BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan

Anthem

Alkuvuodesta ilmestynyt toimintaroolipeli kärsi alkuvaiheessa lukuisista bugeista ja oli perusmekaniikaltaan rikkonainen. Kehittäjä on kuitenkin tuonut peliin uudistuksia ja koittanut parantaa sitä jatkuvilla päivityksillä.

Kotakun mukaan BioWare ja pelin julkaisija olisivat uusimassa pelin kauttaaltaan ja lopputulos olisi Anthem 2.0 tai Anthem Next.

Uusittu peli muuttaisi perusteellisesti pelin toimintamekaniikkaa aina tehtävistä, lootteihin ja koko pelimaailmaan. Nähtäväksi jää tuodaanko nämä muutokset peliin vaiheittain päivityksinä vai isolla kertapäivityksellä. Mahdollisesti peli voidaan julkaista kokonaan uudelleen tai sitten ei.

Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu Kommentit pois päältä artikkelissa Hakkerit julkaisivat Rockstarin liikesalaisuudet – GTA Onlinen ja Red Dead Onlinen välillä valtava kuilu

Hakkeriryhmä ShinyHunters on julkaissut Gamesilta varastamaansa dataa sen jälkeen, kun yhtiö ei suostunut maksamaan lunnaita. Vuodettu aineisto paljastaa ennennäkemättömän tarkasti, kuinka massiivinen rahasampo yli vuosikymmenen ikäinen Online edelleen on.

Miljoonaeuroa joka päivä

Vuodetun datan mukaan on tuottanut viimeisen puolen vuoden aikana (syyskuu 2025 – huhtikuu 2026) keskimäärin 1,3 miljoonaa dollaria päivässä. Viikkotasolla liikevaihto pyörii noin 10 miljoonan dollarin tuntumassa.

Vertailu Rockstarin toiseen verkkopeliin, Red Dead Onlineen, on karua luettavaa. Siinä missä GTA takoo satoja miljoonia vuodessa, villin lännen seikkailu kerää vain noin puoli miljoonaa dollaria viikossa. Tämä selittää suoraan, miksi Rockstar on keskittänyt kaiken huomionsa GTA-sarjaan.

PC-pelaajat jäävät kakkoseksi

Datan mielenkiintoisin anti liittyy alustakohtaisiin tuloihin. PlayStation 5 on Rockstarin ehdoton ykkösmarkkina, ja -pelaajien tuottama liikevaihto on yllättävän pientä konsoleihin verrattuna:

AlustaViikoittaiset aktiiviset käyttäjätViikoittainen liikevaihto
3,4 miljoonaa4,5 milj. $
Xbox Series X1,1 miljoonaa1,9 milj. $
PC0,9 miljoonaa0,3 milj. $

Tämä selittää, miksi Rockstar panostaa ensisijaisesti konsoleihin tulevassa GTA 6 -julkaisussa marraskuussa 2026.

Vain pieni osa pelaajista maksaa

Vuoto paljastaa myös, että koko valtava liikevaihto lepää pienen vähemmistön harteilla. Vain noin 4 prosenttia pelaajista käyttää oikeaa rahaa pelin sisäisiin ostoksiin. Silti nämä ”valaat” ovat auttaneet yhtiötä tahkoamaan yli 5 miljardia dollaria pelkästään Shark Card -myynnillä viimeisen kymmenen vuoden aikana.

Vaikka Rockstar vahvisti tietomurron viikonloppuna, se on vähätellyt vuodetun tiedon merkitystä. Yhtiö ei ole kommentoinut nyt julkaistuja lukuja, mutta alan analyytikot pitävät dataa aitona.