BloodRayne -pelin oikeudet ostettiin – uusintoja ja jatkoa luvassa?Kommentit pois päältä artikkelissa BloodRayne -pelin oikeudet ostettiin – uusintoja ja jatkoa luvassa?
Ziggurat Interactive on ostanut oikeudet BloodRayne -vampyyripelisarjaan sen alkuperäiseltä julkaisijalta Majesco Entertainmentilta. BloodRayne -pelisarjan lisäksi Ziggurat hankki samalla oikeuksia myös muihin peleihin.
Zigguratin mukaan pelien PC-versiot tulevat saamaan paremmin yhteensopivat versiot, mutta myös mahdollisesta uudesta pelistä huhuiltiin. PC-versioiden uusintojen parissa tulee työskentelemään alkuperäisten pelien kehittäjä Terminal Reality.
BloodRayne -pelisarjan ensimmäinen osa ilmestyi vuonna 2002 ja siinä brutaali puolivampyyri kiertää ympäri maailmaa taistellen yliluonnollisia olentoja ja natsien armeijaa vastaan.
Viime vuoden lopulla perustettu Ziggurat Interactive on keskittynyt ylläpitämään ja laajentamaan klassisia pelisarjoja.
Obsidian Entertainmentin kehittämä ja Xbox Game Studiosin julkaisema Avowed on ensimmäisen ja kolmannen persoonan fantasiaroolipeli, joka sijoittuu Eoran maailmaan, tarkemmin ottaen ”Eläviin maihin”. Pelaajat astuvat Aedyrin imperiumin lähettilään rooliin, jonka tehtävänä on selvittää salaperäistä ”Unien Vitsausta”. Peli tarjoaa monipuolisen maailman tutkittavaksi, mutta jättää myös toivomisen varaa.
Ensimmäinen kosketus Avowediin jättää positiivisen vaikutelman. Pelin maailma on visuaalisesti upea ja kutsuu tutkimaan. Pelattavuus on sujuvaa, mutta pieniä teknisiä ongelmia, kuten bugeja, esiintyy. Peli tuntuu ajoittain hieman ”mobiilipeliltä”, mikä syö kyllä kokonaisuutta reilusti.
Avowed sijoittuu monipuoliseen Elävien maiden maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan metsiä, aavikoita, luolia ja laaksoja. Pelin tarina keskittyy ”Unien Vitsauksen” selvittämiseen, ja pelaajat keräävät varusteita ja materiaaleja hahmonsa kehittämiseksi. Peli sisältää paljon dialogia ja tehtäviä, mutta kokonaisuus tuntuu ajoittain toistavan itseään.
Peliä näppäimistöllä ja hiirellä pelatessa kontrollit toimivat hyvin. Hahmoa luodessasi voit valita viiden eri taustan väliltä.(Arcane scholar, Court augur, Noble scion, Vanguard scout, War hero) ja pelaajat voivat valita kolmesta eri taitopuusta (soturi, samoaja, velho) oman pelityylinsä mukaisesti. Lisäksi pelaajat voivat kehittää kumppaneidensa taitoja, mikä tuo lisäsyvyyttä taisteluihin.
Visuaalisesti Avowed on näyttävä peli. Maailma on kaunis ja yksityiskohtainen, mutta kasvoanimaatiot keskusteluissa ovat tönkköjä. Peli ei ole vielä täysin optimoitu, joten pelaajat joutuvat säätämään asetuksia saadakseen parhaan mahdollisen suorituskyvyn. Äänimaailma on kelvollinen, mutta ei erityisen mieleenpainuva.
Loppupäätelmänä voidaan sanoa, että Avowed on lupaava fantasiaroolipeli, jolla on potentiaalia hihassaan, mutta se kaipaa vielä päivityksiä ja optimointia. Peli sopii fantasiaroolipelien ystäville, mutta kannattaa ehkä odottaa, että tekniset ongelmat korjataan.
Arvostelu: Aaron Veijalainen
Avowed (PC)
6 / 10
Hyvää+Kaunis ja tutkittava pelimaailma
+Mukava taistelumekaniikkaHuonoa-Liikaa dialogia
-Toistuva pelimekaniikka
-OptimointiongelmiaYhteenvetoLoppupäätelmänä voidaan sanoa, että Avowed on lupaava fantasiaroolipeli, jolla on potentiaalia hihassaan, mutta se kaipaa vielä päivityksiä ja optimointia. Peli sopii fantasiaroolipelien ystäville, mutta kannattaa ehkä odottaa, että tekniset ongelmat korjataan.
Farming Simulator 25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.
Uusia laitteita päivityksessä ovat:
Albutt f155A -paalinostin
CLAAS FL 140 -etukuormain
John Deere 683R -etukuormain
CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
John Deere 6R -sarjan traktori
Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.