Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä saatiin uusi kiusoitteleva video Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä saatiin uusi kiusoitteleva video

Call of Duty: Modern Warfare II

Activision Blizzard on julkaissut uuden trailerin tulevasta Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä. Pelin virallinen paljastus tapahtuu ensi viikolla kesäkuun 8. päivä.

Pelissä tullaan näkemään tuttuja hahmoja kuten John ”Soap” MacTavish, Simon ”Ghost” Riley, Captain John Price, Kyle ”Gaz” Garrick sekä Alejandro Vargas. Ensimmäinen paljastustraileri pelistä saatiin viime viikolla.

Pelin kehityksestä on vastannut jälleen kerran Modern Warfare -uudelleenjulkaisusta ja Call of Duty: Warzone -moninpelistä tuttu Infinity Ward.

Alkuperäinen Modern Warfare -peli julkaistiin vuonna 2007 ja Modern Warfare 2 vuonna 2009.

Call of Duty: Modern Warfare II tulee olemaan myös ensimmäinen Call of Duty -peli joka nähdään Steamin valikoimassa seitsemään vuoteen.

The Defiant tuo toisen maailmansodan tällä kertaa Kiinaan Kommentit pois päältä artikkelissa The Defiant tuo toisen maailmansodan tällä kertaa Kiinaan

Sotapelien ystäville on luvassa jotain harvinaista, nimittäin uusi tarinavetoinen ja yksinpelattava ensimmäisen persoonan ammuskelupeli, The Defiant. Peli sijoittuu Kiinan vastarintataisteluun Japania vastaan toisessa maailmansodassa. Pelin takaa löytyy Hoothanes-studio ja julkaisijana 4Divinity, ja peli rakentuu Unreal Engine 5:n voimin.

Erityistä tässä pelissä on se, että se ei tyydy perinteisiin juoksu-ampumisiin. Tehtävät vaihtelevat salamurhista lähitaisteluihin, tarkka-ampujatehtäviin, kaupunkivakoiluun, koodinmurtamiseen, ajoneuvotaisteluihin ja odottamattomiin laajamittaisiin hyökkäyksiin. Tämä lupaa monipuolista pelattavuutta ja jatkuvaa yllätyksellisyyttä.

Kehittäjät lupaavat myös historian kunnioittamista: aseet on käsitelty historiallisina artefakteina, ei pelkkinä työkaluina, ja kampanja tarjoaa näkökulman sodan tapahtumiin, joita harvoin nähdään peleissä. Pelin kentät vaihtelevat miehitettyjen kylien, jäätyneiden metsien, linnoitettujen huoltotieosuuksien ja vihollisen hallitsemien kaupunkialueiden välillä, ja kaikki ympäristöt heijastavat sissisodan ja selviytymisen realiteetteja.

The Defiant on yksinpelikokemus, joka tähtää sekä elokuvamaisiin hetkiin että monipuoliseen taktisluonteiseen toimintaan. Peliä voi laittaa myös toivelistalle Steamissa, jos haluaa olla ensimmäisten joukossa kokeilemassa poikkeuksellista WWII-näkökulmaa.

Julkaisupäivä ei vielä ole tiedossa, mutta odotus näyttää kannattavan. Tässä on peli, joka yrittää uudistaa toisen maailmansodan FPS-kokemusta ja viedä sen mielenkiintoiselle ja vähemmän tunnetulle rintamalle.

Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Reigns: The Witcher tuo noiturin mobiiliin ja PC:lle 25. helmikuuta

Indiejulkaisija Devolver Digital on julkistanut uuden korttipohjaisen pelin nimeltä Reigns: The Witcher, joka syntyy yhteistyössä CD Projekt Redin kanssa. Peli yhdistää Reigns-sarjan tutun pyyhkäisymekaniikan The Witcherin synkkään fantasiamaailmaan eli kyllä, nyt Geraltin kohtalo ratkeaa vasemmalle tai oikealle swaippaamalla.

Pelimekaniikka on Reigns-faneille tuttua. Pelaajalle tarjotaan satunnaisia tilanteita ja valintoja, joihin vastataan pyyhkäisyllä. Trailerilla vilahtelee liuta Witcher-sarjan tunnettuja hahmoja, kuten Yennefer, Triss, Vesemir, Dandelion, Bloody Baron ja tietenkin Roach. Mukana on myös hieman erikoisempia nimiä kuten Maisy-lehmä, jonka taustoista ei olla aivan varmoja.

Tarinallisesti peli esitetään Dandelionin kirjoittamina ja esittäminä näytelminä, joissa Geraltin seikkailut saavat välillä varsin luovia tulkintoja. Pelaajan tehtävänä on pitää noituriin liittyvä maine tasapainossa, jotta tarina ei pääty ennenaikaisesti. Kuolemilta ei silti vältytä, mutta jokainen pelikerta palkitsee uusilla lauluvihkoilla ja mahdollisuudella esiintyä yhä suuremmille yleisöille, jonka tavoitteena on jonkinlainen tarinallinen kuolemattomuus.

Reigns: The Witcherin kehittää Nerial, joka vastaa myös alkuperäisestä Reigns-sarjasta. Peli julkaistaan 25. helmikuuta PC:lle Steamissa sekä mobiililaitteille Google Playhin ja Applen App Storeen.

Ajankohta on Witcher-faneille osuva. The Witcher 4 on kyllä täydessä tuotannossa, mutta ei ehdi julkaisuun vuonna 2026. CD Projektilla on kuitenkin kunnianhimoinen suunnitelma, joka ulottuu vuosiksi eteenpäin ja sisältää myös The Witcher 5:n ja 6:n. Sitä ennen huhut kertovat vielä yhdestä mahdollisesta seikkailusta The Witcher 3:ssa, mutta toistaiseksi täysin epävirallisella tasolla.