Capcom vihjailee Dragon’s Dogma 2:n ensimmäistä suurta laajennusta Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom vihjailee Dragon’s Dogma 2:n ensimmäistä suurta laajennusta

on herättänyt spekulaatioryöpyn julkaistuaan juhlakuvan Dragon’s Dogma 2 -pelin toisen vuosipäivän kunniaksi. Vaikka kuva näytti ensi silmäyksellä vain rennolta juhlahetkeltä, fanit ovat löytäneet siitä viitteitä mahdolliseen uuteen laajennukseen.

Erityisesti huomiota herätti kuvassa näkyvä kirje, joka on kirjoitettu pelin sisäisellä Gransysin kielellä. Kun teksti purettiin auki, siinä kerrottiin griffien havainnoista pohjoisella Organin alueella. Tämä on kiinnostavaa, koska kyseinen alue ei ole tällä hetkellä lainkaan pelattavissa.

Toinen vihje löytyy taustalla seisovasta hahmosta, joka ei näytä kuuluvan peliin ennestään. Osa faneista arvelee sen viittaavan uuteen hahmoluokkaan tai jopa kokonaan uuteen rotuun tai “vocation”-järjestelmään, joka voisi tuoda peliin uusia pelityylejä. Hahmon lämmin vaatetus tukee teoriaa, että mahdollinen uusi alue olisi kylmä ja pohjoinen, mikä on täysin erilainen kuin pelin nykyiset ympäristöt.

Dragon’s Dogma 2 sijoittuu tällä hetkellä Vermundiin ja Battahliin, mutta pelin tarinassa on jo aiemmin vihjattu kaukaisista ja lähes unohtuneista pohjoisista alueista. Nyt fanit uskovat, että nämä tarinat saattavat vihdoin muuttua pelattavaksi sisällöksi.

Virallista vahvistusta ei kuitenkaan ole. Mahdollinen laajennus voisi olla vasta alkusoittoa ja osa pelaajista jopa odottaa, että ilmoitus saapuisi pian esimerkiksi Xboxin tulevassa tapahtumassa. Toistaiseksi kyse on vain vihjeistä, mutta Dragon’s Dogma -fanien mukaan Capcom ei yleensä vahingossa kiusoittele tällaisia yksityiskohtia.

Crimson Desert nousi konsolien pelatuimmaksi ohi live service -jättien Kommentit pois päältä artikkelissa Crimson Desert nousi konsolien pelatuimmaksi ohi live service -jättien

Avoimen maailman jättiläinen näyttää nielleen pelaajien vapaa-ajan lähes kokonaan. Tuoreen analyysin mukaan peliä pelataan Yhdysvalloissa keskimäärin yli 20 tuntia viikossa, mikä on lukema, joka pistää useimmat kilpailijat reilusti varjoonsa.

Markkina-analyysiyhtiö raportoi, että pelin ensimmäisellä täydellä viikolla pelaajat viettivät Xboxilla keskimäärin 20 tuntia ja PlayStationilla jopa 22 tuntia pelin parissa. Tämä nosti pelin Xboxilla ykköseksi peliajan perusteella ja PlayStationilla kakkoseksi heti -toimintaroolipelin jälkeen.

Luku voi kuulostaa hurjalta ja sitä se onkin. Kyseessä on kuitenkin keskiarvo, joka tasapainottaa kaiken hardcore-pelaajista satunnaisiin iltasessioihin. Toisin sanoen osa pelaajista viettää pelissä kymmeniä, jopa satoja tunteja viikossa, jotta keskiarvo pysyy näin korkealla.

Suosiota selittää pelin valtava mittakaava. Crimson Desert voi viedä jopa yli 200 tuntia, jos kaiken haluaa nähdä ja tehdä. Ei siis ihme, että pelaajat eivät ole kiirehtimässä pois ja moni ei ole vielä päässyt edes aloitusaluetta pidemmälle.

Kaiken lisäksi peli on jo kivunnut aktiivisimpien pelien listalle. Crimson Desert sijoittuu PlayStationilla sijalle 14 ja Xboxilla sijalle 18 viikoittaisissa aktiivisissa käyttäjissä. Kun ottaa huomioon, että kärkisijoja hallitsevat yleensä pitkäikäiset live service -pelit, on tulos uudelle julkaisulle varsin vaikuttava.

Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox suunnittelee Game Passin täydellistä remonttia

Xbox Game Pass

Xboxin uusi toimitusjohtaja Asha Sharma haluaa tehdä pelipalvelu Game Pass:sta aiempaa edullisemman ja houkuttelevamman laajemmalle yleisölle. Raporttien mukaan yhtiö harkitsee uusia hinnoittelumalleja, joissa voisi olla myös halvempia tilausvaihtoehtoja.

Taustalla on selvä paine, sillä viime vuosina on nostanut hintoja useaan otteeseen niin konsoleissa kuin palveluissakin. Esimerkiksi Ultimate -tilaus on noussut jo noin 30 dollariin kuukaudessa (noin 28 euroa), mikä on herättänyt kuluttajissa kritiikkiä.

Uuden linjauksen mukaan tavoitteena olisi tehdä palvelusta jälleen helpommin lähestyttävä, mahdollisesti myös erilaisten pakettien ja yhteistyökuvioiden kautta. Yhtenä vaihtoehtona on jopa kumppanuudet muiden suurten palveluiden, kuten :n kanssa, mikä voisi tuoda yhteistilauksia tai uusia sisältöpaketteja.

Halvempien hintojen kääntöpuolena saattaa kuitenkin olla kompromisseja. Alan sisällä on spekuloitu esimerkiksi mainosrahoitteisista tasoista tai rajoitetummista pelikirjastoista. Jo nyt edullisin Xbox Game Pass -taso tarjoaa lähinnä peruspalvelut ilman uusimpia huippupelejä julkaisupäivänä.

Asha Sharma on samalla yrittänyt rauhoitella pelialaa vakuuttamalla, ettei Xbox ole muuttumassa pois pelibisneksestä tai siirtymässä pelkkään tekoälypainotteiseen suuntaan. Uusi strategia näyttääkin tähtäävän ennen kaikkea yhteen asiaan, siihen, että yhä useampi pelaaja voisi palata Game Passin pariin ilman että lompakko huutaa hoosiannaa.