Civilization-suunnittelijan uusi peli Old World saapuu pian Early Accessiin Kommentit pois päältä artikkelissa Civilization-suunnittelijan uusi peli Old World saapuu pian Early Accessiin

Old World

Civilization III ja IV -pelien parissa työskennellyt suunnittelija Soren Johnson ja tämän indiepelilafka Mohawk Games ovat julkaisemassa uutta historiallista strategiapeliä nimeltään Old World. Pelin on määrä ilmestyä vielä tänä kesänä Epic Games Storen Early Accessiin.

Ensisilmäyksellä Old World näyttää erehdyttävän paljon viimeisimmiltä Civilization -peleiltä, mutta pelissä ei kuitenkaan kehitytä kulttuurien kanssa tuhansien vuosien ajan. Sen sijaan Old World keskittyy enemmän muinaisaikaan.

Perinteisten rajallisten siirtojen sijaan pelissä liikutetaan yksiköitä määräyksien avulla. Yksikköä voi liikuttaa niin paljon kuin määräyksiä riittää. Johtajan, eli pelaajan täytyy todistaa itsensä rakentamalla ihmeitä, suorittamalla tavoitteita ja saavuttavamalla kuuluisuutta. Näistä kerääntyy oikeutusta, joka puolestaan mahdollistaa lisää määräyksiä.

Pelin voimakas tarina on puolestaan proseduraalisesti luotu ja se reagoi dynaamisesti pelaajan tekemiin valintoihin. Pelissä on yli tuhat uniikkia tapahtumaa, joita oikean elämän tapahtumat ovat inspiroineet.

Mohawk Games ja Soren Johnson tunnetaan myös koplan edellisestä ja erittäin suositusta Offworld Trading Company -pelistä.

Old World ilmestyy tänä kesänä Epic Games Storen kautta PC:lle.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin

Square Enix jatkaa onnistunutta HD-2D-remake -linjaansa, tällä kertaa klassikoilla Dragon Quest 1 ja 2. Uudelleenrakennetut pelit seuraavat Dragon Quest 3:n jalanjälkiä, mutta tarjoavat silti omanlaisensa kokemuksen, kaunis grafiikka ja tunnelmalliset kaupungit sekä luolat pysyvät ennallaan, mutta pelit tuntuvat selvästi vanhemmilta ja haastavammilta.

Dragon Quest 1 on erityisen kova pala, jossa pelaaja ohjaa ainoaa hahmoa koko pelin ajan ilman liittolaisia. Tämä tarkoittaa, että jokainen taistelu vaatii tarkkaa suunnittelua ja resurssien hallintaa – virheitä ei voi enää siirtää toisten harteille. Sen sijaan Dragon Quest 2 tarjoaa täyden neljän hengen party-kokoonpanon, mikä tekee taisteluista strategisempia ja antaa mahdollisuuden kokeilla uusia pelitapoja.

Molemmat pelit hyödyntävät Dragon Quest 3:n tuomia parannuksia, kuten helppotilaa, taisteluoptioiden nopeutusta ja automaattisia strategioita, ja lisäävät uusia ominaisuuksia, kuten vihollistyyppeihin sopivien hyökkäysten korostamisen. Tämä tekee etenemisestä helpompaa erityisesti uusille pelaajille, mutta tarjoaa silti syvyyttä hardcore-RPG-faneille.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake julkaistaan 30. lokakuuta Nintendo Switch 2:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassikot saavat näin uuden elämän modernissa muodossa, ja luvassa on myös yllätyksiä, joita alkuperäisissä peleissä ei ollut.