Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 kompuroi Steam-lanseerauksessa

Call of Duty -faneille tuttu marraskuu toi mukanaan Black Ops 7:n, mutta PC-pelaajien keskuudessa vastaanotto on ollut vaisu. SteamDB:n mukaan peli ei ole rikkonut edes 100 000 samanaikaista pelaajaa, mikä tekee siitä franchisen heikoimman Steam-lanseerauksen koskaan. Vertailun vuoksi Battlefield 6 ylsi 271 000 pelaajaan 24 tunnin aikana ja ARC Raiders lähes 421 000 pelaajaan.

Arvostelutkaan eivät pelasta peliä, sillä vain 67 % kriitikoista suosittelee Black Ops 7:ää Open Criticissä, mikä on selkeä pudotus viime vuoden Black Ops 6:n suosiosta. Monet pelaajat ovat kritisoineet myös yksinpeli-kampanjan omituisia valintoja, kuten mahdollisuuden puuttumattomuutta pelin tauottamiseen.

Ongelmat eivät rajoitu vain pelaajamääriin. Generatiivinen tekoäly on tuottanut pelin Calling Card -taidetta, mikä on saanut osan faneista kääntymään pois pelin luota. Activision on kuitenkin vakuuttanut, että tekoäly on vain työkalu luovan tiimin tukena, ja lopullinen sisältö on ihmisten käsialaa.

Vaikka Black Ops 7 saattaa pärjätä paremmin konsoleilla Xboxilla ja PlayStation 5:llä, PC-pelaajien keskuudessa hype on selvästi laantunut. Tänä vuonna kilpailu on kovempaa kuin pitkään aikaan: Battlefield 6 ja ARC Raiders vetävät niin pelaajia kuin Twitch-katsojia enemmän puoleensa.

Call of Duty ei enää automaattisesti täytä pelipäivän kalentereita. Black Ops 7:n lanseeraus osoittaa, että jopa ikonisilla pelisarjoilla on haasteensa, kun pelaajat etsivät vaihtoehtoisia kokemuksia ja kriittinen yleisö ei epäröi näyttää mieltään

Xbox Game Passiin uusia pelejä tammikuussa – mukana useita eurooppalaisia kehittäjiä Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Passiin uusia pelejä tammikuussa – mukana useita eurooppalaisia kehittäjiä

Star Wars Outlaws

Xbox on julkistanut tammikuun uudet pelilisäykset Game Passiin, jotka tulevat saataville konsolille, PC:lle, käsikonsolille ja pilveen. Mukana on useita eurooppalaisten studioiden teoksia, kuten Little Nightmares Enhanced Edition (Tarsier Studios), Atomfall (Rebellion Developments), Lost in Random: The Eternal Die (Stormteller Games), Rematch (Sloclap), Star Wars Outlaws (Massive Entertainment), My Little Pony: A Zephyr Heights Mystery (Drakhar Studios) ja Mio: Memories in Orbit (Douze Dixièmes).

Viikko 5. tammikuuta

  • Brews & Bastards – 6.1. (Cloud, PC, Xbox Series X|S)
  • Little Nightmares Enhanced Edition – 6.1. (Cloud, Käsikonsoli, PC, Xbox Series X|S)
  • Atomfall – 7.1. (Cloud, Konsoli, Käsikonsoli, PC)
  • Lost in Random: The Eternal Die – 7.1. (Cloud, Xbox Series X|S, Käsikonsoli, PC)
  • Rematch – 7.1. (Cloud, PC, Xbox Series X|S)
  • Warhammer 40,000: Space Marine – Master Crafted Edition – 7.1. (Cloud, PC, Xbox Series X|S)
  • Final Fantasy – 8.1. (Cloud, Xbox Series X|S, PC)

Viikko 12. tammikuuta

  • Star Wars Outlaws – 13.1. (Cloud, PC, Xbox Series X|S)
  • My Little Pony: A Zephyr Heights Mystery – 15.1. (Cloud, Konsoli, Käsikonsoli, PC)
  • Resident Evil Village – 20.1. (Cloud, Konsoli, PC)
  • Mio: Memories in Orbit – 20.1. (Cloud, Käsikonsoli, PC, Xbox Series X|S)

Uudet lisäykset tarjoavat monipuolisesti pelejä eri tyylilajeista kauhusta ja toiminnasta perheystävällisiin seikkailuihin, joten Game Pass -jäsenillä on paljon valinnanvaraa tämän kuun aikana.

Hyviä uutisia suomalaisesta pelimaailmasta Kommentit pois päältä artikkelissa Hyviä uutisia suomalaisesta pelimaailmasta

Suomalainen peliala on aloittanut vuoden 2026 vauhdikkaasti. Joulukuussa julkaistiin useita uusia pelejä, päivityksiä jo olemassa oleviin peleihin ja ennakkoversioita tulevista teoksista. Remedy ja Housemarque herättivät odotuksia jatko-osillaan, Crowdsorsa keräsi kiitosta innovatiivisesta mobiilipelistään ja pelialan kasvihuonekaasupäästöt selvitettiin ensimmäistä kertaa.

Uusien julkaisujen kirjo oli laaja. Destroyer Burger vei pelaajat pikaruokaravintoloiden kiireisiin, Phobos Down haastoi tieteisseikkailuissa ja Grave Regrets yhdisti visual novel -tyyliä, kauhua ja dekkaria. Hill Climb Racing sai verkkoselaimessa uuden Lite-version, ja Gladio Mori lupaa syksyllä 2026 gladiaattoritaistelua niin PC:llä kuin konsoleillakin. Lisäksi My Winter Car -simulaatio toi suomalaisen talven ja autonkorjauksen haasteet pelaajien näytöille.

Crowdsorsa palkittiin Paras luontoteko -palkinnolla ja julkaisi uuden mobiilipelin, jolla Vantaan asukkaat voivat raportoida turvattomia paikkoja. Hyväksytyistä havainnoista saa euron per havainto, enintään 10 euroa päivässä. Pelin tavoitteena on tehdä kaupunkialueista turvallisempia ja samalla kannustaa pelaamaan hyvällä asialla.

Suomen peliala otti myös merkittävän askeleen vastuullisuudessa. Neogames julkaisi ensimmäistä kertaa toimialan kasvihuonekaasupäästöt. Arvioiden mukaan vuonna 2024 suomalaiset pelit ja pelialan toiminta tuottivat yhteensä 190 000 hiilidioksidiekvivalenttitonnia, joista yli 91 prosenttia oli epäsuoria päästöjä.

Joulukuun lopussa Helsingissä järjestettiin myös ensimmäinen Finnish Game Industry DEI Summit, jossa keskusteltiin monimuotoisuudesta, tasa-arvosta ja työyhteisöjen vastuullisuudesta. Visionist juhli 25-vuotista taivaltaan pelialan viestinnässä, samalla kun maailma muisti Max Paynen ja ensimmäisen Xboxin syntymän vuonna 2001.

Suomalainen peliala näyttää siis edelleen elinvoimaiselta, monipuoliselta ja täynnä innovaatioita olit sitten pelaaja, kehittäjä tai muuten pelimaailmasta kiinnostunut.