Chris Redfield saattaa palata Resident Evil 9:ään – Uusi ääninäyttelijä mukana? Kommentit pois päältä artikkelissa Chris Redfield saattaa palata Resident Evil 9:ään – Uusi ääninäyttelijä mukana?

, eli sarjan yhdeksäs pääpeli, on jo vahvistanut päähenkilökseen Grace Ashcroftin. Silti fanien keskuudessa kuhisee huhuja siitä, että klassikkohahmot kuten Leon S. Kennedy voisivat tehdä paluun ja nyt myös Chris Redfield saattaa liittyä joukkoon.

Pelin IMDb-sivulle on ilmestynyt merkintä, jonka mukaan Chrisin äänenä toimisi puolalainen näyttelijä Tomasz Karolak. Hänet tunnetaan pääasiassa elokuvista ja televisiosta, eikä hänellä ole aiempaa kokemusta pelien ääninäyttelemisestä. Tämä on herättänyt sekä kiinnostusta että epäilyksiä listauksen paikkansapitävyydestä, sillä IMDb on käyttäjien muokattavissa.

Chris on vuosien varrella saanut äänen useilta näyttelijöiltä, kuten Roger Craig Smithiltä ja Jeff Schineltä, joten uusi tulkinta ei olisi mahdotonta. Lisäksi hahmon paluu sopisi tarinaan, Resident Evil Villagessa Chris pelasti Rosen, joka kasvoi myöhemmin liittovaltion agentiksi, aivan kuten RE9:n päähenkilö Grace. Näiden yhteys voisi luontevasti tuoda Chrisin takaisin kuvioihin.

Leakeri Dusk Golem on aiemmin vihjannut, että on näyttänyt vain murto-osan RE9:stä ja Leonin rooli on jo varmistettu.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Capcom rikkoi oman ennätyksensä – vanhatkin pelit myyvät nyt kuin kuumille kiville Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom rikkoi oman ennätyksensä – vanhatkin pelit myyvät nyt kuin kuumille kiville

Japanilainen pelijätti on tehnyt historiaa myymällä enemmän pelejä yhden tilikauden aikana kuin koskaan aiemmin. Yhtiö kertoi myyneensä maaliskuun 2026 loppuun päättyneellä tilikaudella peräti 59,07 miljoonaa peliä, mikä on selvä parannus edellisvuoden 51,87 miljoonasta kappaleesta. Samalla Capcom saavutti jo yhdeksännen peräkkäisen ennätysvuotensa sekä liikevaihdossa että tuloksessa.

Myyntien veturina toimi erityisesti Requiem, joka ehti kerätä lähes seitsemän miljoonaa myytyä kappaletta vain muutamassa viikossa julkaisunsa jälkeen. Myös yhtiön muut tunnetut sarjat, kuten , jatkoivat vahvaa menestystään vuosia julkaisun jälkeen. Itse asiassa Devil May Cry 5:n viimeisin vuosi oli pelin historian paras myyntivuosi, vaikka peli julkaistiin jo vuonna 2019.

Capcomin salaisuus näyttää olevan pitkä häntä: yhtiön vanhemmat pelit jatkavat myyntiään vuosien ajan suurten alennusten, uusien alustajulkaisujen ja jatkuvan näkyvyyden ansiosta. Erityisesti Resident Evil -sarja on noussut todelliseksi kultakaivokseksi, ja sen kokonaismyynti on ylittänyt jo 200 miljoonan kappaleen rajan.

Pelialalla, jossa uutiset kertovat usein irtisanomisista ja vaikeuksista, Capcomin tulos on poikkeuksellisen vahva. Yhtiö näyttää todistavan, että hyvin hoidetut pelisarjat voivat tuottaa menestystä vielä vuosienkin päästä – joskus jopa paremmin kuin silloin, kun ne olivat uusia.