BloodRayne -pelin oikeudet ostettiin – uusintoja ja jatkoa luvassa? Kommentit pois päältä artikkelissa BloodRayne -pelin oikeudet ostettiin – uusintoja ja jatkoa luvassa?

BloodRayne

Ziggurat Interactive on ostanut oikeudet BloodRayne -vampyyripelisarjaan sen alkuperäiseltä julkaisijalta Majesco Entertainmentilta. BloodRayne -pelisarjan lisäksi Ziggurat hankki samalla oikeuksia myös muihin peleihin.

Zigguratin mukaan pelien PC-versiot tulevat saamaan paremmin yhteensopivat versiot, mutta myös mahdollisesta uudesta pelistä huhuiltiin. PC-versioiden uusintojen parissa tulee työskentelemään alkuperäisten pelien kehittäjä Terminal Reality.

BloodRayne -pelisarjan ensimmäinen osa ilmestyi vuonna 2002 ja siinä brutaali puolivampyyri kiertää ympäri maailmaa taistellen yliluonnollisia olentoja ja natsien armeijaa vastaan.

Viime vuoden lopulla perustettu Ziggurat Interactive on keskittynyt ylläpitämään ja laajentamaan klassisia pelisarjoja.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.