Bus Simulator 21 ilmestyi PC:lle ja konsoleille – katso julkaisutraileri Kommentit pois päältä artikkelissa Bus Simulator 21 ilmestyi PC:lle ja konsoleille – katso julkaisutraileri

Bus Simulator 21

Bus Simulator 21 antaa pelaajalle mahdollisuuden kokea linja-autojen ajamista suurkaupunkien reittejä pitkin. Linjurien tulee noudattaa niille määriteltyjä aikatauluja ja tarjota matkustajilleen turvallinen julkisen liikenteen matkakokemus. Mutkia matkaan tuo muu liikenne sekä etenkin ruuhka-aikojen haasteet.

Myös bussien asiakkaisiin liittyvät tilanteet, kuten liputta kulkevat ja lujalla äänenvoimakkuudella musiikkia kuuntelevat matkustajat aiheuttavat ongelmia, jotka pitää ratkoa. Lisäksi tukitut bussipysäkit ja tahritut istuinpaikat aiheuttavat harmaita hiuksia tunnolliselle kuljettajalle.

Erilaisten linja-autojen valikoima on monipuolinen ja kattava. Mukana on peräti 30 erilaista vaihtoehtoa kansainvälisesti tunnetuilta automerkeiltä. Näitä ovat muun muassa Volvo, Scania, Mercedes-Benz, Setra, IVECO BUS ja MAN. Valikoimaa täydentävät suomalaisittain vähemmän tunnetut merkit, kuten Alexander Dennis, BYD, Grande West ja Blue Bird. Ensimmäistä kertaa pelisarjan historiassa pelaajalla on myös mahdollisuus ajaa kaksikerroksisia linja-autoja ja sähköbusseja.

Isoja kaupunkialueita on mukana kaksi erilaisine kaupunginosineen. Uudenlaisena kaupunkikokemuksena pelaajat pääsevät ajamaan amerikkalaisen Angel Shoren katuja. Toisena pelialueena on uudistettu ja edellisestä pelistä tuttu eurooppalainen Seaside Valley. Kaupungit eroavat toisistaan merkittävästi, mikä tekee kahden pelialueen julkisen liikenteen hallinnasta mielenkiintoista ja hauskaa puuhaa. Kummassakin kaupungissa on omat toisistaan erottuvat kaupunginosansa ja alueensa. Näitä ovat esimerkiksi vilkkaat kiinalaiskorttelit, upea promenadi, kolkot teollisuusalueet, monenlaiset lähiöt ja nykyaikaiset bisneskeskittymät.

Pelaaja voi myös mukauttaa omaa pelikokemustaan monipuolisin vaikeussäätimin. Halutessaan pelaaja voi vain keskittyä tiettyjen pelimuotojen pelaamiseen. Pelaaja voi myös ulkoistaa ajamisen tekoälykuskeille ja keskittyä ajamisen sijasta linjuribisneksen hallintaan. Omien aikataulujen ja reittien suunnittelu, linja-autojen ostaminen ja myyminen sekä matkustajien matkatarpeiden huomioiminen on oma kiehtova osa-alueensa pelin seesteisessä maailmassa.

Vaihtuvien vuorokaudenaikojen ja eri sääolosuhteiden ansiosta pelimaailma tuntuu aidolta ja elävältä. Pelimaailman realistisuutta on parannettu entisestään, mikä näkyy liikenteen ja jalankulkijoiden toiminnassa. Lopputuloksena on entistä vaikuttavampi pelikokemus yksityiskohtineen.

Yksinpelikokemuksen lisäksi mukana on kiehtova moninpelitila, jossa pelaajat voivat yhteistuumin huolehtia kaupungin bussiliikenteen toimivuudesta. Myös pelin yleiseen hallittavuuteen on tehty parannuksia. Pelaaja voi nopeuttaa ajankulkua tai pikasiirtyä tietyille pysäkeille halunsa mukaan. Näin omaa pelaamista voi räätälöidä ja hienosäätää monin eri tavoin painopistettä vaihdellen. Tämä osaltaan rikastuttaa pelattavuutta ja antaa pelaajalle paremmat ohjat pelistä nauttimiseen. Bus Simulator 21 tukee tavallisten peliohjainten lisäksi useimpia ratti- ja poljinyhdistelmiä.

Bus Simulator 21 on nyt saatavana PlayStation 4- ja Xbox One -konsoleille. Peli on myös yhteensopiva PlayStation 5- ja Xbox Series X/S -konsolien kanssa.

Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta

Embark Studios valmistautuu syksyn odotettuun julkaisuunsa järjestämällä Arc Raiders -pelille kolmipäiväisen “Server Slam” -testitapahtuman 17.–19. lokakuuta. Testi on avoin kaikille pelaajille kaikilla alustoilla, eikä erillistä ilmoittautumista tarvita, mutta kehittäjät varoittavat, että palvelimille pääsy voi aluksi olla ruuhkaista, koska ennakkolatausmahdollisuutta ei ole.

Tapahtuma käynnistyy perjantaina 17. lokakuuta kello 16 Suomen aikaa ja jatkuu sunnuntaihin saakka. Pelaajat pääsevät kokeilemaan moninpelattavaa selviytymis- ja keräilypeliä, jossa taistellaan tuhoutuneen tulevaisuuden Maassa koneellista ARC-uhkaa vastaan.

Testijakson aikana saavutettu edistyminen ei siirry pelin täysversioon, mutta se tarjoaa mahdollisuuden tutustua pelin maailmaan ja testata, kuinka hyvin Embarkin palvelimet kestävät todellisen pelaajaryntäyksen.

Varsinainen Arc Raiders julkaistaan 30. lokakuuta Xbox Series X/S:lle, PlayStation 5:lle ja PC:lle. Ennakkotilaukset ovat jo avoinna, ja varhaisille ostajille on luvassa myös eksklusiivisia kosmeettisia palkintoja.

Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään

Electronic Artsin tuorein räiskintäpeli Battlefield 6 on saanut lentävän lähdön. Analyytikko Rhys Elliottin (Alinea Analytics) mukaan peliä on myyty ensimmäisten päivien aikana peräti 6,5 miljoonaa kappaletta – lähes Call of Duty -luokan julkaisulukemia. Myynti vastaa noin 350 miljoonan euron tuloja.

Steam-versio on ollut erityisen suosittu, se vastaa yli puolta kokonaismyynnistä, noin 3,5 miljoonaa kopiota ja 220 miljoonan euron liikevaihtoa. PS5-versiota myytiin 1,5 miljoonaa ja Xbox Series X|S -versiota 1,2 miljoonaa kappaletta. Pelin yhtäaikainen pelaajamäärä Steamissa on rikkonut jopa 747 000 pelaajan rajan, eli enemmän kuin EA:n aiemmassa menestyspelissä Apex Legendsissä.

Elliottin mukaan julkaisu on EA:n historian menestynein premium-ampujapelin lanseeraus, mutta todellinen haaste on vielä edessä: pystyykö Battlefield 6 säilyttämään momenttinsa pitkällä aikavälillä?

Pelin ensimmäinen kausi alkaa 28. lokakuuta, jolloin sen odotettu battle royale -tila on myös huhujen mukaan tulossa julki. Marraskuussa ja joulukuussa julkaistavat lisäosat tuovat mukanaan uusia karttoja, aseita ja pelimuotoja, EA:n toki toivoessa, että räiskintähitti pysyy pinnalla yhtä pitkään kuin sen pahin kilpailija.