Bungie kuoppasi Destiny 2:n tulevaisuuden ja perui Shattered Cycle -laajennuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Bungie kuoppasi Destiny 2:n tulevaisuuden ja perui Shattered Cycle -laajennuksen

on ajautumassa kohti loppuaan live service -pelinä. on vahvistanut, että pelin viimeinen suuri sisältöpäivitys, “Monument of Triumph”, julkaistaan 9. kesäkuuta 2026. Sen jälkeen peli kyllä jatkaa toimintaansa, mutta uusia isoja lisäyksiä ei enää ole luvassa.

Tilanne on kuitenkin paljastunut pelaajille ja osalle kehittäjistä melko kivuliaasti jälkijunassa. Raporttien mukaan päätös 2:n aktiivisen tuen lopettamisesta tehtiin jo aiemmin tänä vuonna, mutta kaikki studion sisällä eivät olleet tästä tietoisia. Tämä tarkoittaa, että osa tiimistä jatkoi uusien sisältöjen tekemistä, vaikka niiden kohtalo oli jo käytännössä sinetöity.

Yksi eniten puhuttaneista tapauksista on peruttu laajennus “Shattered Cycle”, jonka piti ilmestyä kesällä 2026. Lisäksi myös muita tulevia sisältöjä, kuten “The Alchemist”, on tiettävästi peruttu kokonaan. Tilanne on jättänyt monet kehittäjät ja fanit ikävään väliinputoajan rooliin. Valmista työtä on tehty, mutta se ei välttämättä koskaan näe päivänvaloa.

Samaan aikaan puheissa pyörii myös suurempi murros. :sta ei ole tällä hetkellä suunnitteilla, eikä uusia Destiny-projekteja ole virallisesti vihreänä. Osa raporteista kertoo myös mahdollisista irtisanomisista, mikä on lisännyt epävarmuutta entisestään. Pelaajayhteisö onkin reagoinut turhautuneesti, ja moni pelkää, että osa valmiista sisällöstä jää lopullisesti kovalevyn uumeniin.

Kaiken keskellä Destiny 2 on jäämässä eräänlaiseksi välitilaksi. Peli, joka ei varsinaisesti kuole, mutta ei myöskään enää kasva. Nyt katseet ovat Bungien tulevaisuudessa ja mahdollisessa uudessa suunnassa, jos sellaista ylipäätään vielä on tulossa.

The Expanse -pelin päähenkilöt äänitetään uusiksi beetapalautteen vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa The Expanse -pelin päähenkilöt äänitetään uusiksi beetapalautteen vuoksi

-pelin kehittäjä on päättänyt vaihtaa pelin miespäähenkilön sekä hänen kaksoisveljensä J:n ääninäyttelijät. Syynä on fanien melko äänekäs palaute siitä, että hahmojen suoritukset tuntuivat liian vaisuilta ja ilmeettömiltä.

Studion mukaan alkuperäiset näyttelijät tekivät hyvää työtä, mutta lopputulos ei ollut tarpeeksi tunteikas tai elävä siihen suuntaan, jota kehittäjät tavoittelivat. Päätös on melko poikkeuksellinen, sillä harvoin peli vaihtaa näyttelijöitä enää siinä vaiheessa, kun pelaajat ovat jo päässeet testaamaan peliä beetaversiossa.

Hiljattain järjestetty beta herätti muutenkin ristiriitaisia reaktioita. Pelaajat kommentoivat muun muassa pelin tunnelmaa, pelattavuutta ja erilaisia elämänlaatua parantavia ominaisuuksia. Owlcat vakuuttaa kuitenkin ottaneensa palautteen tosissaan, ja koska peli julkaistaan vasta vuonna 2027, aikaa hienosäätöön vielä löytyy.

Pelimaailmassa vastaavia tapauksia on nähty ennenkin. vaihtoi aikanaan Ghost-hahmon äänen Peter Dinklagesta Nolan Northiin fanien kritiikin jälkeen. Myös ja ehtivät pyörtää näyttelijävaihdoksiaan viime hetkellä palauteryöpyn vuoksi. Näyttää siis siltä, että pelaajien korvat ovat nykyään lähes yhtä tarkkoja kuin heidän grafiikka-asetuksensa.

Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen

Bungien uusi extraction shooter on noussut vauhdilla Steamin myydyimpien pelien listalle heti julkaisupäivän paljastuksen jälkeen. Peli ilmestyy 5. maaliskuuta, ja ennakkotilaukset avattiin keskellä yötä, mikä johti siihen, että Marathon ampaisi nopeasti listan seitsemännelle sijalle.

Marathon on tähän asti pysytellyt suljettujen betojen ja kulissien takaisten testien varassa, joten laajempi yleisö pääsi ensimmäistä kertaa kunnolla käsiksi peliin ennakkotilausten muodossa. Tällä hetkellä se jää myyntilistoilla vain muutamien kovien nimien taakse, kuten Arc Raidersin, :n ja Avatar: Frontiers of Pandoran, joista osa hyötyy suurista alennuksista.

Pelin hinta asettuu kohtuulliselle tasolle. Marathon maksaa noin 35 puntaa eli noin 41 euroa, tai vaihtoehtoisesti 40 dollaria eli noin 37 euroa. Tämä on selvästi maltillisempi kuin monien uusien AAA-pelien hintalappu, mikä saattaa osaltaan selittää ripeää myyntiä.

Hyvä startti on Bungielle tervetullut, sillä Marathonin kehitys on ollut kaikkea muuta kuin suoraviivaista. Viime kuukausina projekti on kokenut isoja muutoksia, mukaan lukien pelisuunnittelun uudistuksia ja studion taidejohtajan lähtö. Alkuvaiheen julkiset betat saivat ristiriitaisen vastaanoton, joten pelin suuntaa hiottiin reippaasti.

Marathon seuraa Arc Raidersin jalanjäljissä aikana, jolloin extraction shooter -pelit ovat selvästi nousussa. Se, onko Bungien peli vain hetkellinen myyntilistan tähdenlento vai seuraava genrensä kestohitti, selviää pian, viimeistään maaliskuussa, kun pelaajat pääsevät todella testaamaan, kuinka hyvin laukaukset osuvat maaliinsa.