
Call Of Duty Mobile saa tulevana perjantaina 11.10. uuden ”Free-for-All” pelimoodin, mutta se on pelattavissa vain seuraavaan torstaihin asti. Tämä on pelin julkaisun jälkeen ensimmäinen uusi pelimoodi, mikä esitellään mobiilimoninpeliräiskintään.

Call Of Duty Mobile saa tulevana perjantaina 11.10. uuden ”Free-for-All” pelimoodin, mutta se on pelattavissa vain seuraavaan torstaihin asti. Tämä on pelin julkaisun jälkeen ensimmäinen uusi pelimoodi, mikä esitellään mobiilimoninpeliräiskintään.

Pitkään jatkunut siirtymä uuteen konsolisukupolveen ottaa vihdoin kunnolla vauhtia, sillä Call of Duty ei enää julkaise vuoden 2026 peliään vanhalle raudalle. Activision on vahvistanut, ettei tuleva osa ole kehitteillä PlayStation 4:lle, eikä todennäköisesti myöskään Xbox Onelle.
Päätös on monelle helpotus. Fanit ovat jo pitkään pelänneet, että lähes 13-vuotias konsolisukupolvi jarruttaa pelisarjan teknistä kehitystä. Nyt kehittäjät voivat keskittyä täysillä nykyrautaan, mikä voi tarkoittaa isompia harppauksia grafiikassa, tekoälyssä ja pelimaailman mittakaavassa.
Taustalla pyörivät huhut viittasivat siihen, että seuraava peli, joka on mahdollisesti Call of Duty: Modern Warfare 4, olisi vielä testivaiheessa vanhoilla konsoleilla. Nämä suunnitelmat on kuitenkin tiettävästi haudattu ja sarja seuraa nyt monien muiden pelien jalanjälkiä siirtymällä kokonaan uuteen sukupolveen.
Ajoitus ei ole sattumaa. Edellinen osa, Call of Duty: Black Ops 7, jäi myyntilistoilla odotettua vaisummaksi, mikä saattoi osaltaan vauhdittaa päätöstä keskittyä modernimpaan teknologiaan. Samalla kilpailu kiristyy, kun esimerkiksi Battlefield 6 nappasi viime vuonna etumatkaa myyntitilastoissa.
Mielenkiintoinen kysymys on myös, mitä tämä tarkoittaa Nintendon suuntaan. Microsoft on aiemmin luvannut tuoda Call of Dutyn Nintendo-alustoille, mutta toteutus on vielä kesken. Voisiko uusi peli päätyä esimerkiksi Nintendo Switch 2:lle? Se jää nähtäväksi, mutta varmaa on, että vanha sukupolvi alkaa vihdoin jäädä historiaan.

Activision on ajautunut jälleen fanikritiikin keskelle, kun Call of Duty: Black Ops 7 saa uuden, huumoripainotteisen lisäsisällön. Kyseessä on Half Baked -teemainen Tracer Pack, joka tuo peliin Dave Chappelle -vaikutteisia hahmoja ja kosmetiikkaa, eikä vastaanotto ole ollut erityisen lämmin.
Paketti liittyy perinteiseen 4/20-teemapäivään, mutta tänä vuonna sisältö on aiempaa niukempi. Siinä missä viime vuonna nähtiin kokonaisia pelimuotoja ja tapahtumia, nyt tarjolla on vain yksi maksullinen bundle. Moni pelaaja kokee tämän pettymyksenä, varsinkin kun aiemmat juhlateemat olivat huomattavasti näyttävämpiä.
Kritiikki ei kuitenkaan koske pelkästään sisällön määrää, vaan myös sen tyyliä. Activision linjasi aiemmin haluavansa palata realistisempaan ja aidompaan Call of Duty -tunnelmaan, mutta nyt julkaistu koominen kosmetiikka tuntuu monien mielestä ristiriitaiselta tämän tavoitteen kanssa.
Tilannetta kärjistää myös ajoitus. Chappellen valinta on herättänyt keskustelua jo itsessään, mutta erityisesti se, että julkistus osui samaan aikaan kansainvälisen transnäkyvyyden päivän kanssa, on saanut osan pelaajista reagoimaan voimakkaasti sosiaalisessa mediassa.
Jälleen yksi esimerkki siitä, kuinka tasapainoilu viihteellisen sisällön, fanien odotusten ja brändinidentiteetin välillä on Call of Duty -sarjalle kaikkea muuta kuin helppoa.