Candle Knight -toimintaseikkailu ilmestyy tammikuussa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Candle Knight -toimintaseikkailu ilmestyy tammikuussa – katso traileri

Candle Knight

Meksikolaisen Dracma Studiosin kehittämä 2.5D-toimintaseikkailu julkaistaan virallisesti 20. tammikuuta 2023 – ja sen kunniaksi ilmestyivät myös upouusi traileri sekä pelattava demo Steamiin.

Taistele liekilläsi raunioituneen linnan varjoissa vaanivia uhkaavia olentoja vastaan, käytä dynaamista vaikeusjärjestelmää hyödyksesi, kulje haastavien tasohyppelyosuuksien läpi ja ratkaise kryptisiä arvoituksia surrealististen maalausten sisällä tässä 2,5D-toimintaseikkailupelissä.

Kaiken tämän lisäksi Candle Knight voitti hiljattain myös karsintapaikan arvostetussa Nordic Game Discovery Contestissa (NGDC), joka järjestetään jo kuudetta kauttaan. Voitto julkistettiin hiljattain BIG-festivaaleilla Brasiliassa, ja NGDC:n kuluvan kauden Grand Finals järjestetään marraskuussa.

”Kun kuulin, että Candle Knight voitti kilpailun, olin aivan otettu. En voinut lakata ajattelemasta kaikkea sitä vaivaa, jonka tiimimme oli nähnyt projektin eteen, ja sitä tietä, jonka se oli kulkenut. Tämä hetki merkitsee valtavaa virstanpylvästä pelillemme ja tukee kaikkea rakkautta ja kovaa työtä, jonka toivomme kaikkien pelaajien tuntevan.”

sanoo André Torres, Dracma Studiosin erikoistehosteiden johtaja

Candle Knightin julkaisua odotellessa voit jo nyt toivelistata sen Steamissa tai kokeilla demoa. Peli ilmestyy :lle 20. tammikuuta 2023.

[ item=”1879680″]

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

Resurgence sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus Kommentit pois päältä artikkelissa Suomalaispelien kesä oli monipuolinen – Nitro Games solmi miljoonasopimuksen, Gamescomiin vahva suomalaisedustus

Suomalaisen pelialan kuukausittainen Good Game News from Finland -uutiskirje on julkaistu. Heinäkuu oli alan osalta poikkeuksellisen hiljainen lomakauden vuoksi, mutta täysin uutisitta kuukausi ei jäänyt.

Kuukauden merkittävimpiin uutisiin lukeutuu Nitro Gamesin noin 2,1 miljoonan euron kehityspalvelusopimus nimeämättömän eurooppalaisen pelijulkaisijan kanssa. Sopimus koskee vielä julkistamatonta mobiiliräiskintäpeliä, ja aiempien tilausten kanssa yhteistyön kokonaisarvo nousee noin 4,1 miljoonaan euroon.

Samalla Nitro Games kertoi siirtäneensä Autogun Heroes -pelin mobiiliversion kehitys- ja julkaisuvastuun tamperelaiselle Hyperkanille. Nitro säilyttää pelin immateriaalioikeudet, mutta voi järjestelyn ansiosta keskittää resurssejaan uusiin mobiiliprojekteihin.

Uusia suomalaispelejä Steamissa

Heinäkuussa nähtiin myös useita suomalaisia pelijulkaisuja ja päivityksiä.

Steamissa julkaistiin muun muassa:

  • Warena, jonka taustalla on alkuperäisen Angry Birdsin kehittäjiin kuuluva Tuomas Erikoinen.
  • Taival, Bonobo Softwaren avoimen maailman toimintaroolipeli, joka saapui varhaiseen julkaisuun.
  • Forsaken Realms: Vahrin’s Call, Titan Rocin ensimmäinen peli.

Lisäksi taktinen rikkoi jo puolen miljoonan pelaajan rajan ja sai uutta lisäsisältöä.

Elokuun lopulla Steamin Early Accessiin puolestaan saapuu DIRTNAP, joka yhdistää Wormsin hengessä täysin tuhoutuvat kentät reaaliaikaiseen moninpelitoimintaan.

Suomalaispelit näkyvästi esillä Gamescomissa

Suomalaispelit ovat jälleen vahvasti mukana Gamescom 2026 -messuilla Kölnissä.

Neogames järjestää tuttuun tapaan Nordic All Stars -yhteisosaston, jossa nähdään useita suomalaisia studioita ja pelialan organisaatioita. Mukana ovat esimerkiksi Dreamloop Games, VRKiwi, Kokoon Games, Simucube, Neon Cocoa, Bonus Stage Publishing ja useita muita kotimaisia toimijoita.

Messuilla nähdään myös poikkeuksellisen korkean tason suomalaisedustus, sillä Euroopan komission johtava varapuheenjohtaja Henna Virkkunen osallistuu tapahtumaan ensimmäistä kertaa ja pitää puheenvuoron EU:n pelialastrategiasta.

Vaikka heinäkuu oli uutisrintamalla tavallista rauhallisempi, suomalainen peliala jatkaa syksyä kohti vahvassa vireessä niin uusien julkaisujen, kansainvälisten messujen kuin merkittävien liiketoimintasopimustenkin siivittämänä.