli hengellinen jatke System Shock -pelisarjalle. Peli sijoittuu kuvittelliseen vedenalaiseen Rapturen kaupunkiin, jonka oli tarkoitus olla turvasatama rikkaille. Paikka kuitenkin kääntyi nopeasti vedenalaiseksi helvetiksi biomekanisine Big Daddies ja neuloilla varustautuneiden Little Sistersien myötä.

Sittemmin peli sai jatkoa vuonna 2010 BioShock 2 -pelin myötä. Vuonna 2013 ilmestyi BioShock Infinite ja vuonna 2016 trilogia saatiin samoihin kansiin BioShock: The Collection -kokoelman myötä.

Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix haluaisi lyhentää elokuvien teatterikierroksen jopa 17 päivään Warner Bros. -kaupan jälkeen

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflixin ja Warner Brosin jättikauppa herättää huolta Hollywoodissa. Deadline-lehden mukaan Netflix ajaa mallia, jossa elokuvat olisivat teattereissa vain 17 päivää ennen siirtymistä suoratoistoon. Elokuvateatteriketjut, kuten AMC, pitävät kiinni noin 45 päivän yksinoikeusikkunasta.

Jos Netflix saa tahtonsa läpi, muutos koskisi tulevia suurtuotantoja, kuten DC-elokuvia, The Batman: Part 2:ta ja The Lord of the Rings: The Hunt for Gollumia. Ohjaajat ja teatterit pelkäävät lyhyen teatterilevityksen heikentävän elokuvakokemusta ja lipputuloja.

Kauppa on arvoltaan noin 82,7 miljardia dollaria ja on jo herättänyt vastustusta poliitikkojen ja kilpailuviranomaisten taholta. Netflixin mukaan mikään ei muutu heti, mutta yhtiö myöntää teatteri-ikkunoiden todennäköisesti lyhenevän tulevaisuudessa.

Alien-tähti Sigourney Weaver saattaa liittyä Tomb Raider -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Alien-tähti Sigourney Weaver saattaa liittyä Tomb Raider -sarjaan

Shadow of the Tomb Raider

Tuleva Tomb Raider -live-action -sarja Prime Videolla saa mahdollisesti lisää tähtiloistoa, sillä Alien-tähti Sigourney Weaver neuvottelee roolistaan sarjassa. Weaverin sopimus Amazonin kanssa ei ole vielä täysin varmistunut, mutta huhut kertovat, että hän olisi mukana salaperäisessä tehtävässä.

Sarjassa Lara Croftina nähdään Game of Thrones -tähti Sophie Turner, ja sen takana ovat luoja, käsikirjoittaja ja tuottaja Phoebe Waller-Bridge sekä tuottajatiimiin kuuluvat Chad Hodge ja Jonathan Van Tulleken. Sarjan tuotanto on määrä aloittaa 19. tammikuuta 2026. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Prime Video lupailee sarjan uudistavan Tomb Raider -franchisen massiivisesti ja yhdistävän live-action -tarinat sekä videopelit yhtenäiseksi tarinalliseksi maailmaksi. Tämä on merkittävä muutos, sillä pääsarjan pelejä ei ole nähty vuoden 2018 Shadow of the Tomb Raiderin jälkeen, vaikka uusi peli on kehitteillä Unreal Engine 5:llä.

Sarja tulee myös täydentämään Netflixin vuonna 2024 ilmestynyttä animaatiosarjaa Tomb Raider: The Legend of Lara Croft, jonka toinen ja viimeinen kausi julkaistaan torstaina 11. joulukuuta. Fanit odottavat innolla, millaisen roolin Weaver ottaa ja miten hänen hahmonsa liittyy Lara Croftin seikkailuihin.

Tuleva sarja lupaa tuoda raikkaan näkökulman Lara Croftin maailmaan ja saattaa houkutella niin uusia kuin vanhoja faneja, jotka haluavat nähdä ikonisen seikkailijan uusissa haasteissa ja mahdollisesti yhdessä Sigourney Weaverin kanssa.