Call of Duty: Mobile -pelin kehittäjän uusi Metal Slug -mobiilipeli sai ensimmäisen trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Mobile -pelin kehittäjän uusi Metal Slug -mobiilipeli sai ensimmäisen trailerin

Peliyhtiö SNK julkisti aiemmin kaksi uutta osaa Metal Slug -pelisarjaan, joista toinen on jatkoa sarjan tarinalle ja peli onkin tarkoitus kehittää konsoleille sekä PC:lle. Toinen julkistuksista oli uusi spin-off mobiilipeli, joka ottaa elementtejä esimerkiksi korttipeleistä. Molempien pelien kehityksestä vastaa SNK. Myöhemmin ilmoitusten jälkeen SNK julkisti vielä kolmannen Metal Slug -pelin, jota kehittää Call of Duty: Mobile -pelistä tuttu TiMi Studios.

Nyt TiMi Studios on julkaissut projektista trailerin, joka on katsottavissa alapuolelta. Peli tulee sisältämään erilaisia pelitiloja, eeppisiä taisteluita sekä etenemiseen liittyvän mekaniikan, joka kannustaa pelaajaa tutkimaan ja keräilemään saavutuksia.

Tulevalle Metal Slug -pelille ei ole annettu vielä virallista julkaisupäivää, joten fanien on syytä seurata peliin liittyviä uutisia säännöllisesti.

Resident Evil Survival Unit ei pakota maksamaan suosikkihahmoista Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Survival Unit ei pakota maksamaan suosikkihahmoista

Resident Evil -sarjan uusi mobiilipeli Survival Unit antaa faneille mahdollisuuden koota oman tiimin klassikkohahmoja kuten Jill Valentine, Leon S. Kennedy ja Claire Redfield ilman, että maksaminen olisi pakollista. Pelin kehittäjä Joycity on luvannut, ettei peli perustu monissa mobiilipeleissä nähtyihin maksullisiin gacha-mekaniikkoihin.

Pelaajat voivat toki halutessaan maksaa tietyn hahmon avaamisesta aiemmin, mutta tämä tapahtuu suorien mikrotransaktioiden kautta, joten pelaaja valitsee itse, mihin sijoittaa. Suurin osa pelin sisällöstä on kuitenkin täysin avoinna ilmaisille pelaajille. Kehittäjä Jun Seung Park korostaa, että yhteistyö muiden pelaajien kanssa tekee kokemuksesta täysipainoisen, vaikka et maksaisi penniäkään.

Pelin ydintoiminta pyörii tutun kartanomaisen tukikohdan ympärillä, jossa hahmot asuvat ja vuorovaikuttavat. Pelaajat suuntaavat sieltä selviytymismission toisensa jälkeen, taistelevat zombien ja Umbrella Corporationin luomusten kanssa sekä osallistuvat globaaliin moninpelikokemukseen. Mukana on myös PvP-harjoitusalue, jossa voi testata taitojaan muita pelaajia vastaan.

Survival Unit lanseerataan ennen vuoden 2025 loppua sekä iPhonelle että Android-laitteille. Peli tarjoaa jännitystä ja yhteistyömahdollisuuksia, kunnes ensi vuonna julkaistava Resident Evil Requiem tulee teattereihin 27. helmikuuta 2026.

Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon Kommentit pois päältä artikkelissa Unity paljasti merkittävän tietoturva-aukon

Pelinkehittäjätyökalu Unity on paljastanut merkittävän tietoturva-aukon, joka vaikuttaa peleihin ja sovelluksiin, joita on kehitetty sen editorilla vuodesta 2017 lähtien. Aukko olisi voinut mahdollistaa haittaohjelman ajamisen ja luottamuksellisten tietojen varastamisen käyttäjän laitteelta, jos peli on rakennettu haavoittuvalla Unity Runtime -versiolla. Alustat, joita tämä koskee, ovat Android, Windows, Linux ja macOS.

Ei ole näyttöä siitä, että aukkoa olisi koskaan hyödynnetty, eikä käyttäjiin tai asiakkaisiin ole kohdistunut vaikutuksia. – Unityn yhteisö- ja viestintäjohtaja Larry Hryb rauhoitteli.

Yritys on kuitenkin julkaissut korjauksia kaikille Unity Editorin merkittävimmille ja pienemmille versioille alkaen versiosta 2019.1. Lisäksi Unity on julkaissut työkalun, joka korjaa jo julkaistut sovellukset takaisin vuoteen 2017.1 asti.

Kehittäjille suositellaan päivitysten lataamista, sovellusten uudelleenkääntämistä ja julkaisemista uudelleen turvallisuuden varmistamiseksi. Käyttäjiä kehotetaan pitämään laitteensa ajan tasalla, käyttämään automaattisia päivityksiä ja ylläpitämään ajantasaisia virustorjuntaohjelmia.

Microsoft Defender ja Valve ovat myös reagoineet. Defender on päivitetty tunnistamaan ja estämään haavoittuvuutta, ja Steamille on tuotu lisäsuojauksia. Jotkut pelinkehittäjät, kuten Obsidian, ovat poistaneet osan peleistään digitaalisilta myyntialustoilta varotoimenpiteenä.

Vaikka tilanne kuulostaa hurjalta, käyttäjät voivat huokaista helpotuksesta, tähän mennessä kukaan ei ole kärsinyt vahinkoa, ja Unity on reagoinut nopeasti.