Call of the Sea -seikkailupeli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Call of the Sea -seikkailupeli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Call of the Sea

jakaa tällä viikolla ilmaiseksi rentoa seikkailupeliä nimeltään .

Vuonna 2020 ilmestyneessä pelissä päähahmo Norah lähtee selvittämään kadonneen aviomiehensä mysteeriä trooppiselle saarelle. Selviääkö mysteeri vai mitä salaisuuksia paljastuu?

Voit ladata pelin täältä ilmaiseksi aina ensi viikon torstaihin.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja Series X|S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion Control -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, :lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.