Call of Duty: Warzone on jakanut banneja jo yli 500 000 huijarille Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Warzone on jakanut banneja jo yli 500 000 huijarille

Call of Duty: Warzone

Yhtenä Call of Duty: Warzone -räiskintäpelin kehittäjistä toimiva Raven Software on ilmoittanut Twitter -päivityksessään, että kehittäjät ovat jakaneet banneja peliin jo yli puolelle miljoonalle tilille.

Yhtiö kertoo jakaneensa porttikieltoja noin 30 000 tilille pelkästääm yhden päivän aikana, joka nostaa kokonaismäärät huimiin lukemiin. Monet pelaajat ovat ilmoittaneet joutuneensa käyttäjätilin kaappauksen uhriksi ja saaneen näin bannit suosittuun battle royale -peliin väärin perustein. Kehittäjät eivät ole paljastaneet alustakohtaisia lukuja, mutta oletettavasti suurin osa huijareiden tileistä on ollut pelin -version puolella.

Ilmaiseksi pelattava on ollut kehittäjilleen todellinen menestys. Esimerkiksi viime kuussa peli saavutti 100 miljoonan pelaajan rajapyykin. Warzone saa säännöllisesti uutta sisältöä pitääkseen pelaajat tyytyväisenä muun muassa uudistuneen Verdansk 84 -pelikartan voimin. Hiljattain uutisoitiin 80-luvun toimintatähtien John Rambon ja John McClanen lisäämisestä pelihahmoiksi.

Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla Kommentit pois päältä artikkelissa Seuraavan Halo-pelin kehitys siirrettiin Activisionille – irtisanomisia Halo Studiosilla

Pelialan työelämä tarjosi jälleen melkoisen juonenkäänteen. Studiosin elokuvaohjaajana työskennellyt Josh Daniels kertoo, että hänet ylennettiin maanantaina, mutta jo seuraavana päivänä hän joutui Xboxin viimeisimpien irtisanomisten kohteeksi.

Daniels kertoi tilanteesta sosiaalisessa mediassa ja kuvaili ylennyksen ja irtisanomisen osumista samalle viikolle melko villiksi. Hän ilmoitti myös etsivänsä uusia tehtäviä elokuvaohjauksen ja tuotannon parista. Daniels oli työskennellyt Halo Studiosilla vuodesta 2024 lähtien ja sitä ennen :llä -sarjan parissa vuodesta 2015.

ilmoitti samalla, että seuraavaa Halo-peliä kehitetään Activisionin alaisuudessa. Muutos johtaa irtisanomisiin Halo Studiosilla, mutta yhtiön tulevaisuudesta ei ole kerrottu tarkemmin. On epäselvää, jatkaako studio nykyisessä muodossaan vai muuttuuko sen rooli osana Xboxin peliorganisaatiota.

Raporttien mukaan Activisionin kehittämä seuraava Halo saattaa olla täysimittainen pääsarjan peli, ja huhujen mukaan siitä on jo olemassa prototyyppi. ei kuitenkaan ole vahvistanut näitä tietoja. Sillä välin Danielsille jäänee ainakin yksi tarina kerrottavaksi työhaastatteluissa, sillä harva pääsee sanomaan, että sai ylennyksen ja potkut käytännössä peräkkäisinä päivinä.

007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Lightiä ei kannata hätäillä Switch 2:lle ennen kevättä 2027

James Bondin uusi seikkailu joutuu odottamaan Switch 2 vielä hieman pidempään. on siirtänyt pelin julkaisua jo kolmannen kerran, ja uusi julkaisuaika on nyt maaliskuussa 2027.

IO Interactiven tekninen tuottaja Cristina Vega kertoi, että päätös oli lopulta pakon sanelema. Kehitystiimi on työskennellyt pelin parissa kovalla tahdilla jo pitkään, minkä lisäksi markkinointiin ja muihin julkaisun valmisteluihin liittyvät tekijät vaikuttivat aikatauluun. Viivästyksen tarkoituksena on varmistaa, että Switch 2 -versio on mahdollisimman viimeistelty.

Switch 2 -version kehitys on Vegan mukaan edennyt hyvin ja alkaa lähestyä loppusuoraa. Edessä on kuitenkin vielä suorituskyvyn hiomista ja muuta hienosäätöä. Tavoitteena on saada peli tuntumaan Switch 2 mahdollisimman lähellä -versiota.

Täysin samanlaista teknistä toteutusta ei kuitenkaan voida luvata. Switch 2 muistirajoitukset ja muu laitteisto pakottavat kehittäjät tekemään kompromisseja esimerkiksi kaukana näkyvien kohteiden yksityiskohdissa. Vegan mukaan tarkoituksena on kuitenkin säästää asioissa, jotka eivät juuri vaikuta pelaajan kokemukseen.

IO Interactiven -peli julkaistiin muille alustoille toukokuussa ja ylsi yhtiön mukaan neljän miljoonan myytyyn kappaleeseen kolmessa kuukaudessa. Switch 2 -pelaajat pääsevät siis Bondin matkaan vasta maaliskuussa 2027, jos tällä kertaa julkaisupäivä pysyy aikataulussa.