Call of Duty: Black Ops Cold War alpha-testaus käynnissä viikonloppuna PS4:llä Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops Cold War alpha-testaus käynnissä viikonloppuna PS4:llä

Call of Duty: Black Ops Cold War

Odotettu uusi Call of Duty: Black Ops Cold War -peli saanee moninpelin alpha-testin tänä viikonloppuna ja päättyy sunnuntaina 20. syyskuuta.

Pelattavana on kolme perinteistä 6 vastaan 6 ottelua kahdella eri kartalla sekä 12 vastaan 12 Combine Arms -pelitila, josta löytyy myös Domination -tila.

Alpha-testi on pelattavissa ilmaiseksi ainoastaan Playstation 4 -konsolilla. Pelataksesi sinun tarvitsee vain etsiä Playstation Storesta Black Ops Cold War Alpha ja asentaa se. Pelaamaan pääsee tänään perjantaina syyskuun 18. päivä klo 19.00. Pelaaminen ei tarvitse Playstation Plus -tilausta.

Pelin beta-versio puolestaan alkaa lokakuun 8.-12. päivä Playstation 4 -konsolille ja lokakuun 15.-19. päivä Xbox One -konsolilla ja PC:llä.

Varsinainen peli ilmestyy lopullisesti marraskuun 13. päivä PC:lle ja Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille, sekä myöhemmin Playstation 5 ja Xbox Series X -konsoleille.

Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemista on nyt tarjolla ilmainen demo

on saanut ilmaisen demon kaikille alustoille, vaikka vakuutti ennen pelin julkaisua, ettei julkista demoversiota olisi tulossa lainkaan. Pieni juju kuitenkin löytyi, sillä demo julkaistiin vasta kolme kuukautta itse pelin ilmestymisen jälkeen.

Demo antaa pelaajille mahdollisuuden kokeilla pelin alkutunnelmia sekä tutustua päähenkilöiden Grace Ashcroftin ja Leon Kennedyn uuteen selviytymiskauhuseikkailuun. Mukana on osa pelin alkuvaiheista, mutta tallennuksia ei voi siirtää kokoversioon. Eli jos onnistut säästämään viimeisen haulikonpanoksen täydellisellä hetkellä, saavutuksesta ei valitettavasti saa palkintoa myöhemmin.

Sarjan pitkäaikaiset fanit saattavat muistaa Resident Evil 7: Biohazardin kuuluisan “Dirty Coin” -bonuksen, jonka pystyi siirtämään teaser-demosta varsinaiseen peliin. Tällä kertaa vastaavia pieniä salaisuuksia tai palkintoja ei kuitenkaan ole tarjolla. Demo on puhtaasti maistiaispala niille, jotka haluavat testata kauhutunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Resident Evil Requiemin demo on nyt saatavilla :lle Steamin kautta, :lle, :lle sekä |S -konsoleille.

Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony veti Destruction AllStarsin myynnistä ja sulki moninpelin ilman varoitusta

Destruction AllStars

sai tällä viikolla melkoisen loppuratkaisun, kun poisti pelin myynnistä ja sulki moninpelipalvelimet käytännössä yhdessä silmänräpäyksessä. Pelaajille ei annettu pitkää varoitusaikaa eikä asiasta julkaistu edes kunnollista blogitiedotetta, peli vain katosi PlayStation Storesta kuin auto romurallissa savupilveen.

Pelin moninpeli on nyt kokonaan poissa käytöstä, mutta yksinpelisisällöt pysyvät saatavilla vielä 28. marraskuuta 2026 asti. Sen jälkeen pelattavaksi jää enää arcade-haasteita sisältävä offline-tila, ja Sony varoittaa jo valmiiksi, että pelikokemus voi kärsiä palvelimien sulkemisen jälkeen.

Destruction AllStarsin taival ei muutenkaan ollut aivan satukirjojen sankaritarina. Pelin piti alun perin olla yksi :n näyttävistä julkaisupeleistä, mutta se viivästyi vuoteen 2021 asti. Julkaisun jälkeen kiinnostus jäi vaisuksi, vaikka peli jaettiin myös -tilaajille. Hinta romahti nopeasti noin 65 eurosta alle 20 euroon, mikä kertoi aika suoraan siitä, ettei yleisöä löytynyt odotetulla tavalla.

Vaikka pelillä oli pieni uskollinen fanikuntansa, Sony vaikutti siirtäneen katseensa muihin projekteihin jo vuosia sitten. Pelin virallinen some-tili hiljeni jo vuonna 2022, eikä uutta sisältöä juuri enää nähty. Nyt Destruction AllStars liittyy samaan epäonnisten live service -pelien joukkoon kuin . Nämä ovat olleet kunnianhimoisia hankkeita, jotka eivät koskaan löytäneet kunnolla paikkaansa pelaajien sydämissä.