Blizzard herättää nostalgian Warcraftin ja Diablon klassikoilla Battle.netissä Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard herättää nostalgian Warcraftin ja Diablon klassikoilla Battle.netissä

Entertainment on ilahduttanut fanejaan tuomalla takaisin muutamia varhaisimpia todella tunnettuja pelihelmiään Battle.netissä. , ja alkuperäinen , kaikki ikonisia ’90-luvun pelejä, ovat nyt saatavilla Blizzardin työpöytäsovelluksessa.

Niistä erityisen tärkeä on : Orcs & Humans, Blizzardin ensimmäinen kehittämä Warcraft-peli vuonna 1994, joka merkitsi virstanpylväsmomenttia reaaliaikastrategiapelien historiassa. Molemmat Warcraft-pelit olivat edelläkävijöitä moninpelitilojen tuomisessa RTS-peleihin, ja Battle.netin uusintaversiot mahdollistavat yhä taistelut ystävien kanssa.

Vuoden 1995 klassikko, Warcraft II: Tides of Darkness, tekee paluun mukanaan lisäosa Beyond The Dark Portal. Blizzard on ottanut askeleen pidemmälle sisällyttämällä pelitiedostoihin alkuperäisen käyttöoppaan, nyt myös verkossa saatavilla fanien selailtavaksi.

Battle.netin ensimmäisen version julkaisun yhteydessä vuonna 1997 Diablo, Blizzardin suositun pelisarjan ensimmäinen peli, on palannut. Diablo-fanit voivat jälleen sukeltaa luolastoihin, taistella demoneita vastaan ja kerätä saalista. Uudelleenjulkaisu sisältää pelin alkuperäisen käyttöoppaan, jossa on hirviö tietokirja ja yleiskatsaus pelimaailman loreen, ja sen voi lukea verkossa tehdäkseen matkan muistojen laineille.

On huomionarvoista, että Blizzardin emoyhtiö suoritti yritysostonsa Blizzardista lokakuussa 2023. Vaikka tämä yhdistyminen toi muutoksia ja irtisanomisia Microsoftin peliosastolle, Blizzard jatkaa pelaajien kiehtomista näiden ajattomien klassikoiden herättämisellä Battle.netissä.

Lähde: gamespot.com

State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin Kommentit pois päältä artikkelissa State of Decay 3 valmistautuu suljettuun beta-testiin

kehitys etenee, ja ensimmäiset pelaajat pääsevät pian kokeilemaan pelin uutta beta-versiota. vahvisti pelin virallisella -palvelimella, että beta-testi on tulossa, ja ilmoitti viimeistelevänsä parhaillaan testiversion viimeisiä yksityiskohtia. Tarkka ajankohta luvataan kertoa lähipäivinä.

Ensimmäinen beta-kierros järjestetään :llä, aivan kuten aiempi alpha-testi. – ja -pelaajat pääsevät mukaan myöhemmin, joten konsolilla zombien kanssa painimaan haluavien kannattaa vielä hetki malttaa mielensä. Betatestiin voi jo ilmoittautua ja liittyä odotuslistalle.

State of Decay 3 sijoittuu zombiapokalypsin jälkeiseen maailmaan, jossa ihmiskunta on lähes pyyhkiytynyt pois. Pelaajat johtavat selviytyjäyhteisöä, rakentavat tukikohtia ja yrittävät pitää sekä omat jäsenensä että koko yhteisönsä hengissä. Uuden betan tarkoituksena on antaa pelaajille ensimmäinen kunnollinen mahdollisuus kokeilla pelin uusia mekaniikkoja ja järjestelmiä.

Taustalla on ollut myös muutoksia Microsoftin Xbox-organisaatiossa. Undead Labs irtautui viime kuussa Xboxista itsenäiseksi studioksi, mutta State of Decay 3 kehityksen kerrotaan jatkuvan suunnitellusti. Pelin julkaisupäivää ei kuitenkaan ole vielä kerrottu, joten tällä kertaa päästään ainakin ensin testaamaan, kuinka hyvin zombit ja selviytyminen toimivat käytännössä.

Hideo Kojima valottaa Physint-vakoilupelin kehitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima valottaa Physint-vakoilupelin kehitystä

Pelisuunnittelija on kertonut uusia tietoja tulevasta -pelistään, jonka on tarkoitus jatkaa -sarjan hengessä, mutta tarjota samalla uudenlainen pelikokemus. Kojima käsitteli projektia palattuaan Koji10-podcastinsa pariin noin vuoden tauon jälkeen. Hän kuvailee Physintiä kunnianosoitukseksi 40-vuotiselle uralleen pelinkehittäjänä.

Kojiman mukaan tarina on jo valmiina, ja hän on itse ehdottanut kaikkia peliin valittuja näyttelijöitä. Hänen mukaansa noin 70 prosenttia näyttelijöistä on myös hänen fanejaan. Osa hahmojen nimistä on jo päätetty, ja varsinaisten kuvausten on määrä alkaa ensi vuonna. Näyttelijöistä , ja on jo skannattu peliä varten.

Physintin tavoitteena on palauttaa mieleen Metal Gear Solid -pelien juuret, mutta samalla Kojima haluaa kokeilla uusia ideoita ja rakentaa omanlaisensa vakoojatoimintaa sisältävän pelikokemuksen. Kyse ei siis ole suorasta Metal Gear -jatko-osasta, vaan henkisestä seuraajasta, jossa tuttuja vaikutteita viedään uuteen suuntaan.

Peliä joudutaan kuitenkin odottamaan vielä pitkään. Kojima arvioi viime vuonna, että Physintin julkaisuun olisi tuolloin ollut noin viidestä kuuteen vuotta. Hänen toinen Microsoftille kehittämänsä projektinsa, kauhupeli , on tarkoitus julkaista ennen sitä. Physintin julkaisijasta on puolestaan liikkunut ristiriitaisia raportteja, joten sen nykytilanteesta kannattaa odottaa virallista vahvistusta.

63-vuotias Kojima kertoi podcastissa tekevänsä jokaisen pelinsä kuin se voisi jäädä hänen viimeisekseen. Ajatus sopii tekijälle, joka tunnetaan kunnianhimoisista projekteistaan ja halustaan rikkoa pelien perinteisiä rajoja. Physintin kohdalla odotukset ovat korkealla, mutta ennen kuin pääsemme hiiviskelemään vihollisten ohi, edessä on vielä vuosien odotus.