BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan

Anthem

Alkuvuodesta ilmestynyt toimintaroolipeli kärsi alkuvaiheessa lukuisista bugeista ja oli perusmekaniikaltaan rikkonainen. Kehittäjä on kuitenkin tuonut peliin uudistuksia ja koittanut parantaa sitä jatkuvilla päivityksillä.

Kotakun mukaan BioWare ja pelin julkaisija olisivat uusimassa pelin kauttaaltaan ja lopputulos olisi Anthem 2.0 tai Anthem Next.

Uusittu peli muuttaisi perusteellisesti pelin toimintamekaniikkaa aina tehtävistä, lootteihin ja koko pelimaailmaan. Nähtäväksi jää tuodaanko nämä muutokset peliin vaiheittain päivityksinä vai isolla kertapäivityksellä. Mahdollisesti peli voidaan julkaista kokonaan uudelleen tai sitten ei.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

: Rogue Incursion – Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu -konsolille. Kehittäjä paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja :lle syksyllä 2025. Nyt Switch 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista Alien-peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

on jo saatavilla useille alustoille, kuten Xbox Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös -versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.

Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Amazonin Mass Effect -sarja pysyy uskollisena juurilleen

-sarjan ympärillä käyty keskustelu sai uutta kierrosta, kun huhut väittivät, että tuotantoa olisi muokattu enemmän “ei-pelaajille sopivaksi”. Nyt sarjan toinen showrunner Daniel Casey on kiistänyt väitteen ja sanoo, ettei hän ole kuullut mitään tällaisista uudelleenkirjoituksista.

Sarja on osa ja -palvelun tuotantoa, ja se perustuu Mass Effect -pelisarjaan. Huhut lähtivät liikkeelle raportista, jonka mukaan studiopomo olisi halunnut tehdä sisällöstä helpommin lähestyttävää laajemmalle yleisölle, eli myös niille jotka eivät tunne pelejä ennestään.

Casey kuitenkin rauhoittelee faneja, sillä hänen mukaansa mitään tällaista ohjetta ei ole annettu kirjoitushuoneelle. Tarkkoja juoniyksityiskohtia ei voi vielä kommentoida sopimusten vuoksi, mutta sarjaa ei olla muokkaamassa ”pelaajista pois päin”.

Tiedossa on silti jo muutama iso linjaus. Sarja ei kerro uudelleen Commander Shepardin tarinaa, vaan sijoittuu alkuperäisen trilogian jälkeiseen aikaan. Taustalla on mukana varmistamassa, että universumi pysyy pelien kaanonissa.

Varsinaista julkaisupäivää ei ole vielä annettu, ja tuotanto etenee vaiheittain. Ainakaan Mass Effect -fanien ei tarvitse vielä huolestua siitä, että galaksi olisi yhtäkkiä “liian helppo” uusille tulokkaille, ainakaan tekijöiden omien sanojen mukaan.