Call of Duty Mobilen kolmas kausi alkaa tänään – uusi kausi hakee inspiraatiota Japanista Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty Mobilen kolmas kausi alkaa tänään – uusi kausi hakee inspiraatiota Japanista

Call Of Duty Mobile

Seuraavan Call of Duty Mobilen kauden sisältö on paljastettu ja Tokyo Escape kuljettaakin pelaajat uudella kaudella Tokion syvyyksiin. Tuoreella videolla esitellään Tokyo Escape -kauden uusia esineitä, jotka on mahdollista lunastaa itselleen, kun kausi julkaistaan perjantaina 16. päivä huhtikuuta. Tokyo Escape lisää peliin esimerkiksi uusia pelihahmoja, aseita sekä suunnittelupiirroksia kustomoitaviin aseisiin.

Edellisten kausien tapaa päivitys tuo tullessaan myös uusia pelikarttoja. Peliin lisätään kaksi uutta pelikarttaa, jotka kulkevat nimillä Oasis ja Coastal. Oasis saattaa olla Call of Duty -pelaajille entuudestaan tuttu, sillä kartta on nähty aiemmin Call of Duty: Modern Warfare 3 -pelissä.  Mobiiliräiskintä saa myös tuoreita pelimuotoja, joista esimerkiksi Swords & Stones esitellään seuraavassa päivityksessä. Pelimuoto pohjautuu perinteiseen Sticks & Stones pelimuotoon, jossa testataan pelaajien taitoja teräaseiden kanssa.

Call of Duty Mobile on saatavilla Android sekä iOS -alustoille

Rainbow Six Mobile tuo Siege-henkisen tiimipelaamisen älypuhelimiin Kommentit pois päältä artikkelissa Rainbow Six Mobile tuo Siege-henkisen tiimipelaamisen älypuhelimiin

Rainbow Six Mobile

Ubisoft tuo suositun Rainbow Six -pelisarjan mobiililaitteille, kun Rainbow Six Mobile julkaistaan alkuvuodesta 2026. Ilmainen moninpeli pyrkii tuomaan sarjasta tutun taktisen tiimitoiminnan älypuhelimiin ilman suuria kompromisseja.

Tuttu kaava, uusi alusta

Rainbow Six tunnetaan ennen kaikkea tiimipohjaisesta ja hitaasti etenevästä toimintamallista, jossa suunnittelu ja yhteistyö ratkaisevat. Sama perusidea jatkuu myös mobiilissa. Otteluissa vastakkain on kaksi viiden hengen joukkuetta, jotka jakautuvat hyökkääjiin ja puolustajiin. Molemmilla puolilla on omat tavoitteensa, ja yksi virhe voi kääntää koko tilanteen.

Pelaajat valitsevat käyttöönsä erilaisia operaattoreita, joilla on omat aseensa, varusteensa ja erikoiskykynsä. Näiden yhdistelmät määrittävät pitkälti joukkueen menestyksen. Kokemus nojaa vahvasti yhteistyöhön, ei yksittäisten pelaajien suorituksiin.

Pelattavuus hiottu mobiiliin

Kehitystyö on kestänyt useita vuosia, ja pelattavuutta on muokattu palautteen perusteella useissa alfa- ja beetatesteissä. Tavoitteena on ollut luoda mobiililaitteille sopiva taktinen ammuntapeli, joka tuntuu sujuvalta kosketusohjauksella mutta säilyttää Rainbow Six -sarjan identiteetin.

Kartat ja pelimuodot pohjautuvat osin tuttuihin ympäristöihin, mutta niitä on muokattu lyhyempiä ja nopeampia otteluita varten. Mukana on myös tutoriaaleja ja kevyempiä pelimuotoja, jotka helpottavat uusien pelaajien pääsyä mukaan.

Esirekisteröinti käynnissä

Ennen julkaisua Ubisoft järjestää esirekisteröintivaiheen, johon osallistuvat pelaajat saavat pelinsisäisiä palkintoja. Palkintojen määrä ja laatu kasvavat sitä mukaa, kun rekisteröityneiden pelaajien määrä nousee. Tästä syystä pelaajia kannustetaan kutsumaan myös kavereitaan mukaan.

Julkaisu ja saatavuus

Rainbow Six Mobile julkaistaan Android- ja iOS-laitteille 23. helmikuuta 2026. Peli tulee ladattavaksi ilmaiseksi ja sen ikäraja on PEGI 16.

Take-Two nappasi Perfect Dark -veteraanit uuden 2K-studion johtoon Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two nappasi Perfect Dark -veteraanit uuden 2K-studion johtoon

Take-Two Interactive

Perfect Dark -pelin peruuntuminen ja sen kehittäneen The Initiative -studion sulkeminen eivät jättäneet kaikkia tekijöitä tyhjän päälle. Kaksi projektin avainhenkilöä, studion entinen johtaja Darrell Gallagher ja ohjaaja Brian Horton, ovat löytäneet uuden kodin Take-Two Interactivelta, tarkemmin sanottuna 2K:n riveistä.

Jason Schreierin Blueskyssa kertoman mukaan Gallagher ja Horton perustavat 2K:n alaisuuteen kokonaan uuden pelistudion. Toistaiseksi ei tiedetä, millaista projektia kaksikko lähtee kehittämään tai seuraako heitä lisää Perfect Dark -tiimin jäseniä.

2K vahvisti palkkaukset lyhyellä lausunnolla, jossa korostettiin kaksikon vaikuttavaa kokemusta. Heidän yhteinen taustansa kattaa kuusi vuosikymmentä AAA-kehitystä sarjoissa kuten Tomb Raider, Call of Duty, Destiny, Marvel’s Spider-Man, Hitman ja Deus Ex.

Uuden studion suunnitelmista ei ole vielä mitään kerrottavaa, mutta 2K lupaa palata asiaan myöhemmin. Selvää kuitenkin on, että tämä kaksikko ei ole matkalla pieniin projekteihin.