Clair Obscur: Expedition 33 rikkoi miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kolmessa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33 rikkoi miljoonan myydyn kappaleen rajan vain kolmessa päivässä

Uusi roolipelihitti Clair Obscur: Expedition 33 on noussut nopeasti ilmiöksi – peli on myynyt yli miljoona kappaletta vain kolmessa päivässä, julkaisija Kepler Interactive kertoi.

Kiitos, että uskoitte Clair Obscuriin. – Pelin kehittänyt uusi ranskalaisstudio Sandfall Interactive juhlisti uutista kiitoksin.

Peli saavutti vaikuttavan 500 000 myydyn kappaleen rajan jo ensimmäisen vuorokauden aikana, ja viikonlopun aikana se keräsi SteamDB:n mukaan huipputilanteessa yli 121 000 yhtäaikaista pelaajaa – enemmän kuin mikään Atlusin peli, mukaan lukien Metaphor: ReFantazio.

Clair Obscur: Expedition 33 on saatavilla PS5:lle, PC:lle, Xbox Series X/S:lle sekä Xbox Game Passin kautta, mikä on osaltaan lisännyt sen näkyvyyttä ja pelaajamäärää merkittävästi.

Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage -kumppanisovellus vie Bagdadin muinaishistoriaan

Assassin's Creed Mirage

Ubisoft on julkaissut ilmaisen mobiilisovelluksen Discovery Tour App: Medieval Baghdad, jonka avulla käyttäjät voivat tutustua 800-luvun Bagdadiin ilman pelin taisteluita tai haastavia tehtäviä. Sovellus toimii Assassin’s Creed Mirage -pelin kumppanina ja tarjoaa virtuaalisen historiallisen kierroksen kaupungin kaduilla, kauppapaikoissa ja kulttuurikeskuksissa.

Sovellus sisältää kaksi tilaa, tietokirjamaisen Access Codexin, joka tarjoaa faktoja kalifaateista, aikakauden tavoista ja taiteesta, sekä pelillisemmän Explore Baghdad -tilan, jossa käyttäjä voi kerätä Codex-palasia minipelien kautta kahden tunnin virtuaalimatkalla. Sovellus hyödyntää lisättyä todellisuutta ja mahdollistaa historiallisten esineiden tarkastelun yksityiskohtaisesti, esimerkiksi Pariisissa sijaitsevan arabimaailman instituuttimuseon rubiininpunaisen kulhon.

Discovery Tour App: Medieval Baghdad on kehitetty yhteistyössä Sugar Creativen ja Creative Walesin kanssa, ja se on ladattavissa ilmaiseksi App Store- ja Google Play Store -kaupoista. Sovellus sopii kaikille, jotka haluavat oppia muinaisen Bagdadin historiasta ja kulttuurista pelillisin keinoin.

Assassin’s Creed Mirage vie pelaajan Basimin saappaisiin ja esittelee 800-luvun Bagdadin kaupan, politiikan ja kulttuurin keskuksen. Peli on saatavilla Xbox-, PlayStation- ja PC-alustoille sekä Ubisoft+-pelipalvelusta, ja sen ikäraja on PEGI 18.

007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light sai julkaisupäivän – Bond palaa näyttävästi

James Bond tekee paluun pelimaailmaan ensi keväänä. 007 First Light julkaistaan 27. maaliskuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switch 2:lle sekä PC:lle, kuten Sony paljasti State of Play -lähetyksessään.

Pelin pääroolissa nähdään Patrick Gibson, joka esittää itse agentti 007:ää. Mukana ovat myös klassiset Bond-hahmot, M (Priyanga Burford), Q (Alastair Mackenzie) ja Miss Moneypenny (Kiera Lester). Lisäksi pelaajat tutustuvat uusiin tuttavuuksiin, kuten Bondin mentoriin John Greenwayhin (Lennie James) ja salaperäiseen Miss Rothiin (Noemie Nakai).

Perusversio maksaa 69,99 euroa, ja Deluxe Edition 79,99 euroa. Ennakkotilaajat saavat Deluxe-version sisällön ilmaiseksi, mikä tarkoittaa muun muassa vuorokauden aikaista aloitusta, neljää erikoisasua sekä kiiltävää “Gleaming Pack” -lisäsisältöä. Todellisille keräilijöille on tarjolla jopa 299,99 euron Legacy Edition, joka sisältää muun muassa Golden Gun -figuurin, erikoisasuja ja keräilylaatikon.

007 First Light lupaa seikkailua ja tyylikkyyttä, kuten Bondilta sopiikin odottaa, jää nähtäväksi, onko tästä pelistä klassikon manttelinperijäksi myös digitaalisella kentällä.