BioWare avaa oikukkaan Anthem -demon parannuksia ja korjauksia Kommentit pois päältä artikkelissa BioWare avaa oikukkaan Anthem -demon parannuksia ja korjauksia

Anthem sci-fi toimintaroolipelin ennakkotilaajat pääsivät kokeilemaan pelin demoa kuluneen viikonlopun aikana. Kokeilut eivät mennyt ihan niinkuin olisi toivottu. Kokeiluversio kärsi monista ongelmista aina epäonnistuneista kirjautumisyrityksistä aina loputtomiin latausaikoihin. Tästä huolimatta suljettua demoa pelasi yli 9 miljoona ihmistä suorittaen yli miljoona stronghold -tehtävää ja tappaen yli 2 miljoonaa viatonta Grabbit -otusta samassa rytäkässä.

Viattomia Grabbit -otuksia.

Nyt pelin kehittäjä on avannut, että kyseiset ongelmat on korjattu jo tulevaan lopulliseen versioon ja osaa korjauksista päästään testaamaan jo ensi viikonlopun avoimessa demossa. Pelin avoin demo on pelattavissa tulevana viikonloppuna helmikuun 1. – 3. päivä.

ilmestyy ja -konsoleille ja :lle helmikuun 22. päivä.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Xbox Game Pass Ultimate halpenee Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass Ultimate halpenee

tekee merkittävän liikkeen pelipalveluissaan, kun Ultimate -tilauksen kuukausihinta laskee 27 eurosta 21 euroon. Myös Game Pass halpenee 15 eurosta 13 euron hintaan. Tarkat hinnat vaihtelevat alueittain, mutta suunta on selvä ja pelaamisesta halutaan tehdä hieman edullisempaa.

Hintojen laskun vastapainoksi tarjontaan tulee kuitenkin muutos, joka ei ilahduta kaikkia. Tulevat -pelit eivät enää ilmesty palveluun heti julkaisupäivänä. Sen sijaan uudet osat lisätään Game Passiin vasta seuraavan joulusesongin aikana, eli käytännössä noin vuoden viiveellä.

Nykyiset Call of Duty -pelit säilyvät kuitenkin palvelussa ennallaan, eikä vanhaa sisältöä olla poistamassa. Game Pass Ultimate tarjoaa jatkossakin satoja pelejä sekä Xboxille että PC:lle, mukaan lukien verkkopelaamisen, pilvipelaamisen ja muita etuja.

Microsoft perustelee muutosta pelaajapalautteella. Yhden mallin ei katsota sopivan kaikille ja hinnoittelua, sekä sisältöä pyritään tasapainottamaan eri käyttäjäryhmille. Käytännössä tämä tarkoittaa kompromissia: halvempaa kuukausimaksua, mutta vähemmän päivä yksi -julkaisuja tietyiltä jättisarjoilta.

Muutos herättää varmasti keskustelua, sillä juuri julkaisupäivän pelit ovat olleet Game Passin suurimpia vetonauloja. Nyt jää nähtäväksi, kokevatko pelaajat uuden hinnan riittäväksi hyvitykseksi odottamisesta.