Capcom jyräsi Gamescomissa – uutta Resident Eviliä, Onimushaa ja jättiyhteistyö Final Fantasyn kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom jyräsi Gamescomissa – uutta Resident Eviliä, Onimushaa ja jättiyhteistyö Final Fantasyn kanssa

nappasi pääroolin Gamescomin avajaisillassa ja tarjoili faneille useita herkkuja. Näyttävimmät paljastukset olivat uusi kurkistus Resident Evil Requiemiin, traileriuutuus Onimusha: Way of the Swordista sekä odottamaton mutta iloinen yllätys: Wilds ja Online lyövät hynttyyt yhteen.

vie pelaajat takaisin Raccoon Cityn varjoihin FBI-analyytikko Grace Ashcroftin johdolla. Tarina sijoittuu 30 vuotta alkuperäisen epidemian jälkeen, ja luvassa on sekä menneisyyden haamuja että uutta selviytymiskauhua. Peli ilmestyy 27. helmikuuta 2026 :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. Samaan aikaan sarja juhlii komeaa 30-vuotista taivaltaan.

Onimusha puolestaan esitteli synkkää fantasiaansa ja hurjaa miekkailua uudella trailerilla. Päähenkilö Musashi Miyamoto saa vastaansa karmivia hirviöitä, kuten salamoita syöksevän Greater Nuen ja kasvojen täyttämän Chijikon. Taistelumekaniikat, kuten legendaarinen Issen-vastaisku ja sielujen imeminen palaavat, mutta mukaan mahtuu myös uusia kikkoja. Julkaisua odotellaan vuoden 2026 aikana.

Ehkä suurin yllätys nähtiin kuitenkin lavalla, kun Monster Hunterin tuottaja Ryozo Tsujimoto ja Final Fantasy XIV:n Naoki Yoshida julkistivat pelien välisen yhteistyön. Syyskuun lopussa julkaistava päivitys tuo Monster Hunter Wildsiin muun muassa Chocobot ratsuiksi ja jättimäisen Omega Planetes -pomon uuden tarinatehtävän muodossa.

Capcom näyttää siis tähdänneen kerralla sekä nostalgian ystävien että uusien pelaajien sydämiin ja Gamescomin avajaisilta sai huomattavasti lisää sähköä näistä paljastuksista.

Resident Evil Requiem gameplay trailer

trailer


x trailer

GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 saattaa ottaa ison ominaisuuden Red Dead Redemption 2:sta

saattaa tuoda mukanaan suuren pelimekaniikan lainauksen -pelistä. Uusien tietojen perusteella Rockstar voi olla rajoittamassa sitä, kuinka paljon aseita pelaaja voi kantaa mukanaan kerralla.

:n Ultimate Editioniin kuuluva autotalli sisältää asekaapin, jonka kerrotaan mahdollistavan varusteiden muokkaamisen eri tilanteisiin. Tämä pieni yksityiskohta on saanut fanit epäilemään, että peli käyttää Red Dead Redemption 2:n kaltaista järjestelmää, jossa kaikkia aseita ei enää kuljeteta mukana kuin taikurin loputtomasta taskusta.

Red Dead Redemption 2:ssa pelaaja pystyi kantamaan vain rajatun määrän suuria aseita ja käsiaseita. Loput jäivät esimerkiksi hevosen varusteisiin. Ratkaisu teki pelistä realistisemman, mutta jakoi pelaajien mielipiteitä, kun osa rakasti harkittua varustautumista ja taas osa kaipasi vapaampaa räiskintää -tyyliin.

Myös aiemmin vuotaneissa GTA 6 -pelikuvissa nähtiin viitteitä siitä, että aseita voisi kuljettaa esimerkiksi selässä olevassa asehihnassa tai laukussa. Lisäksi pelin huhutaan sisältävän enemmän ryöstämiseen ja tavaroiden keräämiseen liittyviä ominaisuuksia, mikä muistuttaisi jälleen Red Dead Redemption 2:n maailmaa.

Rockstar ei ole vielä vahvistanut, miten lopullinen asejärjestelmä toimii, joten kyse on vielä arvailuista. Jos GTA 6 kuitenkin todella ottaa vaikutteita lännenelokuvamaisesta sisaruksestaan, pelaajat saattavat joutua miettimään varusteensa tarkemmin, eikä jokaiseen tilanteeseen enää lähdetä taskut täynnä raketinheittimiä.

GTA 6 julkaistaan 19. marraskuuta 2026 :lle ja Xbox Series X|S:lle. Sitä ennen Rockstar pitää pelaajat kiireisinä pienillä yksityiskohdilla, joista jokainen tuntuu käynnistävän uuden huhumyllyn.

Lords of the Fallen 2 siirtyy vuoteen 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Lords of the Fallen 2 siirtyy vuoteen 2027

ei enää saavu pelaajien käsiin vuonna 2026, vaan julkaisua on siirretty alkuvuoteen 2027. Päätöksen taustalla on kehittäjän mukaan halu viimeistellä peliä rauhassa ja varmistaa, että jatko-osa täyttää odotukset heti julkaisupäivänä.

:n toimitusjohtaja Marek Tyminski kertoi, että kehitystiimi on saanut palautetta erityiseltä Soulslike-peleihin perehtyneeltä testiryhmältä. Tämän palautteen avulla peliin on löytynyt vielä parannettavaa, joten lisäaikaa käytetään kokemuksen hiomiseen, tasapainottamiseen ja viimeistelyyn.

Viivästys ei kuitenkaan johdu pelkästään kehityshaasteista. Tyminski myönsi, että alkuperäinen syksyn 2026 julkaisu olisi osunut erittäin ruuhkaiseen pelikauteen. Syyskuu on täynnä isoja julkaisuja, kuten , ja , ja lokakuussa kilpailu jatkuu muun muassa :n kaltaisten nimikkeiden kanssa.

Yhtiön mukaan uusi julkaisuaika antaa Lords of the Fallen 2:lle paremmat mahdollisuudet saada ansaitsemansa huomion ilman valtavaa julkaisuryntäystä. Samalla peli yrittää rakentaa vahvemman seuraajan vuoden 2023 alkuperäiselle osalle, joka jakoi pelaajien mielipiteitä mutta keräsi myös paljon kiinnostusta.

Tarkkaa julkaisupäivää alkuvuodelle 2027 ei vielä ole annettu. Vuosi näyttää kuitenkin jo nyt muodostuvan turvasatamaksi useille vuonna 2026 suunnitelluille peleille, esimerkiksi on myös siirtänyt julkaisuaan kilpailun välttämiseksi. Jos lykkäyksiä tulee lisää, vuoden 2027 alku saattaa olla täynnä pelejä, jotka karkasivat pois kiireisestä syksystä.