Tekoäly kehittyy vauhdilla, mutta ihmisten innostus ei näytä pysyvän perässä. Tuoreen Pew Researchin kyselyn mukaan esimerkiksi jo 52 prosenttia amerikkalaisista on tekoälyn lisääntymisestä arjessa enemmän huolissaan kuin innostunut. Vuonna 2021 vastaava luku oli 37 prosenttia.
Myös muissa kyselyissä tulokset ovat tekoälyn kannalta karuja. Yli 70 prosenttia amerikkalaisista kokee tekoälyn kehittyvän liian nopeasti, ja nuorten aikuisten luottamus tekoälyalan johtajiin on niin ikään heikko.
Ongelma saattaa olla siinä, että tekoälyn luvatut hyödyt eivät näy tavallisen ihmisen arjessa. Sen sijaan vastaan tulee tekoälyllä höystettyjä hakukoneita, sähköposteja ja televisioita – sekä jatkuvaa puhetta työpaikkojen katoamisesta, tekijänoikeuksista ja tekoälyn väärinkäytöksistä.
Samaan aikaan nuoret ovat alkaneet kiinnostua vanhemmasta teknologiasta, kuten dumbphoneista, pokkarikameroista, kasettisoittimista ja CD-soittimista.
Myös tekoälyalan sisältä myönnetään ongelma. Airbnb:n toimitusjohtaja Brian Chesky sanoo, että alan pitäisi tehdä tuotteita, joista tavalliset ihmiset oikeasti pitävät. Anthropicin toimitusjohtaja Dario Amodei puolestaan kutsuu tilannetta luottamuskriisiksi.
Tekoälyn piti tehdä elämästä parempaa. Nyt alan pitäisi ilmeisesti ensin todistaa, että se oikeasti tekee niin.