Call of Duty: Vanguard -pelistä saatiin ensimmäinen virallinen julkaisuvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Vanguard -pelistä saatiin ensimmäinen virallinen julkaisuvideo

Call of Duty: Vanguard

Kuten viime viikolla huhuiltiin, seuraavasta Call of Duty -pelistä saatiin ensimmäinen esittelyvideo, jonka voit katsoa alta.

Kyseessä on siis Call of Duty: Vanguard nimellä kulkeva peli, joka sijoittuu Toiseen maailmansotaan ja kaikiin sen neljään osaan Itä- ja Länsirintamalle, Pohjois-Afrikkaan sekä Tyynellevaltamerelle.

Pelaajat tulevat saamaan ensimmäisen silmäyksen tulevaan peliin Call of Duty: Warzone -pelin erikoistapahtumassa Battle of Verdansk huomenna elokuun 19. päivä.

Laboratoriossa kasvatetut aivosolut oppivat pelaamaan yksinkertaista peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Laboratoriossa kasvatetut aivosolut oppivat pelaamaan yksinkertaista peliä

Yhdysvalloissa on otettu yllättävä askel kohti biologisen älyn ja teknologian yhdistämistä. University of California, Santa Cruz -yliopiston tutkijat ovat onnistuneet opettamaan laboratoriossa kasvatettuja ihmisen aivosoluja pelaamaan yksinkertaista videopeliä, ilman silmiä, korvia tai mitään perinteistä aistisyötettä.

Kyse ei ole mistään monimutkaisesta seikkailusta, vaan niin sanotusta “cart-pole”-tehtävästä, jossa tasapainotetaan digitaalista keppiä. Sama testi on tuttu tekoälyjärjestelmien koulutuksesta. Tutkijoiden mukaan aivo-organoidien, eli pienikokoisten, aivokudosta muistuttavien solurykelmien onnistumisprosentti nousi 4,5 prosentista 46 prosenttiin, kun niitä koulutettiin sähköisillä palkkio- ja rangaistussignaaleilla.

Luku ei ehkä kuulosta mullistavalta verrattuna moderniin tekoälyyn, mutta tutkijoille se on merkittävä osoitus siitä, että jo hyvin pienet solurykelmät kykenevät oppimaan ja mukautumaan. Käytännössä solut reagoivat sähköisiin ärsykkeisiin ja oppivat parantamaan suoritustaan ilman perinteisiä aistikanavia.

Samaan aikaan bioelektristen rajapintojen etenee muuallakin. Northwestern University:ssa tutkitaan suoria yhteyksiä aivokudoksen ja tietokonejärjestelmien välillä. Tulevaisuudessa tämä voisi tarkoittaa tekoälyjärjestelmiä, jotka hyödyntävät oikeita ihmisen aivosoluja, ainakin teoriassa.

Pelialalla näkyy jo nyt. on vahvistanut hyödyntäneensä generatiivista tekoälyä esimerkiksi -sarjassa. Samaan aikaan pelijohtoon noussut Asha Sharma on linjannut, ettei halua nähdä sielutonta tekoälymössöä peleissä. Laboratoriossa tasapainotteleva digitaalikeppi ei vielä mullista viihdettä, mutta se saattaa kertoa, mihin suuntaan älyn ja peliteknologian rajapinta on matkalla.

Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot

on noussut Steamissä korkeimmalle pelaajamäärälleen sitten palveluun tulonsa ja ohittanut samalla jopa Call of Dutyn ja :n. Kaiken taustalla on Blizzardin uusi kausijulkistus, joka sai pelaajat palaamaan sankariräiskinnän pariin isolla joukolla.

Pelin uusi “uudelleensyntyminen” alkoi, kun pudotti 2-numeron nimestä ja käynnisti vuoden mittaisen Reign of Talon -tapahtumakokonaisuuden. Mukana on sarjakuvia, animaatioita, tarinapätkiä ja tietenkin uutta pelisisältöä. Mutta suurin huomio on mennyt viraalihitiksi nousseeseen uuteen hahmoon: Jetpack Cat Fikaan, eli pysyvästi lentävään support hahmokissaan, joka voi parantaa liittolaisia ja tiputtaa vihollisia kartalta.

Uusi kausi, Reign of Talon Season 1, starttaa 10. helmikuuta 2026 ja tuo mukanaan peräti viisi uutta hahmoa. Jo ennen kauden virallista aloitusta Overwatchin suosio on noussut Steamissä niin kovaksi, että se on ohittanut suuret kilpailijansa, mikä on erityisen vaikuttavaa, koska peli on perinteisesti ollut suositumpi Blizzardin omassa Battle.netissä ja konsoleilla.

Overwatchin tarina on ollut kivinen. Epäonnistunut PvE-lupaus, fanien pettymys ja brändin rapautuminen veivät peliä pitkään alaspäin, mutta nyt suunta näyttää kuitenkin yllättävän valoisalta. Yksi lentävä kissa, reilu kasa uutta sisältöä ja ripaus itseironiaa ja yhtäkkiä Overwatch on taas “back”, kuten nuoriso sanoisi.