Call of Duty: Black Ops Cold War -pelin uusi traileri esittelee kolmannen kauden uudistukset Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops Cold War -pelin uusi traileri esittelee kolmannen kauden uudistukset

Kolmas kausi on käynnistynyt Call of Duty: Black Ops Cold Warin ja Warzonen puolella. Molemmat julkaisut saivat kasapäin uutta sisältöä päivityksessä ja nyt uusin trailerin esitteleekin niistä kiinnostavimmat.

Kolmannen kauden traileri näyttää pelin uuden hahmon, karttoja sekä aseita, jotka on nyt lisätty Black Ops Cold Warin taistelukentille. Trailerissa nähdään myös Outbreak -pelimuodon uutta pelikarttaa. Uusi kausi tuokin muutoksia kyseiseen pelimuotoon. Warzonen puolella pitkäaikainen Verdansk -pelikartta sai paljon uutisoidun loppunsa ja kartta korvattiin 80 -luvulle sijoittuvalla Verdansk 84 -kartalla. Pelien kolmas kausi on parhaillaan käynnissä ja toivottavasti uudistukset pitävät pelin fanit tyytyväisinä taas hetken aikaa.

Ghost of Yōtein verkkopeli sai jo viimeisen päivityksensä Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein verkkopeli sai jo viimeisen päivityksensä

Ghost of Yōtein moninpelitila Legends sai elinkaarensa ehkä nopeimman loppuratkaisun sitten samuraielokuvan viimeisen kaksintaistelun. Kehittäjä on nimittäin vahvistanut, että huhtikuussa julkaistu Raid-päivitys oli Legends-tilan viimeinen suuri suunniteltu päivitys, mikä on vain kaksi kuukautta verkkopelin julkaisun jälkeen.

Tieto tuli studion pääsuunnittelija Darren Bridgesilta Blogissa. Hänen mukaansa Raid-päivitys päättää Yōtein kuusikon tarinan ja studio on ollut tyytyväinen nähdessään pelaajien viihtyvän tilassa. Monille faneille uutinen tuli kuitenkin kylmänä suihkuna, sillä alkuperäinen sai Legends-tilalleen lähes vuoden verran tukea ja useita merkittäviä sisältöpäivityksiä.

Erityisen oudolta päätös tuntuu siksi, että Ghost of Yōtei myi Sonyn mukaan 3,3 miljoonaa kappaletta ensimmäisen kuukauden aikana. Normaalisti tällaiset luvut saavat pelijulkaisijat kaivamaan esiin lisää season passeja, tapahtumia ja kosmeettista sisältöä. Nyt suunta näyttää kuitenkin olevan toinen.

Taustalla saattaa näkyä Sonyn viimeaikainen etääntyminen live service -peleistä. Yhtiö on viime vuosina perunut ja lopettanut useita verkkopelihankkeita ja myös Sonyn johto on myöntänyt, ettei panostus jatkuvasti päivittyviin palvelupeleihin ole sujunut täysin suunnitelmien mukaan. Onkin mahdollista, että Sucker Punch Productions siirtyy seuraavaksi takaisin vahvemmin yksinpelikokemusten pariin ja moni samuraifani tuskin panee pahakseen.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.