Civilization-suunnittelijan uusi peli Old World saapuu pian Early Accessiin Kommentit pois päältä artikkelissa Civilization-suunnittelijan uusi peli Old World saapuu pian Early Accessiin

Old World

Civilization III ja IV -pelien parissa työskennellyt suunnittelija Soren Johnson ja tämän indiepelilafka Mohawk Games ovat julkaisemassa uutta historiallista strategiapeliä nimeltään Old World. Pelin on määrä ilmestyä vielä tänä kesänä Epic Games Storen Early Accessiin.

Ensisilmäyksellä Old World näyttää erehdyttävän paljon viimeisimmiltä Civilization -peleiltä, mutta pelissä ei kuitenkaan kehitytä kulttuurien kanssa tuhansien vuosien ajan. Sen sijaan Old World keskittyy enemmän muinaisaikaan.

Perinteisten rajallisten siirtojen sijaan pelissä liikutetaan yksiköitä määräyksien avulla. Yksikköä voi liikuttaa niin paljon kuin määräyksiä riittää. Johtajan, eli pelaajan täytyy todistaa itsensä rakentamalla ihmeitä, suorittamalla tavoitteita ja saavuttavamalla kuuluisuutta. Näistä kerääntyy oikeutusta, joka puolestaan mahdollistaa lisää määräyksiä.

Pelin voimakas tarina on puolestaan proseduraalisesti luotu ja se reagoi dynaamisesti pelaajan tekemiin valintoihin. Pelissä on yli tuhat uniikkia tapahtumaa, joita oikean elämän tapahtumat ovat inspiroineet.

Mohawk Games ja Soren Johnson tunnetaan myös koplan edellisestä ja erittäin suositusta Offworld Trading Company -pelistä.

Old World ilmestyy tänä kesänä Epic Games Storen kautta PC:lle.

Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen

Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti -toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli :lle ja konsoleille.

Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä , ja . Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa -projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.

Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.

Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.

Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle

Horizon 6 on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten ja .

Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.

Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.

Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.

Kehittäjä on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.