Call of Duty Mobilen kolmas kausi alkaa tänään – uusi kausi hakee inspiraatiota Japanista Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty Mobilen kolmas kausi alkaa tänään – uusi kausi hakee inspiraatiota Japanista

Call Of Duty Mobile

Seuraavan Call of Duty Mobilen kauden sisältö on paljastettu ja Tokyo Escape kuljettaakin pelaajat uudella kaudella Tokion syvyyksiin. Tuoreella videolla esitellään Tokyo Escape -kauden uusia esineitä, jotka on mahdollista lunastaa itselleen, kun kausi julkaistaan perjantaina 16. päivä huhtikuuta. Tokyo Escape lisää peliin esimerkiksi uusia pelihahmoja, aseita sekä suunnittelupiirroksia kustomoitaviin aseisiin.

Edellisten kausien tapaa päivitys tuo tullessaan myös uusia pelikarttoja. Peliin lisätään kaksi uutta pelikarttaa, jotka kulkevat nimillä Oasis ja Coastal. Oasis saattaa olla Call of Duty -pelaajille entuudestaan tuttu, sillä kartta on nähty aiemmin Call of Duty: Modern Warfare 3 -pelissä.  Mobiiliräiskintä saa myös tuoreita pelimuotoja, joista esimerkiksi Swords & Stones esitellään seuraavassa päivityksessä. Pelimuoto pohjautuu perinteiseen Sticks & Stones pelimuotoon, jossa testataan pelaajien taitoja teräaseiden kanssa.

Call of Duty Mobile on saatavilla Android sekä iOS -alustoille

Call of Duty tähtää valkokankaalle Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty tähtää valkokankaalle

Legendaarinen Call of Duty -pelisarja on matkalla elokuvateattereihin. Paramount ja Activision ilmoittivat sopimuksesta, joka tuo yhden maailman suosituimmista videopeleistä live action -elokuvaksi. Paramountin tuore toimitusjohtaja David Ellison kuvaili hanketta unelmien täyttymykseksi.

Sopimus kattaa elokuvan kehittämisen, tuotannon ja jakelun. Tarkoituksena on vangita juuri ne elementit, jotka ovat tehneet pelisarjasta jättihitin: intensiivinen toiminta, nopeatempoinen jännitys ja näyttävät taistelut eri aikakausilta. Ellison lupaa, että elokuva saa samanlaisen tinkimättömän käsittelyn kuin studion aiempi menestys Top Gun: Maverick.

Call of Duty ei ole mikä tahansa lisenssi, sillä yli 500 miljoonaa myytyä peliä ja 16 vuotta Yhdysvaltojen myydyimpänä pelisarjana tekevät siitä kultakaivoksen Hollywoodille. Pelien tarinat ovat kulkeneet toisen maailmansodan rintamilta nykypäivään ja futuristisiin taisteluihin, mikä antaa elokuvantekijöille valtavasti materiaalia.

Viime vuosina pelielokuvista on tullut studioille kuumaa valuuttaa. Super Mario Bros. Movie rikkoi miljardi rajapyykin, Sonic the Hedgehog teki Paramountille hittiä, ja työn alla ovat jo muun muassa The Legend of Zelda, Metal Gear Solid ja Elden Ring. Nyt Call of Duty liittyy tähän joukkoon potentiaalisena jättiläisenä.

Activisionin presidentti Rob Kostich kiteytti odotukset, tavoitteena on tehdä elokuva, joka on yhtä räjähtävä ja unohtumaton kuin itse pelisarja ja joka saa niin vanhat fanit kuin uudetkin katsojat ryntäämään teatteriin.

Activision jakaa Call of Duty -pelaajille ilmaisia Battle Pass -hyötyjä Kommentit pois päältä artikkelissa Activision jakaa Call of Duty -pelaajille ilmaisia Battle Pass -hyötyjä

Call of Duty: Warzone

Call of Duty -pelaajat saivat tänään odottamattoman lahjan, sillä Activision ilmoitti jakavansa Warzone- ja Black Ops 6 -pelaajille peräti 20 ilmaista Battle Pass -tason ohitusta sekä 15 XP-tokenia. Yhtiön mukaan kyse on juhlistuksesta Black Ops 7:n paljastuksen kunniaksi.

Fanien reaktiot sosiaalisessa mediassa ovat olleet ristiriitaisia. Osa on kiitollinen ilmaisesta sisällöstä, mutta moni epäilee taustalla olevan yritys houkutella pelaajia takaisin pelin pariin, etenkin, kun Battlefield 6 kolkuttelee oven takana. Harmitustakin on ilmennyt, sillä jotkut olivat juuri ostaneet tier skippejä ennen Activisionin ilmoitusta.

Kyse ei ole aivan ennennäkemättömästä eleestä, viime vuonna Activision antoi ilmaiseksi 10 tier skipiä ja 20 XP-tokenia Season 5 Reloaded -päivityksen yhteydessä. Tänä vuonna Season 05 Reloaded käynnistyy 4. syyskuuta ja tuo mukanaan uuden moninpelikartan, aseita, pelimuotoja, tapahtumia sekä Zombies-tilan Reckoning Directed Mode -lisäyksen.

Samalla Activision varoittaa, että päivityksen koko on tavallista suurempi, sillä sisältöä järjestellään uudelleen valmistautuessa Black Ops 7 -betaan, joka alkaa 2. lokakuuta. Päivityksen lataajat saavat lisäksi kiitoksena 15 tuntia kaksinkertaisia XP-bonuksia (pelaaja-, ase- ja Battle Pass -XP).