BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa BioWare aikoo uusia Anthem -pelin kauttaaltaan

Anthem

Alkuvuodesta ilmestynyt toimintaroolipeli Anthem kärsi alkuvaiheessa lukuisista bugeista ja oli perusmekaniikaltaan rikkonainen. Kehittäjä BioWare on kuitenkin tuonut peliin uudistuksia ja koittanut parantaa sitä jatkuvilla päivityksillä.

Kotakun mukaan BioWare ja pelin julkaisija EA olisivat uusimassa pelin kauttaaltaan ja lopputulos olisi Anthem 2.0 tai Anthem Next.

Uusittu peli muuttaisi perusteellisesti pelin toimintamekaniikkaa aina tehtävistä, lootteihin ja koko pelimaailmaan. Nähtäväksi jää tuodaanko nämä muutokset peliin vaiheittain päivityksinä vai isolla kertapäivityksellä. Mahdollisesti peli voidaan julkaista kokonaan uudelleen tai sitten ei.

Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Baldur’s Gate 3 -johtaja tyrmää tekoälytaiteen

Baldur's Gate 3

Pelialan kuuma peruna, generatiivinen tekoäly, nousi jälleen otsikoihin ja tällä kertaa Baldur’s Gate 3:n julkaisujohtaja Michael Douse ei peitellyt mielipidettään. X:ssä julkaisemassaan kannanotossa Douse ampuu suoraan ja kovaa: hänen mukaansa niin kutsutut AI-taiteilijat eivät ole kapinallisia visionäärejä, vaan ihmisiä, joiden ideat ovat LinkedIn- kopio-liitä tyyliä ilman mitään uutta.

Douse vertasi tekoälyhypettä satavuotiaisiin älyllisiin oivalluksiin ja totesi, että jos joku intoilisi vasarasta samalla energialla, hänet lähetettäisiin hoitokotiin. Larian Studios ei käytä generatiivista tekoälyä pelikehityksessään, ja Dousen kommenteista päätellen linja tuskin muuttuu lähiaikoina.

Kannanotto erottuu jyrkkyydellään pelialan muuten huomattavasti varovaisemmasta keskustelusta. Esimerkiksi Helldivers 2:n kehittäjän Arrowheadin toimitusjohtaja Shams Jorjani etsii teknologian käytöstä kultaisen keskitien, ja PUBG:n luoja Brendan Greene kertoo hyödyntävänsä tekoälyä harkiten tuotantoprosessissaan. Hideo Kojima taas näkee tekoälyn ystävänä, jolle voi delegoida pitkäveteiset työvaiheet.

Samaan aikaan monet suuret studiot kuten EA, ovat raportoidusti ottaneet tekoälysovelluksia käyttöön niin luovissa tehtävissä kuin johtamisessa. Toisaalla Arc Raiders ja Black Ops 7 ovat saaneet osakseen kritiikkiä epäillyistä tekoälyavusteisista sisällöistään.

Keskustelun taustalla kytee edelleen suuri kysymys, kuka omistaa tekoälymallien koulutuksessa käytetyn alkuperäisen taiteen, ja millä ehdoin sitä saa hyödyntää? Dousen mukaan vastaus on selvä, Larian pitää ihmisluovuuden etusijalla, eivätkä tekoälymallit saa heiltä vihreää valoa toistaiseksi lainkaan.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy saa ison päivityksen

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy on saanut tänään ilmaisen päivityksen, joka tuo oikeussaleihin kasan uusia ominaisuuksia, lisää kielivaihtoehtoja ja pientä kiillotusta sarjan fanien iloksi. Capcom kertoo, että paketin tarkoitus on tehdä sekä uusien että vanhojen tapausten pariin palaamisesta selvästi aiempaa sujuvampaa.

Päivityksen suurin uutuus on kahden uuden kielen lisääminen. Koko trilogian voi nyt pelata myös latinalaisamerikkalaisella espanjalla ja brasilianportugalilla, niin tekstien kuin äänien osalta. Tämä laajentaa pelien yleisöä merkittävästi ja tekee klassikkotarinoihin uppoamisesta helpompaa yhä useammalle.

Mukana on myös täysin uusi Galleria, joka tarjoaa faneille puuhasteltavaa oikeusdraaman välissä. Sieltä löytyy musiikkisoitin, taidegalleria sekä Scene Creator -työkalu, jolla voi rakentaa omia, mahdollisimman dramaattisia oikeussalikohtauksia hahmojen asennoista animaatioihin.

Käytännöllisyyttä tuomaan päivitys sisältää lisäksi uuden episodivalikon, automaattisen Story Moden sekä Auto-Playn, jotka helpottavat etenkin tarinan uudelleenpeluuta tai vaikka koko trilogian binge-katselua sohvalta käsin.

Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy sisältää kolme ensimmäistä Ace Attorney -peliä ja on saatavilla Nintendo Switchille, PlayStation 4:lle, Xbox Onelle sekä PC:lle. Capcomin mukaan tarkoitus on tehdä näistä klassikoista entistä saavutettavampia ja antaa faneille lisää syitä palata legendaaristen oikeustaistelujen pariin.