BloodRayne -pelit saavat uusinnot marraskuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa BloodRayne -pelit saavat uusinnot marraskuun lopulla

BloodRayne

Kuten kesällä uutisoimme BloodRayne -pelisarjan kaksi ensimmäistä peliä ovat saamassa Terminal Cut -nimiset uusinnot marraskuun 20. päivä.

Ziggurat Interactive osti oikeudet BloodRayne -vampyyripelisarjaan sen alkuperäiseltä julkaisijalta Majesco Entertainmentilta aiemmin tänä vuonna ja sai samalla oikeuksia myös muihin peleihin. Viime vuoden lopulla perustettu Ziggurat Interactive on keskittynyt ylläpitämään ja laajentamaan klassisia pelisarjoja.

Uusitut pelit tukevat suurempia resoluutioita aina 4K-laatuun asti ja myös pelin videot on paranneltu tukemaan moderneja resoluutioita. Peli tukee myös uudempia ohjaimia ja tekstuurien laatua on myös paranneltu.

BloodRayne -pelisarjan ensimmäinen osa ilmestyi vuonna 2002 ja siinä brutaali puolivampyyri kiertää ympäri maailmaa taistellen yliluonnollisia olentoja ja natsien armeijaa vastaan.

BloodRayne: Terminal Cut ja BloodRayne 2: Terminal Cut -versiot saapuvat PC:lle marraskuun 20. päivä Steam ja GOG -palveluiden kautta.

Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa

Kevät aurinko paistaa, mutta pelaajat kaipaavat selvästi pimeitä käytäviä ja murisevia zombeja. ilmoitti, että Requiem on myynyt yli viisi miljoonaa kappaletta alle viikossa julkaisustaan. Tahti on poikkeuksellisen ja kertoo, että selviytymiskauhulle riittää yhä kysyntää.

Samalla Capcom muistutti sarjan kokonaismenestyksestä. Resident Evil -pelisarjaa on myyty jo yli 183 miljoonaa kappaletta vuoden loppuun mennessä. Se on melkoinen määrä kaadettuja epäkuolleita.

Yhtiön mukaan Requiem onnistuu nostamaan selviytymiskauhun ytimeen kuuluvan jännitteen uudelle tasolle yhdistämällä tiukan pelon ja toimintakohtaukset. Pelaajat pääsevät vuorottelemaan hermostuneen Gracen ja itsevarman Leonin välillä ja tunnelma vaihtuu hiipivästä kauhusta räjähtävään toimintaan hetkessä. Pelin -pelimoottori mahdollistaa fotorealistiset yksityiskohdat aina hahmojen ihon sävyistä valon läpikuultavuuteen asti. Lisäksi useat vaikeustasot ja mahdollisuus vaihtaa reaaliaikaisesti ensimmäisen ja kolmannen persoonan kuvakulmien välillä tekevät kokemuksesta lähestyttävän niin konkareille kuin uusille tulokkaille.

Vertailu aiempiin osiin tekee saavutuksesta vieläkin vaikuttavamman. -uusintaversiolta kului kolme kuukautta viiden miljoonan myyntiin, ylsi samaan viidessä kuukaudessa ja tarvitsi peräti kaksi vuotta. Requiem puolestaan teki tempun alle viikossa.

Peli julkaistiin 27. helmikuuta ja ehti kerätä palkintoja messuilla, kuten , jo ennen julkaisuaan. Steamissa nähtiin heti sarjan historian korkein yhtäaikainen pelaajamäärä. Kaiken perusteella näyttää siltä, että Resident Evil ei ole vain hengissä, vaan se voi paremmin kuin koskaan.

Highguard suljetaan vain kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Highguard suljetaan vain kuukausi julkaisun jälkeen

Ilmaispelattava räiskintäpeli ehtii olla markkinoilla hädin tuskin kuukauden, ennen kuin valot sammuvat. Kehittäjä vahvisti, että peli suljetaan pysyvästi 12. maaliskuuta 2026. Palvelimet pysyvät auki siihen asti, mutta sen jälkeen Highguard siirtyy pelihistoriaan.

Studion mukaan peli ei onnistunut rakentamaan kestävää pelaajakuntaa pitkällä aikavälillä, vaikka julkaisun jälkeen sitä kokeili yli kaksi miljoonaa pelaajaa. Se on paljon, mutta free-to-play-markkinassa pelkkä uteliaisuus ei riitä. Tarvitaan aktiivisia pelaajia, jotka palaavat linjoille ja käyttävät rahaa pelin sisällä. Juuri siinä Highguard kompastui.

Peli julkaistiin 26. tammikuuta 2026 näyttävän -julkistuksen jälkeen, mutta vastaanotto jäi vaisuksi. Steamissa käyttäjäarviot putosivat nopeasti Mostly Negative -tasolle, vaikka samanaikaisia pelaajia nähtiin parhaimmillaan noin 97 000. Hype ei siis kantanut kovin pitkälle.

Kulissien takana kuohui vielä enemmän. Bloombergin raportin mukaan pelin rahoittajana toiminut vetäytyi hankkeesta jo 11. helmikuuta, mikä johti mittaviin irtisanomisiin ja studion voimakkaaseen supistumiseen. Pienempi tiimi jatkoi pelin tukemista hetken, mutta lopulta päätös sulkemisesta oli väistämätön.

Ennen lopullista sammutusta peli saa vielä yhden päivityksen, joka tuo mukanaan uuden Warden-hahmon, uuden aseen sekä tilitason etenemisen ja taitopuut. Täydelliset päivitystiedot julkaistaan pian. Jos Highguard on jäänyt kokeilematta, aikaa on enää muutama päivä ja sen jälkeen tämä lupaavasti alkanut projekti on lopullisesti ohi.