EA on yhdistänyt Codemasters Cheshire -studion osaksi Criterion Games -studiota, joka kehittää parhaillaan seuraavaa Need for Speed -peliä.
EA osti Dirt, Grid sekä Project CARS -peleistä tutun Codemastersin vuonna 2020 1,2 miljardilla dollarilla.
Codemastersin alainen Cheshire -studio koostui alunperin MotorStorm -pelin kehittäjästä Evolution Studiosista, jonka Codemasters osti vuonna 2016 Sonyltä.
EA SportsF1 25 on nyt ilmestynyt konsoleille ja PC:lle. Uusi kausi tuo entistä enemmän vaihtoehtoja pelaajille: perinteistä kilpa-ajoa, tarinapohjaista sisältöä ja mahdollisuuden rakentaa oma F1-talli alusta asti. Julkaisun kunniaksi pelistä on julkaistu esittelyvideo, jolla F1-kuski Lewis Hamilton ja jalkapallotähti Kylian Mbappé ottavat mittaa toisistaan formuloiden merkeissä. Voit katsoa videon alta.
Braking Point tekee paluun kolmannella kaudellaan. Tänä vuonna mukana on uusia näkökulmia, vaihtoehtoisia loppuja ja kaksikausinen tarina, jossa mestaruushaaveet uhkaavat murentua. Tarinatila saa rinnalleen myös F1 The Movie -yhteistyön: pelaajat pääsevät ajamaan fiktiivisellä APXGP-tallilla, joka on mukana Apple Original Filmsin tulevassa elokuvassa. Ensimmäinen luku pelattavissa heti, lisäluvut julkaistaan 30. kesäkuuta alkaen (myydään erikseen).
Tiimipeliä löytyy entistä syvemmästä My Team 2.0 -tilasta, jossa pelaaja toimii tallipäällikkönä ja pyörittää kaikkea insinööreistä kuljettajiin ja sponsoreihin. Talli voi osallistua koko kauteen tai yksittäisiin viikonloppuihin, ja Driver Career -tilassa pelaaja voi tuoda mukaan kokonaan uuden, yhdennentoista tiimin.
Realismiin on panostettu: viisi rataa (Bahrain, Miami, Melbourne, Suzuka, Imola) on laser-skannattu kisaviikonloppujen aikana, ja kaikki pinnanmuodot, kerbit ja esteet ovat tarkasti mallinnettuja. Käsittelyfysiikkaa on kehitetty yhteistyössä e-urheilijoiden ja F1-yhteisön kanssa.
Mukautuspuolella uutuutena toimii Decal Editor, jolla autoa, numeroita ja värejä voi säätää vapaammin kuin koskaan. Mukana on myös uusia sponsorigrafiikoita ja täysin muokattavat numerofontit.
EA Sports F1 25 on nyt saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. EA Play -jäsenet saavat 5 tunnin kokeilun ja alennuksia. Iconic Edition -ostajat saavat mukaan Lewis Hamilton -aiheisia sisältöjä, F3-kuljettajapaketin, 18 000 PitCoinia ja paljon muuta.
Sony on virallisesti julkistanut Days of Play 2025 -kampanjan, joka tuo merkittäviä alennuksia PS5-konsoleihin, lisälaitteisiin ja palveluihin. Tarjoukset ovat voimassa 28.5.–11.6.2025 välisen ajan.
PlayStation Plus -jäsenyydet jopa 33 % alennuksella:
Uudet jäsenet saavat jopa 33 % alennuksen 12 kuukauden jäsenyyksistä
Nykyiset Essential- tai Extra-jäsenet voivat päivittää Premiumiin alennettuun hintaan
Taustalla talouspaineita ja tullihuolia
Vaikka Yhdysvalloissa alennuksista ei ole vielä varmuutta, Euroopassa hinnat laskevat – ainakin hetkellisesti. Sony perustelee aiempia hinnankorotuksia vaikealla taloustilanteella ja valuuttakurssien vaihtelulla. Lisäksi USA:ssa mahdolliset tullit uhkaavat nostaa hintoja entisestään.
Days of Play 2025 tarjoaa harvinaisen mahdollisuuden hankkia PS5-laitteistoa ja palveluita selvästi normaalia edullisempaan hintaan.