Blood Bowl 3 beetatestivaihe alkaa – uusi joukkue esittelyssä Kommentit pois päältä artikkelissa Blood Bowl 3 beetatestivaihe alkaa – uusi joukkue esittelyssä

Blood Bowl 3

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema Blood Bowl 3 tuo kentälle keisarilliset aateliset ja esittelee näiden pelidynamiikan uudella esittelyvideollaan.

Warhammer-peliuniversumin urheilullisempaa laitaa edustava Blood Bowl 3 -lautapeli yhdistää toisiinsa fantasiarodut haltioista peikkoihin ja amerikkalaista jalkapalloa muistuttavan taktisen joukkuelajin. Erikoinen yhdistelmä on vauhdikas, hauska ja raju pallopeli, jossa toisinaan maalien tekeminen uhkaa jäädä kovien yhteenottojen ja taklausten varjoon. Tässä on myös pelin hauskuuden ydin, sillä jokainen eri joukkue erilaisine fantasiarotuineen vaatii erilaisia pelitapoja ja taktiikoita voiton sinetöimiseksi.

Blood Bowl 3 esittelee uudistetun joukkuevalikoiman ja aiempaa sulavamman pelimekaniikan, jonka ansiosta myös uudet pelaajat pääsevät helposti sisään pelin kutkuttavaan maailmaan. Yksi uusista joukkueista on ihmisaatelisista koostuva Imperial Nobility, jossa rikkaiden sukujen valitsemat pelaajat yhdistävät hyvät pelitaidot, tyylikkäät peliasut ja näyttävät eleet. Taidokas pelaaminen yhdistyy rajuihin taklauksiin, joita vahvistaa pelaajan halutessa väkivahva ja jättiläismäinen ogre. Nopealiikkeinen aatelistiimi onkin vauhdikasta heitto- ja juoksupeliä arvostavan pelaajan valinta.

Blood Bowl 3 aloittaa tulevina viikkoina myös suljetun beetatestivaiheen. Sen myötä beetatestiin valikoituneet pelaajat pääsevät jo ennakkoon koeponnistamaan peliä sen kehityksen loppuvaiheilla ja vaikuttamaan pelin tasapainotukseen. Beetatesti on käynnissä 3.-13. kesäkuuta välisen ajan ja siihen voi rekisteröityä täältä. Lisäksi pelin early access -pelivaihe alkaa :llä syyskuun 2021 aikana.

12 eri joukkueesta ja eri kenttävaihtoehdosta sekä näiden kannustusjoukoista koostuva sisältää sekä hauskan yksinpelikampanjan että kiehtovan moninpelimuodon. Pelissä on entistä enemmän räätälöitäviä vaihtoehtoja pelaajan omaan pelitapaan mukautuen. Blood Bowl 3 onkin sekä tuttua lautapeliä että uusittuja sääntöjä sopivasti yhdistelevä fantasiapalloilu, jonka parissa viihtyvät sekä lautapelin ja videopelisarjan veteraanit että pelisarjan uudet pelaajat.

Blood Bowl 3 julkaistaan helmikuussa 2022 sekä , , , ja Nintendo Switch -konsoleille että PC:lle.

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja |S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, |S:lle ja :lle. PS4 ja jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.