Blood Bowl 3 -fantasiapalloilu päivittyi – ilmainen kausipassi tarjolla Kommentit pois päältä artikkelissa Blood Bowl 3 -fantasiapalloilu päivittyi – ilmainen kausipassi tarjolla

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema fantasiaurheilupeli päivittyi muun muassa peliyhteisöltä saadun palautteen perusteella.

Helmikuussa julkaistu ja sitä kehittänyt Cyanide-pelistudio eivät ole jääneet lepäämään laakereillaan, vaan peliä on ahkerasti sekä korjattu että päivitetty heti julkaisun myötä. Pelintekijät ovatkin seuranneet tarkasti peliyhteisöltä saatua palautetta ja reagoineet pelin teknisiin ongelmiin sekä huoliin pelin mikromaksujärjestelmästä. Peliin työstetään tällä hetkellä iso määrä erilaisia päivitystoimenpiteitä, joilla pelistä tehdään aiempaa nautittavampi ja parempi kokemus.

Blood Bowl 3 -fantasiapalloilu on suunniteltu alusta alkaen pitkäkestoiseksi ja alati kehittyväksi urheilupeliksi, johon tuodaan tasaisin väliajoin uusia ominaisuuksia ja erilaisia sisältöpäivityksiä jatkokehityksen myötä. Pelintekijät tiedostavat, että pelin rungon ja keskeisten ominaisuuksien täytyy olla kunnossa, jotta pelaajat voivat nauttia vauhdikkaasta ja tapahtumarikkaasta pelistä heti alusta alkaen.

Tänään julkaistu pelipäivitys korjaa yhden yleisimmistä mikromaksukysymyksistä. Nyt pelissä ostetut tai ansaitut common-, rare- tai epic-tason varusteet ovat käytössä rajoittamattomasti eri joukkueissa saman pelipaikan pelaajilla. Tämän myötä erillisiä kypäriä tai olkasuojauksia ei tarvitse ostaa erikseen saman pelipaikan muille pelaajille. Tähän jo rahaansa käyttäneille pelaajille ostosumma hyvitetään palauttamalla näille pelin sisäistä Warpstone-valuuttaa.

Lisäksi pelintekijät päivittävät pelin mekaniikoita ja toimintoja ahkerasti turnausta edeltävän esikauden aikana. Päivityksissä huomioidaan erityisesti pelaajayhteisöltä saatu palaute, joiden myötä peliin voidaan tehdä tärkeitä muutoksia ennen kisakauden alkamista. Erityistä huomiota kiinnitetään kisakauden toimintoihin, kuten rankkausjärjestelmään, otteluparien löytämiseen ja ylläpitotyökaluihin. Ensimmäinen kisakausi alkaa toukokuussa, joten hienosäätöihin ja korjauksiin ehditään reagoida hyvissä ajoin.

Pelistudio haluaa myös palkita pelin pelaajat kärsivällisyydestään tarjoamalla näille ilmaiseksi pelin ensimmäisen kisakauden kausikortin. Se sisältää uuden joukkuetyypin, tukun lisäominaisuuksia ja 50 palkintotasoa.

Samalla pelintekijät haluavat kiittää pelaajia saamastaan palautteesta, tuesta ja kärsivällisyydestä pelin kehittämisen ja korjausten kanssa.

Blood Bowl 3 on saatavilla , , ja S, -konsoleille että :lle.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle

Jos olet kaivannut jotain hieman… erilaista, saattaa olla juuri sitä. Uusi sci-fi-fantasiaseikkailu on julkistettu :lle, ja se yhdistelee sujuvasti toimintaroolipeliä, roguelite-elementtejä ja jopa tornipuolustusta, kaikki pilvien yläpuolella leijuvassa maailmassa.

Pelin kehittää , ja luvassa on kolmen pelaajan yhteistyöpeliä. Pelaajat seikkailevat kelluvilla saarilla, jotka lepäävät jättimäisten myyttisten olentojen, Kunien, selässä. Tarina etenee sarjakuvamaisina lukuina, joissa liikutaan nykyisyyden raunioista menneisyyteen, aikaan jolloin ihmiset ja nämä jättiläisolennot elivät sopusoinnussa.

Mutta se varsinainen koukku? Asevalikoima. Perinteisten miekkojen ja jousien lisäksi taisteluun voi lähteä… taittuvalla tuolilla, kitaralla tai vaikka ilotulitteilla. Kyllä, kuulostaa siltä kuin joku olisi yhdistänyt lapsuuden leikit ja fantasiapelin, eikä edes yrittänyt selitellä sitä sen enempää.

Lisämaustetta tuovat Wobbo-kumppanit, jotka eivät ole pelkästään söpöjä maskotteja, vaan oikeasti hyödyllisiä taistelussa muuntautumiskykyjensä ansiosta. Pelaajat voivat myös vaihtaa asevarustusta lennosta, mikä tekee taistelusta nopeatempoista ja kokeilunhaluista.

Julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos idea koripalloilla vihollisia moukaroivasta fantasiaseikkailusta ei vielä myy, niin ehkä mikään ei.