Borderlands 4 ja Mafia: The Old Country saavat ensiesittelynsä Game Awards -gaalassa Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 ja Mafia: The Old Country saavat ensiesittelynsä Game Awards -gaalassa

Pelimaailman odotus kasvaa, kun 4 ja saavat ensimmäiset trailerinsa tämän vuoden The Game Awards -tapahtumassa, joka pidetään 12. joulukuuta. paljasti, että nämä kaksi odotettua julkaisua tulevat saamaan uutta valoa tulevaisuuden suunnitelmistaan.

Borderlands-sarjan fanit voivat odottaa suuria: Gearboxin kehityspäällikkö Randy Pitchford lupaa, että -traileri sisältää paitsi pelikuvaa myös alkuperäisen elokuvamaisen kohtauksen, joka sijoittuu tarinallisesti :n ja tulevan pelin väliin.

-sarjan ystäville Mafia: The Old Country tarjoaa uutta sisältöä ja mahdollisesti syvemmälle historiaan sukeltavan näkökulman klassikkosarjaan.

Nähdään The Game Awards -gaalassa! – Virallinen Mafia-tili kiusoittelee faneja viestillä

Julkaisupaineita suuren pelivuoden kynnyksellä

Molemmat pelit on määrä julkaista vuonna 2025, mutta ne joutuvat todennäköisesti kilpailemaan pelialan jättiläisen, :n, kanssa. ja 2K Games -emoyhtiö Take-Two ovat vahvistaneet, että GTA 6:n julkaisu on suunniteltu syksyyn 2025. Borderlands 4 saattaa ilmestyä jo vuoden 2025 alkupuolella tai vuoden 2026 alussa välttääkseen suoraa kilpailua Grand Theft Auto -sarjan kanssa.

Vaikka GTA 6:n valtava suosio saattaa vetää puoleensa suuren osan pelaajien huomiosta, Take-Twon toimitusjohtaja Strauss Zelnick vakuuttaa, ettei yhtiö aio järjestää merkittäviä julkaisuja samalle ajankohdalle. Tämä voi tarkoittaa, että Borderlands 4 ja Mafia: The Old Country löytävät oman hetkensä loistaa.

The Game Awards 2024 lupaa tarjota vilauksen molempien pelien tulevaisuudesta – ja ehkä jopa vihjeitä tarkemmista julkaisuaikatauluista.

Borderlands 4 Official Teaser Trailer

Mafia: The Old Country Official Teaser Trailer

Saberin uusi peli kätkee sisäänsä pisteliään vitsin Gearbox-pomo Randy Pitchfordille Kommentit pois päältä artikkelissa Saberin uusi peli kätkee sisäänsä pisteliään vitsin Gearbox-pomo Randy Pitchfordille

Saber Interactiven tulevan Rideshare Stimulatorin traileri sisältää pienen mutta melko suoran piikin Gearboxin pomolle Randy Pitchfordille. Vitsi on piilotettu kohtaukseen, joka vilahtaa trailerissa noin 63 sekunnin kohdalla.

Kuvan etualalla näkyvän katumaasturin rekisterikilvessä lukee ”USB DRV”, ja tekstin keskellä on hammasratas. Kyseessä on viittaus Gearboxiin ja erityisesti Pitchfordiin liittyneeseen vuosia vanhaan USB-muistitikkuun liittyneeseen kohuun. Saber Interactiven toimitusjohtaja Matt Karch vahvisti Game Filelle, että kyseessä ei ole sattuma.

Karchin mukaan piikki on vastaisku Pitchfordille ja Gearboxille. Taustalla on yhtiöiden yhteinen historia Embracer Groupin alaisuudessa. Embracer osti Saberin vuonna 2020 noin 150 miljoonalla dollarilla eli noin 129 miljoonalla eurolla ja Gearboxin vuonna 2021 noin 363 miljoonalla dollarilla eli noin 310 miljoonalla eurolla. Vuonna 2024 molemmat studiot kuitenkin irtautuivat Embracerista, Saber Karchin johtaman sijoitusyhtiön haltuun ja Take-Twolle.

Karchin mukaan Gearbox puolestaan kuittaili entiselle omistajalleen 4:ssä, jossa nähtiin muun muassa ”Embracer’s Bluff” -niminen alue. Karch on tunnetusti puolustanut Embracerin toimintaa, joten Saber näyttää nyt päättäneen vastata samalla mitalla.

on muuten huomattavasti harmittomampi tapaus. Pelissä kuljetetaan toinen toistaan erikoisempia matkustajia ympäriinsä. Trailerin piilotettu vitsi osoittaa kuitenkin, että Saberin kyytiin voi hypätä myös hieman henkilökohtaisempaa huumoria.

GTA 6 käy kaupaksi ennätystahtia: Satasen versio myy perusversiota paremmin Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 käy kaupaksi ennätystahtia: Satasen versio myy perusversiota paremmin

on onnistunut jälleen kerran kaivamaan pelaajien lompakoista hieman enemmän rahaa. Interactiven toimitusjohtaja Strauss Zelnick kertoo, että tällä hetkellä ennakkotilauksissa Ultimate Edition on jopa suositumpi kuin pelin edullisempi perusversio.

Ultimate Edition maksaa noin 100 euroa, kun tavallisen version hinta on noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäksi digitaalista bonus sisältöä. Zelnick kuitenkin huomauttaa, että tulosta saattaa selittää se, että pelin suurimmat fanit ovat ensimmäisiä ennakkotilaajia ja heille hinnalla ei välttämättä ole yhtä suurta merkitystä.

Take-Two ei myöskään lupaa :lle suuria alennuksia julkaisun yhteyteen. Peli saapuu juuri ennen Black Fridayta ja joulusesonkia, mutta Zelnick muistuttaa, että jälleenmyyjät päättävät omista hinnoistaan. :n hinta pysyi hänen mukaansa pitkään vakaana, joten GTA 6:n hintalappua ei kannata odottaa romahtavan heti julkaisun jälkeen.

GTA 6:n ennakkotilaukset käynnistyivät kesäkuussa, ja pelin 80 dollarin perushinta on herättänyt keskustelua jo pitkään. Zelnick on puolustanut hintaa ja kutsunut peliä jopa hyväksi diiliksi sen tarjoaman sisällön vuoksi. Seuraavaksi kiinnostus kasvaa entisestään, kun Rockstar esittelee pelistä uuden pidemmän katsauksen Netflixissä 27. elokuuta. YouTubeen katsaus saapuu kuusi tuntia myöhemmin, joten lopulta myös ilman -tilausta pääsee kurkistamaan pelin uusiin salaisuuksiin.