Black Ops Cold War -pelin Zombie -tila kokeiltavissa ilmaiseksi viikon ajan Kommentit pois päältä artikkelissa Black Ops Cold War -pelin Zombie -tila kokeiltavissa ilmaiseksi viikon ajan

Call of Duty: Black Ops Cold War Zombies

Viimeisimmän Call of Duty: Black Ops Cold War -pelin Zombies -pelimuoto tulee olemaan ilmaiskokeiltavissa viikon ajan alkaen torstaina tammikuun 14. päivä. Kokeilujakso kestää aina ensi viikon torstaihin tammikuun 21. päivä asti.

Kokeilujaksolla on pelattavana uusi versio Die Maschine kartasta, joka on alunperin peräisin vuoden 2008 pelistä Call of Duty: World at War. Kyseinen peli oli pelisarjan ensimmäinen, jossa nähtiin zombiepelitila.

Zombies -pelitilassa neljän pelaajan joukkueet yrittävät selviytyä zombielaumojen hyökkäyksiltä. Pelattavana on myös Cranked -tila, jossa zombeja lahdataan aikaa vastaan.

Playstation -pelaajille on luvassa myös Onslaught -tila, jossa kaksi pelaajaa voivat yhdistää voimansa zombeja vastaan.

Kaikki ilmaisjakson aikana kerätyt saavutukset säilyvät varsinaiseen peliin, mikäli sen haluaa hankkia myöhemmin.

Call of Duty: Black Ops Cold War on parhaillaan saatavilla PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X ja S -konsoleille sekä PC:lle.

Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin Kommentit pois päältä artikkelissa Vain viidesosa Crimson Desertin pelaajista edennyt tarinassa puoleenväliin

on yksi vuoden puhutuimmista peleistä, mutta tuoreiden tilastojen perusteella pelaajat eivät tunnu kiirehtivän sen tarinan pariin. Vain noin 20–22 prosenttia pelaajista on edennyt pelin pääjuonessa puoliväliin asti ja se kertoo yhdestä asiasta: tekemistä riittää.

-saavutusten mukaan vain 22,1 % pelaajista on saavuttanut pelin seitsemänteen lukuun liittyvän merkkipaalun. 5:llä lukema on lähes sama, noin 20 %. Käytännössä tämä tarkoittaa, että valtaosa pelaajista harhailee yhä pelin alkupuolella, todennäköisesti ihan omasta tahdostaan.

Taustalla on pelin massiivinen avoin maailma, joka houkuttelee tutkimaan jokaista metsää, kylää ja sivupolkua. Kehittäjä onkin panostanut erityisesti tekemisen määrään. Esimerkiksi pelin parissa lähes 200 tuntia viettänyt pelaaja kertoi saavuttaneensa kaikki saavutukset, mutta silti sivutehtäviä jäi vielä kymmeniä tunteja jäljelle.

Kaikki eivät kuitenkaan pidä tätä pelkästään hyvänä asiana. Myös kehittäjän johto on myöntänyt, että pelin tarina olisi voinut olla vahvempi. Sama viesti kuuluu näyttelijäkaartista. Juoni ei ehkä loista, mutta maailma ja tekemisen vapaus paikkaavat puutteita.

Ilmiö ei ole täysin uusi. Monet avoimen maailman pelit, kuten ja , ovat aiemmin osoittaneet, että pelaajat viihtyvät usein paremmin tutkimassa kuin juoksemassa tarinaa läpi. Crimson Desert näyttää jatkavan tätä perinnettä ehkä jopa äärimmilleen asti.

The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa The Blood of Dawnwalker sai julkaisupäivän syyskuulle

Pimeyden ystäville on luvassa hyviä uutisia, kun julkaistaan maailmanlaajuisesti 3. syyskuuta. Julkaisijana toimii ja kehittäjänä , ja peli saapuu :lle, 5:lle sekä Series -konsoleille.

Peli vie pelaajat 1300-luvun Eurooppaan, jossa rutto riehuu ja yhteiskunta horjuu. Tilaisuus tekee varkaan ja tässä tapauksessa vampyyrin. Verenimijät nousevat varjoista ottamaan sen vallan, jota heiltä on vuosisatoja evätty. Pelaaja astuu Coenin saappaisiin, nuoren miehen, joka tasapainoilee ihmisen ja hirviön rajalla. Päätös on yksinkertainen mutta kivulias: pelastatko perheesi hinnalla millä hyvänsä vai menetätkö sielusi matkalla?

Yksi pelin keskeisistä koukuista on valinnoilla pelaaminen. Jokainen teko, tai tekemättä jättäminen vaikuttaa tarinaan ja maailmaan. Aika ei pysähdy odottamaan, ja kaikkea ei yksinkertaisesti ehdi tehdä. Tämä tuo mukaan pientä painetta ketä autat ja kenet jätät oman onnensa nojaan?

Pelimekaniikka rakentuu päivän ja yön ympärille. Päivällä Coen toimii enemmän ihmisenä, turvautuen miekkaan ja magiaan, kun taas yöllä vampyyrivoimat pääsevät valloilleen. Lopputuloksena on jatkuvaa tasapainoilua eri pelityylien välillä ja mahdollisuus kokeilla, kumpi tapa selviytyä tuntuu omalta.

Avoin pelimaailma lupaa tutkittavaa metsistä vuoristoihin ja synkistä raunioista keskiaikaisiin kyliin. Kaikki tämä pyörii Unreal Engine 5 -pelimoottorilla, joten visuaalinen ilme tähtää korkealle. Jos vampyyrit, moraaliset valinnat ja synkkä fantasia kuulostavat yhdistelmältä, joka iskee, syyskuun alkuun kannattaa merkitä kalenteriin pieni, verellä kirjoitettu muistutus.