Call of Duty: Black Ops 7:n kampanja turhauttaa pelaajia Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7:n kampanja turhauttaa pelaajia

Call of Duty: Black Ops 7 jatkaa sarjan perinnettä näyttävällä tarinalla, mutta tekee sen tällä kertaa tavalla, joka saa yksinpelaajat raapimaan päätään. Kampanja on täysin verkkopohjainen, eikä peliä voi pysäyttää edes kahvitauon ajaksi. Jos seisot liian pitkään paikallasi, peli potkaisee sinut ulos kylmästi kuin saunasta livahtaneen hyttysen.

Vuoteen 2035 sijoittuvassa tarinassa nähdään tuttuja kasvoja: David Masonia esittää jälleen Milo Ventimiglia, ja mukana ovat myös Michael Rooker sekä Kiernan Shipka. Kampanja ei kuitenkaan tyydy realistiseen sotilastoimintaan, vaan tarjoaa myös villejä kohtauksia, jotka voisivat olla yhtä hyvin Looney Tunesista tai Christopher Nolanin luonnosvihosta. Yhtenä hetkenä väistellään jättimäisiä putoavia macheteja, toisena kaasutetaan luksusjahti rakennuksen kylkeen.

Black Ops 7 saapuu vain vuosi Black Ops 6:n jälkeen, mikä on Call of Duty -sarjalle poikkeuksellinen tahti. Samaan aikaan EA:n Battlefield on tekemässä näyttävää paluuta, joten kilpailu pelaajien ajasta käy kuumana. Activision selvästi luottaa siihen, että sarjan fanit pysyvät kyydissä – kunhan eivät vain jää liian pitkäksi aikaa paikalleen.

Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 herättää Labs-ohjelman henkiin

Battlefield 6:n kehittäjät polkaisevat legendaarisen Battlefield Labs -testiohjelman takaisin käyntiin, ja tarkoitus on tarjota pelaajille suora väylä vaikuttaa pelin tulevaisuuteen. Ensimmäinen uusi testisessio järjestetään 2. joulukuuta, ja tällä kertaa pöydälle nostetaan erityisesti tulevan 9. joulukuuta päivityksen sisältöjä aina äänikorjauksista verkkoparannuksiin ja taistelumekaniikan hienosäätöihin.

Testit pidetään alkuun vain PC:llä EA Appin ja Steamin kautta, ja ne jaetaan kahteen aikavyöhykkeeseen. NA-palvelimilla pelataan klo 4–6 PST ja EU-palvelimilla klo 19–21 CET. Tarkoitus on kerätä nopeasti palautetta eri osa-alueista ennen kuin muutokset päätyvät varsinaiseen peliin. Tuttuun tapaan osallistujia muistutetaan siitä, että koko hommaa koskee salassapitosopimus. Ilmeisesti edelliskertojen vuotokarnevaalit ovat tuoreessa muistissa.

Kehittäjien mukaan Labs on nyt kehittynyt kokeilualustaksi, jossa voidaan testata myös kunnianhimoisempia ideoita: uusia karttaluonnoksia, pelin rytmitystä, tiimikokojen vaihtelua ja jopa ajoneuvokeskeisiä asetelmia. Karttojen koko ja tempo ovat olleet pelaajien ämpärillinen murheita jo pitkään, joten testit lupaavat olla tärkeä kanava siihen, miten pelin perusrakennetta tulevaisuudessa rukataan.

Labsissa voidaan jatkossa nähdä kaikkea prototyyppimekaniikoista ympäristömuutoksiin ja jopa tulevien kausien sisältöihin ennen niiden lukkoon lyömistä. Pelaajien tehtävä on antaa suoraa ja nopeaa palautetta, joskus suunnitelluissa testeissä, joskus pikaisissa ”drop-in” -sessioissa, jotka syntyvät kehitystiimin tarpeiden mukaan.

Battlefieldin kehityksessä Labsista on tulossa pysyvä ja tärkeä työkalu. Nyt jää vain nähtäväksi, kuinka paljon pelaajien ääni muovaa sarjan seuraavaa suurta askelta ja pysyvätkö näppärimmätkään vuotajat tällä kertaa nahoissaan.

Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille Kommentit pois päältä artikkelissa Splinter Cell ohjaaja palaa Ubisoftille

Tom Clancy’s Splinter Cell -remaken kehityksessä tapahtuu käänne, kun ohjaaja David Grivel palaa Ubisoftille kolmen vuoden tauon jälkeen. Grivel lähti vuonna 2022 etsimään uusia haasteita Battlefield 6:n parissa, mutta nyt hän on jälleen ohjaamassa Splinter Cell -projektia Ubisoft Torontossa.

Tänään olen todella, todella onnellinen voidessani ilmoittaa, että palaan Ubisoft Toronto -tiimiin Splinter Cell Remaken peliohjaajaksi! Tämä on minulle hyvin erityinen tiimi ja projekti. – Grivel kertoi olevansa innoissaan paluustaan.

Viime vuosina Splinter Cell -universumi ei ole ollut täysin hiljaa. BBC Radiolla julkaistiin äänisarja ja Netflixissä nähtiin animaatiosarja Splinter Cell: Deathwatch, joka on jo saamassa toisen tuotantokauden. Lisäksi klassikko Splinter Cell: Pandora Tomorrow teki debyyttinsä Steamissa lokakuussa 2025 osana koko sarjan myyntipakettia.

Grivelin paluu antaa toivoa, että remake etenee nyt vakaasti ja pelaajat voivat odottaa tuttuja vakoojaseikkailuja nykyaikaisella otteella. Ubisoft ei ole vielä kertonut tarkkaa julkaisupäivää, mutta fanit voivat ainakin hengittää helpotuksesta, sillä vakoojat ovat jälleen komennossa.