Civilization 7 saapuu ensi vuonna – ensimmäinen pelivideo katsottavissaKommentit pois päältä artikkelissa Civilization 7 saapuu ensi vuonna – ensimmäinen pelivideo katsottavissa
Firaxis esitteli ensimmäisen pelivideon tulevasta Civilization VII -pelistä Gamescom Opening Night Livessä ja ilmoitti samalla pelin julkaisupäiväksi 11. helmikuuta 2025.
Studio ja kustantaja 2K olivat jo aiemmin vihjailleet trailerin tulosta Summer Game Festissä. Nyt kaikki saivat siis ensimmäisen kerran ihailla historiallisia hahmoja liikkuvan kartalla ja varmasti myös kuvitella ystävyyksien kärsivän, kun kaupungit valitetaan.
Firaxis Gamesin Ed Beach esitteli pelin ja kertoi tämän olevan studion ”suurin ja kunnianhimoisin peli koskaan”.
Hyviä uutisia niille, jotka eivät pidä 2K:n käynnistysohjelmasta, sillä Civilization VII ei vaadi sitä PC:llä, kuten ei myöskään Civilization 6 enää tarvitse Steamissä.
Gamescom Opening Night Livin jälkeen Firaxis järjesti vielä pidemmän Civilization VII -peliesittelyn Twitch-kanavallaan. Studio lupailee yli 20 minuutin mittaisen esittelyn, jossa kerrotaan pelin kehityksestä, visiosta ja uutuuksista.
Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.
Quicksilver ja DC astuvat peliin
Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.
Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.
Rabbid-jänöjä metsästämässä
Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.
Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.
Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä
Riders Republic on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.
Riders Republic on saatavana PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X:lle, Xbox Series S:lle ja Xbox Onelle sekä PC:lle Epic Games Storen ja Ubisoft Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.
Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.
Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.
Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.