Clair Obscur: Expedition 33 rikkoo myyntiennätyksiä – 2 miljoonaa kappaletta vain 12 päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33 rikkoo myyntiennätyksiä – 2 miljoonaa kappaletta vain 12 päivässä

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven kehittämä on noussut huikeaan suosioon: peliä on myyty jo kaksi miljoonaa kappaletta vain 12 päivän sisällä julkaisusta. Vielä kolme päivää julkaisun jälkeen luku oli miljoonassa, joten kasvu on ollut nopeaa ja vakaata.

Saavutus on erityisen vaikuttava, sillä peli julkaistiin päivänä yksi Game Passissa, mikä usein vähentää suoramyyntiä. Kuitenkin Expedition 33 osoitti, että vahva identiteetti ja hyvä vastaanotto voivat nostaa pelin menestykseen – jopa Remastered -julkaisun rinnalla.

Julkaisija on kertonut, että Oblivionin yhtäaikainen julkaisu ei haitannut myyntiä, vaan innostus roolipeleihin nousi kautta linjan. Pelin suosio on ollut niin suurta, että Ranskan presidentti Emmanuel Macron on lähettänyt viralliset onnittelut tiimille.

Olemme seuranneet hämmästyneinä, kun aloititte matkanne. Tunsimme jokaisen askeleen, tunteen ja oivalluksen kanssanne. Tervetuloa mukaan – huominen tulee. – Tiimi kiitti pelaajia sydämellisesti sosiaalisen median julkaisussa.

Clair Obscur: Expedition 33 on jo nyt matkalla kohti pelihistorian kirkkainta tähtikaartia…. ja matka on vasta alussa.

Clair Obscur: Expedition 33 yllätti – 3,3 miljoonaa myytyä peliä 33 päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa Clair Obscur: Expedition 33 yllätti – 3,3 miljoonaa myytyä peliä 33 päivässä

Ranskalaisen Sandfall Interactiven kehittämä on rikkonut odotuksia: peliä on myyty 3,3 miljoonaa kappaletta vain 33 päivän aikana. Huolimatta siitä, että julkaisu osui samaan aikaan The Elder Scrolls IV: Remasteredin kanssa, peli löysi yleisönsä ja osoittautui menestykseksi.

Roolipeli julkaistiin 24. huhtikuuta :lle ja konsoleille sekä heti julkaisupäivänä Xbox Game Passiin. Julkaisija ilmoitti tuloksesta ylpeänä ja kutsui peliä ”itsenäisen tuotannon kaupalliseksi menestykseksi”. Peli kehitettiin noin 30 hengen tiimillä, joista osa oli mukana videopelikehityksessä ensimmäistä kertaa.

On hyvä huomioida, että 3,3 miljoonan myynnin luvussa ei ole mukana Game Pass -latauksia – todellinen pelaajamäärä on siis vielä suurempi.

Clair Obscur: Expedition 33:n suosio on ollut niin merkittävä, että jopa Ranskan presidentti Emmanuel Macron on ylistänyt kehitystiimiä. Pelin matka näyttää olevan vasta alussa.

Oblivion Remastered paljastaa piilotetun hahmon – monelle pelaajalle täysin uusi tuttavuus Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion Remastered paljastaa piilotetun hahmon – monelle pelaajalle täysin uusi tuttavuus

The Elder Scrolls IV: Remastered on ehtinyt viihdyttää pelaajia jo kuukauden ajan :llä, PS5:llä ja Xbox Series -konsoleilla. Remasteroidun version myötä pelisarjan fanit ovat sukeltaneet takaisin Cyrodiilin maailmaan ja löytäneet yllättäviä asioita, joita ei tullut vastaan edes alkuperäisessä pelissä.

Yksi tällainen yllättäjä on hahmo nimeltä Tooth-in-the-Sea, joka on saanut monet pelaajat raapimaan päätään. ”Kuka tämä on ja miten en ole koskaan törmännyt häneen?” on toistuva kommentti Oblivionin Reddit-keskusteluissa.

Kuka on Tooth-in-the-Sea?

Tooth-in-the-Sea on argonialainen velho, joka toimii pelissä Alteration-taikuuden mestarikouluttajana. Ja totta tosiaan, nimi ei ole sattumaa. Tämä vedenalainen mystikko asuu Niben Bayn pohjassa, aivan Bravilin pohjoispuolella, Flooded Minen itäpuolella.

Joka aamu tämä vedessä viihtyvä velho herää, tallustaa suoraan lahteen ja sukeltaa veden alle, jossa viettää seuraavat 12 tuntia. Tänä aikana pelaajat voivat löytää hänet merenpohjasta, rentona ja omassa elementissään.

Tooth-in-the-Sean olemassaolo liittyy Alteration Training -tehtävään, jossa pelaajan täytyy osoittaa olevansa koulutuksen arvoinen. Kyseessä ei siis ole mikään salainen lisäys remasteriin, vaan hahmo on ollut mukana pelissä alusta lähtien. Silti – kuten käy ilmi – hän on mennyt monilta täysin ohi.

jopa konkarit yllättyivät

Redditissä pelaajat reagoivat hämmästyneinä. Eräs kommentoi: ”En ole koskaan tavannut häntä. Vau.” Toinen kirjoitti: ”En tiennyt tämän hahmon edes olevan olemassa! 20 vuotta ja vieläkin opin uutta Oblivionista.”

Ehkä kaikkein osuvin kommentti tuli pelaajalta, joka totesi pelanneensa peliä vuodesta 2006, mutta ei ollut koskaan nähnyt Tooth-in-the-Seata. Se kertoo paljon siitä, miten valtava ja yksityiskohtainen maailma Oblivion on-

Oblivion tunnetaan sisällöltään rikkaana ja yksityiskohtaisena pelinä, mutta Tooth-in-the-Sean kaltaiset hetket muistuttavat, kuinka paljon pelistä voi vielä vuosienkin jälkeen löytää uutta. Moni pelaaja haravoi kartan läpikotaisin, mutta silti jotkut salaisuudet onnistuvat pysymään piilossa.

on nyt saatavilla PC:lle, PS5:lle, PS5 Prolle, Xbox Series S:lle ja Xbox Series X:lle. Jos siis kaipaat seikkailua, yllätyksiä ja vedenalaisia velhoja, nyt on oiva aika sukeltaa takaisin Cyrodiiliin.