Call of Duty: Warzone on jakanut banneja jo yli 500 000 huijarille Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Warzone on jakanut banneja jo yli 500 000 huijarille

Call of Duty: Warzone

Yhtenä Call of Duty: Warzone -räiskintäpelin kehittäjistä toimiva Raven Software on ilmoittanut Twitter -päivityksessään, että kehittäjät ovat jakaneet banneja peliin jo yli puolelle miljoonalle tilille.

Yhtiö kertoo jakaneensa porttikieltoja noin 30 000 tilille pelkästääm yhden päivän aikana, joka nostaa kokonaismäärät huimiin lukemiin. Monet pelaajat ovat ilmoittaneet joutuneensa käyttäjätilin kaappauksen uhriksi ja saaneen näin bannit suosittuun battle royale -peliin väärin perustein. Kehittäjät eivät ole paljastaneet alustakohtaisia lukuja, mutta oletettavasti suurin osa huijareiden tileistä on ollut pelin -version puolella.

Ilmaiseksi pelattava on ollut kehittäjilleen todellinen menestys. Esimerkiksi viime kuussa peli saavutti 100 miljoonan pelaajan rajapyykin. Warzone saa säännöllisesti uutta sisältöä pitääkseen pelaajat tyytyväisenä muun muassa uudistuneen Verdansk 84 -pelikartan voimin. Hiljattain uutisoitiin 80-luvun toimintatähtien John Rambon ja John McClanen lisäämisestä pelihahmoiksi.

Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Modern Warfare 4 kunnioittaa pelisarjan edesmennyttä luojaa

 kunnioittaa pelisarjan luomiseen vaikuttaneen Vince Zampellan muistoa. Pelin lopputeksteissä hänen nimensä näkyy ensimmäisten joukossa muiden tuotannon aikana menehtyneiden tekijöiden rinnalla.

Zampella kuoli auto-onnettomuudessa viime joulukuussa. Hän oli yksi Call of Dutyn luojista ja Respawn Entertainmentin perustajista sekä merkittävä vaikuttaja ensimmäisen persoonan ammuntapelien kehityksessä.

Hänen uransa jälki näkyy myös Titanfall- ja Star Wars Jedi -pelisarjoissa. Infinity Wardin tekemä kunnianosoitus päättää Modern Warfare 4 viimeisen tehtävän jälkeisen lopputekstijakson.

Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefieldin uusi taistelupassi herättää epäilyt tekoälytaiteesta – sotilaalla on viisi pistoolia ja hihamerkissä räikeä kirjoitusvirhe

 viidennen kauden maksulliset hahmoskinit ovat herättäneet Redditissä kritiikkiä ja epäilyjä tekoälyn käytöstä. Pelaajat ovat ihmetelleet muun muassa sotilasta, joka kantaa viittä samanlaista pistoolia, sekä hihamerkkiä, jossa security on kirjoitettu muotoon ”secuty”.

Kuvia on jaettu ahkerasti, ja keskustelut ovat keränneet tuhansia tykkäyksiä ja kommentteja. Osa pelaajista pitää asujen yksityiskohtia mahdollisena merkkinä tekoälyn tuottamasta sisällöstä ja arvostelee sitä, että kosmetiikasta pyydetään rahaa.

Tekoälyn käyttöä kyseisten asujen tekemisessä ei ole vahvistettu. Battlefield 6 on kuitenkin saanut aiemminkin kritiikkiä vastaavista kosmetiikoista, joiden epäiltiin olevan tekoälyn tuottamia. Tällä kertaa huomio kohdistuu sekä asujen erikoisiin yksityiskohtiin että ilmeiseen kirjoitusvirheeseen.