Capcom vihjaa Pragmata pelisarjan mahdollisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom vihjaa Pragmata pelisarjan mahdollisuudesta

Pitkään kehityksessä pyörinyt on vihdoin julkaistu ja lähtö on ollut vahvempi kuin moni osasi odottaa. kertoo pelin myyneen yli miljoona kappaletta vain kahdessa päivässä, mikä on kova saavutus täysin uudelle pelibrändille.

Vaikka Pragmata ei yllä jättisarjojen, kuten Monster Hunterin tai Resident Evilin, tasolle, Capcomilla ollaan selvästi tyytyväisiä. Yhtiön mukaan peli on nyt osa heidän kasvavaa valikoimaansa, mikä vihjaa siihen, että tarina ei välttämättä jää yhteen julkaisuun.

Pragmatan matka ei kuitenkaan ollut helppo. Peli julkistettiin jo vuonna 2020 ja sitä viivästettiin useaan otteeseen ennen lopullista julkaisuaan vuonna 2026. Yli kuusi vuotta kestänyt kehitysrumba herätti ajoittain epäilyksiä, mutta lopputulos näyttää nyt lunastaneen odotukset, ainakin myyntilukujen perusteella.

Capcomin mukaan projektin onnistumiseen vaikutti myös tiivis yhteistyö eri tiimien välillä. Pelin kehityksessä hyödynnettiin testejä, kyselyitä ja demoversioita, joiden avulla kokemusta hiottiin kansainväliselle yleisölle sopivaksi. Lopputulos? Kehitykseen käytetty aika oli vaivan arvoista.

Vaikka jatko-osaa ei ole vielä virallisesti vahvistettu, Pragmata ei välttämättä jää yksittäiseksi kokeiluksi. Jos menestys jatkuu, tästä voi hyvinkin kasvaa Capcomin seuraava uusi pelisarja.

Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Monster Hunter Outlanders saapuu puhelimille lokakuussa

-sarja tekee uuden loikan puhelimille, kun julkaistaan – ja -laitteille 29. lokakuuta. TiMi Studio Groupin ja Capcomin kehittämä peli on ilmaiseksi pelattava avoimen maailman metsästyspeli, joka on suunniteltu alusta alkaen mobiililaitteille.

Outlanders sijoittuu uuteen Aesolandin maailmaan, jossa pelaajat pääsevät tutkimaan ympäristöä, metsästämään hirviöitä ja rakentamaan oman seikkailunsa. Mukana on myös kokonaan uusia seikkailijoita, kumppaneita ja hirviöitä. Yksi uusista tuttavuuksista on Elder Dragon -luokan Ruger Aidal, joka saapuu näyttävästi paikalle auringon tavoin hehkuvana.

Taistelussa käytössä on julkaisussa seitsemän tuttua Monster Hunter -asetta: Great Sword, Long Sword, Dual Blades, Hammer, Lance, Heavy Bowgun ja Bow. Jokainen ase yhdistyy erilaisiin seikkailijoihin ja tarjoaa uusia jatkohyökkäyksiä. Kehittäjät lupaavat lisää aseita myöhempiin päivityksiin.

Hirviöitä voi lähteä metsästämään yksin tai yhdessä muiden kanssa. Mukaan voi kutsua enintään neljän pelaajan metsästysryhmän, joten suurempien hirviöiden kaatamiseen ei tarvitse lähteä aivan yksin. Mukana ovat myös Palico, Rutaco ja Trillan -kumppanit, joilla on omat persoonallisuutensa ja tapahtumansa.

Monster Hunter Outlanders julkaistaan 29. lokakuuta App Storeen ja Google Playhin. Manner-Kiinassa julkaisu tapahtuu myöhemmin vuonna 2027. Peli on ilmainen, joten Capcomin ja TiMi Studio Groupin mobiiliversio tarjoaa sarjan metsästysmeininkiä ilman erillistä hintalappua.

Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta

Zach Creggerin uusi -elokuva ei ole menestynyt ainoastaan elokuvateattereissa. Elokuvan julkaisu näkyi nopeasti myös pelien myynnissä, sillä Resident Evil 2 Remaken ja vuoden 2023 Resident Evil 4 Remaken myynti kasvoi :llä selvästi elokuvan ensi-illan jälkeen.

Alinea Analyticsin keräämien tietojen mukaan Resident Evil 2 Remaken -myynti kasvoi elokuvan julkaisua seuranneella viikolla peräti 64 prosenttia. Resident Evil 4 Remaken kohdalla kasvu oli 54 prosenttia. Myös -myynti nousi, kun kokonaiskasvuun lisättiin -versioiden myyntiä vastaavasti 11 ja 14 prosenttia.

Kasvua kannattaa kuitenkin tarkastella pienellä varauksella. oli nimittäin laskenut pelien hintoja noin kymmenen päivää ennen elokuvan ensi-iltaa, joten alennukset selittävät osan myyntipiikistä. Samalla myös pelaajamäärät lähtivät nousuun. Resident Evil 2 Remaken päivittäisten pelaajien määrä kasvoi peräti 48 prosenttia, noin 78 000 pelaajasta 116 000 pelaajaan.

Myös muut sarjan pelit saivat vetoapua. Resident Evil 4 Remaken pelaajamäärä kasvoi 24 prosenttia, Resident Evil 3 Remaken 25 prosenttia ja Resident Evil Requiemin 20 prosenttia. Erityisesti Resident Evil 2 Remaken kohdalla yhteys elokuvaan on luonteva, sillä Creggerin elokuva sijoittuu ajallisesti rinnakkain pelin tapahtumien kanssa.

Näyttää siis siltä, että elokuvan vaikutus ei jäänyt pelkäksi valkokangasmenestykseksi. Kun kauhuelokuva saa katsojan haluamaan lisää zombeja, seuraava pysäkki näyttää olevan yllättävän usein pelikonsoleilla.