Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä saatiin uusi kiusoitteleva video Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä saatiin uusi kiusoitteleva video

Call of Duty: Modern Warfare II

Activision Blizzard on julkaissut uuden trailerin tulevasta Call of Duty: Modern Warfare II -pelistä. Pelin virallinen paljastus tapahtuu ensi viikolla kesäkuun 8. päivä.

Pelissä tullaan näkemään tuttuja hahmoja kuten John ”Soap” MacTavish, Simon ”Ghost” Riley, Captain John Price, Kyle ”Gaz” Garrick sekä Alejandro Vargas. Ensimmäinen paljastustraileri pelistä saatiin viime viikolla.

Pelin kehityksestä on vastannut jälleen kerran Modern Warfare -uudelleenjulkaisusta ja Call of Duty: Warzone -moninpelistä tuttu Infinity Ward.

Alkuperäinen Modern Warfare -peli julkaistiin vuonna 2007 ja Modern Warfare 2 vuonna 2009.

Call of Duty: Modern Warfare II tulee olemaan myös ensimmäinen Call of Duty -peli joka nähdään Steamin valikoimassa seitsemään vuoteen.

Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat saivat porttikieltoja Steamissa – syynä yksinkertainen kikka crossplayn poistoon

Battlefield 6

Battlefield 6:n PC-pelaajat ovat löytäneet keinon poistaa ristiinpeluu eli crossplay käytöstä ja joidenkin mukaan siitä on seurannut yllättävä rangaistus. Redditissä ja Steamissa levinneiden viestien mukaan ainakin yksi käyttäjä sai porttikiellon Battlefield 6 -yhteisöstä jaet­tuaan ohjeet, joilla ominaisuuden saa pois päältä pelin asetustiedostoja muokkaamalla.

Ironista kyllä, konsoleilla pelaajat voivat kytkeä crossplayn pois päältä suoraan valikoista, mutta PC-versiossa tätä asetusta ei löydy. Ohje itsessään on harmiton. Lisää pelin asetustiedostoon rivin GstGameplay.CrossPlayEnable 0 ja tallenna. Sen jälkeen PC-pelaaja voi taistella ilman konsolipelaajia juuri kuten he haluavat.

Koko hässäkkä on saanut fanit raapimaan päätään, miksi jakaminen jo olemassa olevasta toiminnosta aiheuttaa bannin? Todennäköisesti kyse oli yksittäisestä ylireagoinnista, sillä toiset ovat postanneet saman ohjeen ilman seuraamuksia.

EA tai Steam eivät ole kommentoineet tapausta, mutta keskustelu on taas nostanut esiin vanhan PC vs. konsoli -asetelman.

Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää Kommentit pois päältä artikkelissa Football Manager 26 sai kylmän vastaanoton – fanit haukkuvat käyttöliittymän ja bugeja riittää

Jalkapallomanagereiden unelmapeli Football Manager 26 on vihdoin täällä, mutta juhlat jäivät lyhyiksi. Vain 22 prosenttia yli 4 000 Steam-arvostelusta on positiivisia, ja peli komeilee tällä hetkellä ikävästi merkinnällä “enimmäkseen kielteinen”. Edeltäjä FM24 sai aikaan lähes päinvastaisen vastaanoton, joten kehittäjä Sports Interactive on nyt tiukan paikan edessä.

Fanit valittavat etenkin kömpelöstä käyttöliittymästä, suorituskykyongelmista ja siitä, että pelin syvällisyyttä on karsittu liikaa uusien pelaajien houkuttelemiseksi. Tuloksena on monien mielestä pinnallisempi kokemus, joka ei tarjoa sitä hallinnollista nippelitietojen juhlaa, jota veteraanit ovat tottuneet rakastamaan.

Arvostelusivusto OpenCritic antaa pelille keskiarvoksi 72 pistettä sadasta, mikä on reilusti vähemmän kuin Football Manager 24:n 83 pistettä. Kritiikin kärki kohdistuu etenkin siihen, että peli julkaistiin ilman ensimmäistäkään korjauspäivitystä, joten betavaiheessa havaitut ongelmat näyttävät jääneen elämään myös lopullisessa versiossa.

Onneksi toivoa ei ole täysin menetetty. Ensimmäinen korjauspäivitys on jo nurkan takana, ja jos Sports Interactive onnistuu paikkaamaan suurimmat viat, saattaa FM26 vielä pelastaa maineensa, ennen kuin kannattajat palaavat joukolla takaisin FM24:n turvalliseen syliin.