Xbox Wiren mukaan Modern Warfare 3 on saatavilla sekä konsoli- että PC-versioina Xbox Game Passissä ja Ultimate-tilauksessa. Peli sisältää koko paketin: kampanjan, moninpelin ja Zombien.
Tämä on merkittävä uutinen Call of Duty -faneille, sillä Modern Warfare 3 on ensimmäinen Call of Duty -peli, joka tulee osaksi Xbox Game Passia. On jo vahvistettu, että myös Call of Duty: Black Ops 6 julkaistaan ensimmäisenä päivänä Xbox Game Passissa, mutta Modern Warfare 3 jää historiaan sarjan ensimmäisenä Game Pass -pelinä.
Vuoden 2011 The Lord of the Rings: War in the North on tehnyt yllättävän paluun. Aspyr on julkaissut pelistä uuden Legacy Edition -version moderneille alustoille ilman sen suurempaa ennakkovaroitusta. Peli on nyt saatavilla PC, PlayStation 5, Xbox Series X|S sekä Nintendo Switchille ja Switch 2.
Uudistettu versio pyörii 60 ruudun sekuntivauhdilla ja sisältää bugikorjauksia sekä useita pieniä elämänlaatua parantavia muutoksia. Mukana on esimerkiksi mahdollisuus lukittautua vihollisiin sekä vaihtaa pelihahmoa lennosta. Julkaisuhinta on noin 15 euroa 25. elokuuta asti, minkä jälkeen hinta nousee noin 17 euroon.
War in the North sijoittuu samaan aikaan Taru Sormusten Herrasta -kirjojen ja Peter Jacksonin elokuvatrilogian tapahtumien kanssa. Pelissä pääsee myös taistelemaan Keski-Maassa kavereiden kanssa yhteistyötilassa, mikä oli yksi pelin kiinnostavimmista ominaisuuksista. Tunnelmaltaan peli oli elokuvia huomattavasti raaempi ja verisempi, ja se oli ensimmäinen Taru sormusten herrasta -peli, joka sai Yhdysvalloissa M-ikärajan.
Alun perin peli jäi hieman muiden vuoden 2011 jättijulkaisujen, kuten Skyrimin ja Call of Duty: Modern Warfare 3, varjoon. Vuosien saatossa se on kuitenkin kerännyt uskollisen fanijoukon, joka muistelee peliä lämmöllä.
Aspyr vihjailee samalla, että War in the North ei välttämättä jää viimeiseksi Keski-Maan klassikoksi, joka saa uuden julkaisun. Yhtiö lupaa lisää Taru sormusten herrasta -peleihin liittyviä uudelleenjulkaisuja tulevaisuudessa, mutta ei vielä kerro, mitä pelejä on seuraavaksi vuorossa. Toivottavasti joku kaivaa seuraavaksi naftaliinista vaikka The Return of the Kingin.
GSC Game World on vahvistanut, että Stalker 2: Heart of Chornobyl saa ensimmäisen suuren tarinalaajennuksensa Cost of Hope 20. elokuuta 2026. Samana päivänä julkaistaan myös kaikille pelaajille ilmainen 2.0-päivitys, joka uudistaa peliä merkittävästi.
Cost of Hope jatkaa päähenkilö Skifin tarinaa, kun salaperäinen PDA-signaali johdattaa hänet keskelle Zonella käytävää valtataistelua. Tarinassa vastakkain ovat tutut Duty- ja Freedom-faktiot, joiden välinen hauras rauha alkaa murentua. GSC Game World lupaa laajennuksen tarjoavan kymmeniä tunteja uutta pelattavaa.
Ilmainen 2.0-päivitys tuo mukanaan siirtymisen Unreal Engine 5.5.4 -pelimoottoriin aiemman 5.1-version sijaan. Kehittäjän mukaan päivitys sisältää myös uutta sisältöä ja useita parannuksia, joista kerrotaan tarkemmin lähempänä julkaisua.
Stalker 2 julkaistiin PC:lle ja Xbox Series X|S -konsoleille marraskuussa 2024 sekä heti Xbox Game Passiin. PlayStation 5 -versio seurasi vuotta myöhemmin. Peli nousi nopeasti menestykseksi myymällä miljoona kappaletta kahdessa päivässä, ja tähän mennessä sen parissa on vieraillut jo yli kuusi miljoonaa pelaajaa.