Bosch tuo markkinoille mikropölyn poistavan varsi-imurin Kommentit pois päältä artikkelissa Bosch tuo markkinoille mikropölyn poistavan varsi-imurin

Bosch on julkistanut uuden johdottoman Unlimited 10 -pölynimurin, jonka erikoisuutena on kyky havaita ja poistaa jopa 0,3 mikrometrin kokoiset pölyhiukkaset. Uutuusmallin keskeisin ominaisuus on MicroClean-teknologia, joka yhdistää erityisen suulakerakenteen ja pölynhavaitsemisanturin.

Laitteen HEPA-suodatinjärjestelmä poistaa valmistajan mukaan 99,99 prosenttia pölyhiukkasista ja allergeeneista. Imurissa on kolme käyttötilaa: herkkien mattojen puhdistus, autotila ja hiljainen tila. Käyttäjä voi seurata imurin toimintoja TFT-näytöltä, josta löytyvät myös puhdistusohjeet ja QR-koodi digitaaliseen käyttöoppaaseen.

Uutuusimurissa on kiinnitetty huomiota myös käytettävyyteen. Pölysäiliön tyhjennys onnistuu hygieenisesti liukusäätimellä ilman säiliön irrottamista, ja erityismuotoiltu harjarulla vähentää hiusten ja eläinkarvojen tarttumista harjaan.

Unlimited 10 -pölynimuri on nyt myynnissä valtuutetuilla jälleenmyyjillä, ja siinä on 10 vuoden moottoritakuu.

Honor Magic8 Ultra lupailee huippukamerat, jopa 200 megapikselin zoomilla Kommentit pois päältä artikkelissa Honor Magic8 Ultra lupailee huippukamerat, jopa 200 megapikselin zoomilla

Honorin tuleva Magic8 Ultra on saamassa huhujen mukaan kolmoiskameran takakamerajärjestelmän, jossa zoom-kenno on saanut päivityksen. Lähteen mukaan puhelimen telekamera tarjoaa huikeat 200 megapikseliä, kun taas pääkamera hyödyntää OmniVisionin sensoria.

Magic8 Ultra täydentää syksyllä julkistettavia Honor Magic8- ja Magic8 Pro -malleja. Ultra-malli ja pienempi Magic8 Mini ovat kuulemma tulossa markkinoille vasta vuoden 2026 alussa. Kaikki uudet mallit käyttävät Snapdragon 8 Elite Gen 5 -piiriä, joka lupaa hurjaa suorituskykyä.

Käytännössä tämä tarkoittaa, että Honor haluaa houkutella kamerapuhelimista kiinnostuneita käyttäjiä, jotka haluavat zoomata tarkasti ja saada huippulaatua myös vaativissa olosuhteissa.

Hinta ja tarkka julkaisuajankohta ovat vielä pimennossa, mutta uudet tiedot lupaavat, että Honor aikoo haastaa markkinoiden suurimmatkin kamerapuhelimet.

Samsungin Galaxy S26 Ultra saattaa saada Apple-tyylisen oranssin värin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin Galaxy S26 Ultra saattaa saada Apple-tyylisen oranssin värin

Samsungin tuleva huippumalli Galaxy S26 Ultra on ollut viime aikoina vuotokuvien kohteena, ja niistä paljastuu yllättävä yksityiskohta, nimittäin yksi värivaihtoehto näyttää kovin tutulta Applen iPhone 17 Prosta. Kyseessä on Cosmic Orange -sävy, joka on aiemmin nähty iPhonessa ja nyt mahdollisesti inspiroinut myös Samsungia.

Vuotokuvassa Galaxy S26 Ultra on esitelty kolmessa eri värissä, ja oranssi sävy näyttää erityisen herkulliselta. On kuitenkin syytä muistaa, että suunnitelmat voivat vielä muuttua, eikä värin julkaisu ole vahvistettu.

Lisäksi tunnettu vuotaja OnLeaks epäilee, että kuva saattaa olla tekoälyn luoma eikä virallinen esittelymateriaali. Näin ollen on hyvä ottaa vuoto varauksella, vaikka idea värivaihtoehdosta herättää jo keskustelua.

Galaxy S26 Ultra on odotettu julkistettavaksi ensi tammikuussa, joten viralliset tiedot värivaihtoehdoista ja muista ominaisuuksista selviävät vasta silloin. Fanit voivat kuitenkin jo nyt pohtia, miellyttääkö uusi Cosmic Orange -sävy vai pitäisikö Samsungin pysyä tutummissa sävyissä.