Call of Duty: Modern Warfare II -pelin ensimmäinen traileri julki Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare II -pelin ensimmäinen traileri julki

Call of Duty: Modern Warfare II

Activision Blizzard on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin tulevasta Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä. Voit katsoa trailerin alta.

Pelissä tullaan näkemään tuttuja hahmoja kuten John ”Soap” MacTavish, Simon ”Ghost” Riley, Captain John Price, Kyle ”Gaz” Garrick sekä Alejandro Vargas. Ensimmäinen paljastustraileri pelistä saatiin viime viikolla.

Pelin kehityksestä on vastannut jälleen kerran Modern Warfare -uudelleenjulkaisusta ja Call of Duty: Warzone -moninpelistä tuttu Infinity Ward.

Alkuperäinen Modern Warfare -peli julkaistiin vuonna 2007 ja Modern Warfare 2 vuonna 2009. Call of Duty: Modern Warfare II tulee olemaan myös ensimmäinen Call of Duty -peli joka nähdään Steamin valikoimassa seitsemään vuoteen.

Call of Duty: Modern Warfare II ilmestyy PlayStation ja Xbox -konsoleille sekä PC:lle Battle.netin ja Steamin kautta lokakuun 28. päivä.

Kotimainen peliala tykittää – Suomalainen robottiseikkailu The Last Caretaker nousi yllätyshitiksi Kommentit pois päältä artikkelissa Kotimainen peliala tykittää – Suomalainen robottiseikkailu The Last Caretaker nousi yllätyshitiksi

Helsinkiläisen Channel37-studion tieteissävytteinen selviytymisseikkailu The Last Caretaker on noussut yllättävänkin kovaan lentoon. Marraskuussa 2025 ennakkojulkaisuna ilmestynyt peli on kerännyt jo satojatuhansia omistajia, ja bruttomyynti lasketaan useissa miljoonissa euroissa. Kaiken lisäksi käyttäjäarviot ovat pysyneet vahvoina.

Pelissä ohjataan robottia, joka herää maailmassa, jossa meri on peittänyt maapallon. Tehtävä ei ole ihan pieni. pelaajan pitää pelastaa ihmiskunta kasvattamalla löydetyistä ihmisalkioista uusia yksilöitä ja lähettämällä heidät avaruuteen. Samalla pohditaan isoja kysymyksiä, kuten mitä tarkoittaa olla ihminen, ja mihin viimeiset resurssit käytetään, puolustukseen vai uuden rakentamiseen?

Resurssienhallinta ja kierrätys ovat keskiössä. Hylättyjä tukikohtia ja tutkimuskeskuksia puretaan osiksi, materiaaleista rakennetaan työkaluja, aseita ja energiaverkkoja. Jokaisella päätöksellä on seurauksensa, ja neljän vuoden aikana hiotut pelijärjestelmät pyrkivät tekemään maailmasta uskottavan ja johdonmukaisen.

Kehitys ei ole pysähtynyt julkaisuun. Joulukuun päivitys toi lisää tarinatehtäviä ja suorituskykyparannuksia, ja helmikuussa julkaistu maksuton Ocean – The Final Frontier -laajennus lisäsi uusia alueita, tehtäviä, ajoneuvon sekä runsaasti muuta sisältöä.

The Last Caretaker on saatavilla Steamissa ja Epic Games Storessa 29,99 euron hintaan (sis. ALV), ja ikäraja on PEGI 12. Jos suomalaista pelimenestystä on kaivattu, tässä on vahva ehdokas seuraavaksi kotimaiseksi läpimurroksi.

Resident Evil Requiem sai yli 340 000 samanaikaista pelaajaa avausviikonloppuna Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sai yli 340 000 samanaikaista pelaajaa avausviikonloppuna

Resident Evil Requiem on aloittanut taipaleensa tavalla, josta useimmat pelit voivat vain haaveilla. Capcomin tuore kauhutoimintapeli keräsi Steamissä avausviikonloppunaan huimat 344 214 samanaikaista pelaajaa. Luku on yli kaksinkertainen verrattuna Resident Evil 4 Remake -version huippuun (168 000), joten puhutaan aidosti jättiluokan julkaisusta.

Kyse ei ole pelkästä aloituspiikistä. Siinä missä monet yksinpelit menettävät nopeasti pelaajamääränsä julkaisuhypen jälkeen, Requiem on pitänyt aktiiviset käyttäjät linjoilla poikkeuksellisen vahvasti. Yksi syy on niin sanottu “todellisen lopun” metsästys. Pelissä salaisuuden väitetään vaativan 15 minuutin odottelua ja tarkkoja pelivalintoja, mikä pitää pelaajat sisällä pelissä tavallista pidempään. Lisäksi peli on jo Steam Deck -varmennettu, joten Raccoon Cityn raunioita kolutaan nyt myös käsikonsolissa.

Vastaanotto on ollut lähes ylistävä. Steam-arvioista 94 prosenttia on merkitty “Ylivoimaisen myönteinen” -tasolle, eli palaute on käytännössä kauttaaltaan kiittävää. PC-version Denuvo-suojaus on herättänyt tuttua keskustelua etenkin keskitason kokoonpanoilla, mutta se ei ole hidastanut menoa. Yhteisö jakaa näyttäviä torjuntaklippejä ja analysoi animaatioruutuja kuin kyseessä olisi kilpapelitason taistelupeli ja viraaliksi nousseet videot ovat ruokkineet myyntiä entisestään.

Capcom on reagoinut nopeasti valtavaan suosioon. Kehittäjä on luvannut kahden viikon sisällä julkaistavan vakauspäivityksen, joka keskittyy erityisesti uusimpien 50-sarjan näytönohjainten nykimisongelmiin. Kaikkeen ei ehkä osattu varautua, mutta se että pelissä on ”liikaa pelaajia” on ongelmista se mukavin.

Resident Evil Requiem on noussut kertaheitolla kauhugenren rajojen yli ja asettunut vuoden 2026 puhutuimpien pelien joukkoon. Kilpailijoille tämä tarkoittaa kylmää kyytiä ja pelaajille hyvin valvottuja öitä.