Capcom saapuu konsolimarkkinoille Home Arcade -pelikoneella Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom saapuu konsolimarkkinoille Home Arcade -pelikoneella

Retropelaaminen elää edelleen kulta-aikaansa ja nyt markkinoille hyökkää Capcom omalla mini-kolikkopeli konsolillaan Home Arcadella. Erikoisesti yrityksen logon muotoon ympätty konsoli mahdollistaa klassisten kolikkopelien pelaamisen kotona telkkarin äärellä.

Laite sisältää 16 sisäänrakennettua peliä, kytkeytyy telkkariin HDMI:n avulla ja ladataan yksinkertaisesti USB:n kautta. Laitteessa on myös wifi-yhteys, joka mahdollistaa kuitenkin ainoastaan maailmanlaajuisen tulostaulukon seuraamisen. Nähtäväksi jää saako jatkossa yhteyden avulla myös ladattua laitteeseen lisää pelejä.

Mukana tulevat pelit on listattu tässä:

  • 1944: The Loop Master
  • Alien vs. Predator
  • Armored Warriors
  • Sports Club
  • Captain Commando
  • Cyberbots
  • Darkstalkers
  • Eco Fighters
  • Final Fight
  • Ghouls ‘n Ghosts
  • Gigawing
  • Mega Man: The Power Battle
  • Progear
  • Street Fighter II: Hyper Fighting
  • Strider
  • Super Puzzle Fighter II Turbo

Capcom ilmestyy lokakuun 25. päivä ja sen hinnaksi tulee alustavasti 230€

Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana

Capcomin kauhupelisarjan tarinalle on olemassa suunniteltu päätös, paljastaa vastaava tuottaja Jun Takeuchi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että zombit katoaisivat ruuduilta aivan lähiaikoina.

-pelisarjan pitkä tarina saattaa lähestyä loppuaan tulevan vuosikymmenen aikana. Capcomin vastaava tuottaja Jun Takeuchi kertoi haastattelussa, että sarjan laajempi tarinakokonaisuus voisi saada päätöksensä seuraavien kymmenen vuoden kuluessa. Takeuchin mukaan tänä vuonna julkaistu merkitsee eräänlaisen ensimmäisen kymmenvuotiskauden päättymistä.

Takeuchi kertoi, ettei koko sarjan tarinaa suunniteltu alun perin valmiiksi asti, vaan kokonaisuus on kasvanut pelien mukana. Resident Evil 2 uusioversiota suunniteltaessa tiimi kuitenkin kehitti kymmenvuotisen suunnitelman, jonka tarkoituksena oli rakentaa sarjalle yhtenäisempi kokonaisuus. Tuottajan mukaan myös uusioversioiden julkaisujärjestyksellä on oma merkityksensä kokonaisuuden ymmärtämisessä.

Vaikka päätarina saattaa joskus tulla päätökseensä, pelaajien ei tarvitse vielä pakata zombienmetsästysvarusteitaan varastoon. Takeuchi vahvisti, että Capcomilla on suunnitteilla useita uusia Resident Evil -pelejä, mutta ei paljastanut niistä tarkempia tietoja. Toistaiseksi ei myöskään tiedetä, mitä mahdollinen päätös tarkoittaisi sarjan tuttujen hahmojen, kuten Leon S. Kennedyn, kannalta.

Sarjan menestys ei ainakaan anna syytä kiirehtiä loppuratkaisua. Resident Evil 2 uusioversio on noussut pelisarjan myydyimmäksi osaksi, ja myös Resident Evil 7, Resident Evil 4 uusioversio sekä Requiem ovat menestyneet vahvasti. Capcomilla on lisäksi työn alla Resident Evil Code: Veronica -uusioversio, jonka on määrä ilmestyä ensi vuoden alkupuolella.

Vaikka päätarina siis joskus päättyisi, se ei välttämättä tarkoita koko pelisarjan loppua. Kymmenen vuotta on pitkä aika, ja siihen mahtuu vielä monta epäonnista laboratoriokoetta, kammottavaa kartanoa ja tietenkin aivan liian sitkeitä zombeja.

Kulttisarja Knightmare saa ilmaisen pelin – alkuperäiset näyttelijät palaavat Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttisarja Knightmare saa ilmaisen pelin – alkuperäiset näyttelijät palaavat

1980- ja 1990-lukujen brittiläinen kulttisarja saa uuden elämän videopelinä. Sarjan maailmaan sijoittuva ilmainen osoita ja klikkaa -seikkailu on suunnitteilla PC:lle vuodelle 2027, jolloin alkuperäisen televisiosarjan alkamisesta tulee kuluneeksi 40 vuotta.

Uusi peli on tehty sarjan luojan Tim Childin luvalla, joten kyse ei ole vain faniprojektista. Mukana kuullaan myös tuttuja ääniä alkuperäisestä sarjasta: esimerkiksi Hugo Myatt palaa Treguardin rooliin ja Mark Knight Lord Feariksi. Lisäksi mukana ovat muun muassa Clifford Barry, Edmund Dehn, Iona Kennedy, Paul Valentine ja Alec Westwood.

Alkuperäisessä Knightmaressa yksi kilpailija kulki vaarallisessa fantasiamaailmassa silmät peittävän kypärän kanssa, kun kolme muuta yritti ohjata häntä oikeaan suuntaan television ääressä. Peliversio muuttaa idean perinteiseksi point-and-click-seikkailuksi, jossa tutkitaan ympäristöjä ja ratkotaan pulmia. Sarjasta tuttu elinvoimamittari ja ruokailun pakollisuus on jätetty pois, jotta paikkoja voi tutkia rauhallisemmin.

Tekijöiden mukaan kyseessä on lyhyt, arviolta yhdestä kahteen tuntiin kestävä seikkailu, joka julkaistaan ilmaiseksi. Grafiikka on piirretty käsin, ja pelin suunnittelija Ewen Watsonin mukaan tuotannossa ei ole käytetty tekoälyä. Konsoliversiota ei tällä hetkellä suunnitella.

Knightmare esitettiin Britanniassa vuosina 1987–1994. Sarjasta tehtiin aiemmin myös kaksi peliä, mutta uusi versio tavoittelee erityisesti alkuperäisen ohjelman tunnelmaa ja hahmoja. Julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu.

Lähteet: Eurogamer ja Video Games Chronicle.