BioShock saa jatkoa uuden pelistudion voimin Kommentit pois päältä artikkelissa BioShock saa jatkoa uuden pelistudion voimin

BioShock

2K Games on ilmoittanut julkaisevansa jatkoa suosittuun BioShock -pelisarjaan. Uuden BioShock -pelin kehityksestä vastaa tuore pelistudio Cloud Chamber.

Pelin kehitystiimissä on henkilöitä jotka ovat aiemmin työskennelleet mm. Call of Duty, Assassin’s Creed, Star Wars, Battlefield sekä Walking Dead -pelien parissa.

Retrofuturistinen BioShock -pelisarja sai alkunsa vuonna 2007 ensimmäisen pelin muodossa. Jatkoa seurasi vuonna 2010 kun BioShock 2 ilmestyi. Vuoden 2013 BioShock Infinite puolestaan toi pelaajat pinnalle vedenalaisesta kauhumaailmasta. 2016 kaikki kolme peliä nivottiin BioShock: The Collection -paketiksi ja sen jälkeen sarjasta ei ole kuultu.

Tulevan BioShock pelin lopullinen nimi ja julkaisuajankohta on vielä toistaiseksi pimennossa.

Call of Duty: Warzone päivittää Verdanskin – uudet taistelupaikat tulossa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Warzone päivittää Verdanskin – uudet taistelupaikat tulossa

Call of Duty: Warzone

Call of Duty -fanit, aseet valmiiksi! Verdansk saa kaksi merkittävää päivitystä Warzone-pelissä, kun Season 1 käynnistyy 4. joulukuuta 2025. Uudet päivitykset tuovat kentälle täysin uudistetut taistelupaikat, jotka lupaavat vauhdikkaita ja taktisia kohtaamisia.

Ensimmäinen kohde, Signal Station, on kolmiosainen Guildin tukikohta, jossa taistellaan niin korkeuksissa kuin maan pinnallakin. Paikassa on tiedustelupisteitä, ziplinet ja vertikaalista toimintaa, joten liikkuminen ja asemien valinta nousevat aivan uudelle tasolle.

Toinen päivitys kohdistuu Factoryyn, remasteroituun teollisuusalueeseen, joka on täynnä rakettityömaita ja varastohalleja. Taistelualue on tiheä ja tarjoaa runsaasti kulmia, joista yllättää vastustajat.

Season 1:n myötä Warzone ja Black Ops 7 yhdistyvät tarjoten pelaajille uusia strategisia mahdollisuuksia ja taktiikoita Verdanskin kartoilla. On aika varustautua ja testata uudet alueet tositoimissa!

Destiny 2: Renegades tuo galaktisen uhan ja uuden voiman – ensimmäinen traileri julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2: Renegades tuo galaktisen uhan ja uuden voiman – ensimmäinen traileri julkaistu

Bungie on paljastanut Destiny 2:n seuraavan lisäosan, Star Wars -henkeä henkivän Renegades-DLC:n virallisella julkaisutrailerilla. Uusi laajennus heittää pelaajat keskelle Barant Imperiumin uhkaa, jossa galaksin kohtalo tuntuu jälleen kerran lepäävän vartijan käsissä, ei paineita siis.

Traileri vihjaa mystisestä Drifterin näystä, joka enteilee uuden Dredgenin saapumista Aurinkokuntaan. Mitä se tarkoittaa? Ainakin sen, että luvassa on lisää salaperäistä tarinaa, tiukkoja tilanteita ja tuttua Destiny-tyylistä sankarointia. Ja koska mikään ei Destinyssä ole yksinkertaista, pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden voiman, joka voi muuttaa tulevaisuuden kulkua, kirjaimellisesti.

Renegades lupaa toimintaa, räiskyviä kohtaamisia ja lisää syvyyttä Destiny 2:n maailmaan. Jos olet aina toivonut, että pelin avaruusoopperassa olisi hitusen enemmän jedimäistä fiilistä, tämä DLC saattaa olla juuri sinua varten.

Destiny 2: Renegades julkaistaan 2. joulukuuta PlayStation 4:lle, PlayStation 5:lle, Xbox Onelle, Xbox Series X|S:lle sekä PC:lle (Steam). Galaksin pelastus odottaa, oletko valmiina hyppäämään mukaan?