Co-op räiskintä GTFO saa uuden The Vessel -rundownin ensi viikollaKommentit pois päältä artikkelissa Co-op räiskintä GTFO saa uuden The Vessel -rundownin ensi viikolla
Ruotsalaisen indiestudio 10 Chambers Collectiven kauhuselviytymisräiskintä GTFO on saamassa uuden The Vessel -rundownin ensi viikon torstaina kesäkuun 11. päivä.
Järjestyksessään pelin kolmas rundown tuo peliin uutta tarinaa, sekä alueen nimeltään Lab. Myös seitsemän tutkimusretkeä on luvassa uusien aseiden ja vastustajien kera.
Pelissä neljä pelaajaa lasketaan synkkään maanalaiseen tyrmään, jota hallinnoi The Warden. Ammuksia on vähän ja vaara vaanii jokaisen nurkan takana. Joudut selviytymään joukkueesi kanssa selvittäen erilaisia tavoitteita. Välillä kannattaa hiippailla ja jotkut tilanteet vaativat rankempia otteita.
GTFO on parhaillaan saatavilla Early Access -tilassa Steamistä PC:lle.
Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun Luna Abyss -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.
Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.
Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.
Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.
Peli sijoittuu ensimmäisen maailmansodan jälkeiseen synkkään aikaan, jossa pelaajat ottavat osaa epätavalliseen 3 vastaan 1 -asetelmaan. Ottelut käydään proseduraalisesti luoduissa ympäristöissä, joten jokainen selviytymiskoe voi muuttua erilaiseksi painajaiseksi, aivan kuin peli haluaisi itsekin rakentaa pelaajille uusia ansoja.
Toinen osapuoli pelaa Tuomarina (The Judge), joka toimii Jigsaw’n ajatusmaailman varhaisena kehittäjänä ja ohjaa kokeita varjoista käsin. Vastapuolella kolme Syytettyä (The Accused) yrittää paeta tappavasta sokkelosta yhteistyön, uhrausten ja epätoivoisten päätösten avulla. Tavoitteena ei kuitenkaan ole pelkkä tappaminen, vaan Tuomari yrittää “uudistaa” ihmisiä kivun ja valintojen kautta.
Tuomarin rooli eroaa monista muista epäsymmetrisistä moninpeleistä, sillä hän ei ole mikään voittamaton hirviö. Hän on fyysisesti haavoittuva ja joutuu turvautumaan ansoihin, kykyihin ja suunnitteluun saadakseen tilanteen hallintaansa. Pelaajien pitää siis käyttää enemmän aivoja kuin pelkkää voimaa, mikä sopii hyvin Saw-universumin tunnelmaan.
SAW: Genesis on parhaillaan kehityksessä ja julkaistaan myöhemmin SteamEarly Access -versiona. Jos veri, pulmat ja moraalisesti kyseenalaiset valinnat kuulostavat hyvältä peli-illalta, luvassa saattaa olla yksi erikoisimmista selviytymispeleistä lähivuosina.