Bungien yksi ensimmäisistä räiskintäpeleistä Marathon ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien yksi ensimmäisistä räiskintäpeleistä Marathon ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Classic Marathon

Moni tuntee Bungie pelistudion suosituista Halo- ja Destiny-sarjoistaan, mutta harva tuntee studion ensimmäisiä ensimmäisen persoonan räiskintäpelejä, joihin kuuluu scifi-aiheinen Marathon. Peli on nyt saatavilla ilmaiseksi PC:lle Steam-palvelussa. Kyseessä on fanien luoma porttaus alkuperäisestä pelistä, joka toimii nykyaikaisilla koneilla.

Vuonna 1994 julkaistu Marathon on merkittävä peli genressään. Se vaikutti suuresti ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehitykseen kilpailemalla klassikkojen kuten Doom ja Wolfenstein 3D kanssa. Pelissä pelaaja toimii turvallisuusvirkailijana avaruuslaivalla ja tehtävänä on puolustaa alusta vieraalta uhkalta. Marathon tunnetaan erityisesti monipuolisesta aseistuksesta, mukaansatempaavasta tarinasta ja innovatiivisesta pelisuunnittelusta.

Vaikka tämä ilmainen versio on alkuperäinen peli päivitettynä modernille koneelle, luvassa on myöhemmin myös fanien tekemiä jatko-osia Marathon 2:sta ja Marathon Infinity -pelistä.

Joten jos kaipaat nostalgiaa tai haluat kokeilla yhtä ensimmäisen persoonan ammuntapelien klassikoista, kannattaa ehdottomasti napata tämä peli kirjastoosi.

Bungie kehittää parhaillaan myös täysin uutta Marathon -peliä. Vaikka yksityiskohdat ovat vielä vähissä, tiedämme pelin olevan tulossa PC:lle, Playstation 5:lle ja Xbox Series X:lle vuonna 2025. Uudesta Marathonista on huhuttu olevan niin sanottu ”extraction shooter” -peli, jossa pelaajat taistelevat toisiaan vastaan ja tekoälyvastustajia, sekä keräävät resursseja ennen pakenemista pelialueelta.

Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Marathon kiipesi Steam-myyntilistojen kärkeen

Bungien uusi extraction shooter Marathon on noussut vauhdilla Steamin myydyimpien pelien listalle heti julkaisupäivän paljastuksen jälkeen. Peli ilmestyy 5. maaliskuuta, ja ennakkotilaukset avattiin keskellä yötä, mikä johti siihen, että Marathon ampaisi nopeasti listan seitsemännelle sijalle.

Marathon on tähän asti pysytellyt suljettujen betojen ja kulissien takaisten testien varassa, joten laajempi yleisö pääsi ensimmäistä kertaa kunnolla käsiksi peliin ennakkotilausten muodossa. Tällä hetkellä se jää myyntilistoilla vain muutamien kovien nimien taakse, kuten Arc Raidersin, EA Sports FC:n ja Avatar: Frontiers of Pandoran, joista osa hyötyy suurista alennuksista.

Pelin hinta asettuu kohtuulliselle tasolle. Marathon maksaa noin 35 puntaa eli noin 41 euroa, tai vaihtoehtoisesti 40 dollaria eli noin 37 euroa. Tämä on selvästi maltillisempi kuin monien uusien AAA-pelien hintalappu, mikä saattaa osaltaan selittää ripeää myyntiä.

Hyvä startti on Bungielle tervetullut, sillä Marathonin kehitys on ollut kaikkea muuta kuin suoraviivaista. Viime kuukausina projekti on kokenut isoja muutoksia, mukaan lukien pelisuunnittelun uudistuksia ja studion taidejohtajan lähtö. Alkuvaiheen julkiset betat saivat ristiriitaisen vastaanoton, joten pelin suuntaa hiottiin reippaasti.

Marathon seuraa Arc Raidersin jalanjäljissä aikana, jolloin extraction shooter -pelit ovat selvästi nousussa. Se, onko Bungien peli vain hetkellinen myyntilistan tähdenlento vai seuraava genrensä kestohitti, selviää pian, viimeistään maaliskuussa, kun pelaajat pääsevät todella testaamaan, kuinka hyvin laukaukset osuvat maaliinsa.

Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa Kommentit pois päältä artikkelissa Marathonin julkaisupäivä paljastui vahingossa

Bungien odotettu pelipaluu, neonvärinen extraction shooter Marathon, on saanut julkaisupäivänsä, tosin vahingossa. Xbox Storen mainos paljasti aiemmin, että peli ilmestyy 5. maaliskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat nyt avoinna. Bungie on myöhemmin vahvistanut julkaisupäivän virallisesti.

Marathon on Bungien ensimmäinen ei-Destiny-peli sitten Halo Reachin vuonna 2010, ja sen kehitys on ollut täynnä mutkia. Viime vuonna Sony raportoi, että studio ei saavuttanut myynti- ja sitoutumistavoitteitaan, mikä johti 200 miljoonan dollarin (noin 190 miljoonaa euroa) arvonalennukseen. Lisäksi peli joutui kohtaamaan plagiointisyytöksiä, jotka kuitenkin on sittemmin ratkaistu.

Peliä on viivästetty useita kertoja, ja Bungie on käyttänyt aikaa palautteen hiomiseen playtesteistä. Viime lokakuussa järjestettiin kutsupohjainen testaus Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa PlayStation 5:llä, Xbox Series X/S:llä ja Steamissa.

Vaikka kehityspolku on ollut kivikkoinen, Marathon lupaa tuoda pelaajille neonvalojen loistetta ja tiukkaa tiimityötä vaativaa toimintaa. Ennakkotilaajat voivat nyt varmistaa paikkansa pelin maailmassa, kun Bungie vie heidät ensimmäistä kertaa pois Destiny-universumista.

Hintaa pelillä on 39,99 dollaria eli noin 37 euroa, mikä tekee siitä kohtuuhintaisen paluun pitkästä odotuksesta huolimatta.