Breaking Badin Hector Salamancana tunnettu Mark Margolis on kuollut Kommentit pois päältä artikkelissa Breaking Badin Hector Salamancana tunnettu Mark Margolis on kuollut

Näyttelijä Mark Margolis, joka tunnetaan monista ikonisista rooleistaan elokuvissa ja TV-sarjoissa, kuten ”Breaking Bad” ja ”Better Call Saul,” sekä elokuvissa kuten ”Scarface,” ”Unelmien sielunmessu” ja ”Pi,” on poissa. Margolis menehtyi 83 vuoden iässä, jättäen taakseen pitkän ja vaikuttavan uran viihdeteollisuudessa.

Margolisin kuolemansa tapahtui äkillisen sairauskohtauksen seurauksena 3.elokuuta Mount Sinain sairaalassa New Yorkissa

Mark Margolis nousi uudelleen laajemman yleisön tietoisuuteen erityisesti roolistaan ”Breaking Bad” -sarjassa, jossa hän esitti Hector Salamancan roolia. Tämä rooli toi hänelle ansaitun Emmy-ehdokkuuden vuonna 2012, ja hän oli olennainen osa sarjan menestystä.

SkyShowtime syyskuu tuo mukanaan MobLandin kakkoskauden, mutta mukana on myös muitakin erittäin mielenkiintoisia titteleitä Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtime syyskuu tuo mukanaan MobLandin kakkoskauden, mutta mukana on myös muitakin erittäin mielenkiintoisia titteleitä

SkyShowtime tarjoaa syyskuussa jälleen nipun uusia sarjoja ja elokuvia. Kuukauden odotetuimpiin uutuuksiin kuuluu muun muassa Tom Hardyn tähdittämän MobLandin toinen kausi sekä lähes vuosikymmenen tauon jälkeen valkokankaalle palaavan Daniel Day-Lewisin Anemone.

Syyskuun ensimmäinen sarjauutuus on 3. syyskuuta alkava M.I.A., joka seuraa Etta Tiger Jonzea. Huumebisneksen parissa toimivan perheen elämä muuttuu, kun perheyritys joutuu uhatuiksi ja Etta ajautuu Miamin rikolliseen alamaailmaan.

Tenniksen ystäville on luvassa 6. syyskuuta Aces: The ATP No. 1 Club. Neliosainen dokumenttisarja kertoo maailmanlistan ykkösiksi nousseista miespelaajista. Mukana ovat muun muassa Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic sekä nykyiset tähdet Carlos Alcaraz ja Jannik Sinner.

MobLand palaa eetteriin syyskuun lopulla

Tom Hardyn, Pierce Brosnanin ja Helen Mirrenin tähdittämä jatkuu toisella kaudellaan 21. syyskuuta. Harriganin rikollisperhe yrittää pitää rivinsä suorina, kun ulkopuoliset kilpailijat ja perheen sisäiset ristiriidat uhkaavat hajottaa imperiumin.

Muita sarjauutuuksia ovat 10. syyskuuta alkava Deadly Tiesin toinen kausi sekä 25. syyskuuta kokonaisuudessaan julkaistava Possession, jossa Gugu Mbatha-Raw esittää Jamaikalle matkustavaa asianajajaa.

Jatkuvista sarjoista syyskuussa nähdään myös Lionessin kolmas kausi, Star Trek: Strange New Worldsin neljäs kausi sekä The Undeclared Warin toinen kausi.

Daniel Day-Lewis palaa elokuviin

Elokuvapuolella syyskuun kiinnostavimpiin ensi-iltoihin kuuluu Anemone, joka saapuu palveluun 3. syyskuuta. Elokuva merkitsee Oscar-palkitun Daniel Day-Lewisin paluuta valkokankaalle lähes kymmenen vuoden tauon jälkeen.

  1. syyskuuta julkaistaan draama The History of Sound, 15. syyskuuta Baz Luhrmannin EPiC: Elvis Presley in Concert ja 18. syyskuuta Shakespeare-aiheinen Hamnet, jossa nähdään Paul Mescal ja Jessie Buckley.

Kuukauden lopulla, 25. syyskuuta, palveluun saapuu myös Colleen Hooverin romaaniin perustuva Reminders of Him.

Lisäksi SkyShowtime nostaa syyskuussa esiin kouluteemaisia klassikoita, kuten Paluu tulevaisuuteen -elokuvatrilogian, Pitch Perfect -elokuvat ja School of Rockin.

Dave Bautista korvaa loukkaantuneen Ryan Hurstin Kratoksen roolissa God of War -sarjassa Kommentit pois päältä artikkelissa Dave Bautista korvaa loukkaantuneen Ryan Hurstin Kratoksen roolissa God of War -sarjassa

Entinen WWE-tähti ja näyttelijä Dave Bautista on valittu Kratoksen rooliin Prime Videon tulevassa -live action -sarjassa.

Bautista korvaa tehtävässä Ryan Hurstin, joka loukkaantui vakavasti kuvatessaan sarjaan stunt-kohtausta. Hurst repi hauislihaksensa, ja pitkä toipumisaika olisi viivästyttänyt tuotantoa niin paljon, että rooli päätettiin jakaa uudelleen.

Bautistan kiinnityksestä huhuttiin jo aiemmin tässä kuussa, mutta nyt valinta on virallinen. Näyttelijä tunnetaan muun muassa Draxina Guardians of the Galaxy -elokuvista ja pitkältä uraltaan WWE:ssä.

Kuvauksia on määrä jatkaa lokakuun puolivälissä.