Control saa neljä lisäosaa – mukana myös yhteys Alan Wake -peliin? Kommentit pois päältä artikkelissa Control saa neljä lisäosaa – mukana myös yhteys Alan Wake -peliin?

Control

Kotimainen on paljastanut neljä tulevaa lisäosaa -peliin. Lisäosat tuovat mukanaan uusia pelitiloja sekä jatkoa tarinaan.

Ensimmäinen päivityksistä saapuu jo tänä syksynä ja se tuo peliin kovasti odotetun Photo Moden, jossa nimensä mukaan pelaaja voi ottaa kuvia päähahmosta Oldest Housen tiloissa.

Joulukuussa saapuu ilmainen ja hieman haastavempi Expeditions -lisäosa, jossa pelaaja auttaa turvallisuuspäällikkö Arishia tutkimaan mysteeristä Formationia ja sen ympäristöä.

Control -peliin tulevat lisäosat aikajanalla. Viimeisessä AWE -lisäosassa vihjaillaan linkistä Alan Wake -peliin.
Control -peliin tulevat lisäosat aikajanalla. Viimeisessä AWE -lisäosassa vihjaillaan linkistä -peliin.

Ensi vuoden puolella saapuu kaksi maksullista lisäosaa The Foundation sekä AWE. Molemmat tuovat mukanaan uusia tarinatehtäviä, vihollisia sekä uutta pelimekaniikkaa. Lisäosa avaa myös uusia paikkoja Oldest Housessa.

The Foundation -lisäosassa pelin päähahmo Jesse joutuu perehtymään Oldest Housen historiaan ja siihen mitä outouksia rakennuksen alla tapahtuu.

AWE eli Altered World Events puolestaan vie Jessen Oldest Housen uuteen osaan eli Investigations Sectoriin. Kuvan perusteella tämä lisäosa saattaisi tuoda linkin toiseen Remedyn peliin eli Alan Wakeen.

Control on parhaillaan saatavilla ja -konsoleille sekä :lle.

Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -elokuvan ensi-ilta nosti koko pelisarjan aktiivisuutta

Zach Creggerin uusi -elokuva ei ole menestynyt ainoastaan elokuvateattereissa. Elokuvan julkaisu näkyi nopeasti myös pelien myynnissä, sillä Resident Evil 2 Remaken ja vuoden 2023 Resident Evil 4 Remaken myynti kasvoi :llä selvästi elokuvan ensi-illan jälkeen.

Alinea Analyticsin keräämien tietojen mukaan Resident Evil 2 Remaken -myynti kasvoi elokuvan julkaisua seuranneella viikolla peräti 64 prosenttia. Resident Evil 4 Remaken kohdalla kasvu oli 54 prosenttia. Myös -myynti nousi, kun kokonaiskasvuun lisättiin -versioiden myyntiä vastaavasti 11 ja 14 prosenttia.

Kasvua kannattaa kuitenkin tarkastella pienellä varauksella. oli nimittäin laskenut pelien hintoja noin kymmenen päivää ennen elokuvan ensi-iltaa, joten alennukset selittävät osan myyntipiikistä. Samalla myös pelaajamäärät lähtivät nousuun. Resident Evil 2 Remaken päivittäisten pelaajien määrä kasvoi peräti 48 prosenttia, noin 78 000 pelaajasta 116 000 pelaajaan.

Myös muut sarjan pelit saivat vetoapua. Resident Evil 4 Remaken pelaajamäärä kasvoi 24 prosenttia, Resident Evil 3 Remaken 25 prosenttia ja Resident Evil Requiemin 20 prosenttia. Erityisesti Resident Evil 2 Remaken kohdalla yhteys elokuvaan on luonteva, sillä Creggerin elokuva sijoittuu ajallisesti rinnakkain pelin tapahtumien kanssa.

Näyttää siis siltä, että elokuvan vaikutus ei jäänyt pelkäksi valkokangasmenestykseksi. Kun kauhuelokuva saa katsojan haluamaan lisää zombeja, seuraava pysäkki näyttää olevan yllättävän usein pelikonsoleilla.

Pelihistorian pahamaineisin floppi huutokaupataan Finnish Retro Conissa Tampereella Kommentit pois päältä artikkelissa Pelihistorian pahamaineisin floppi huutokaupataan Finnish Retro Conissa Tampereella

Viime vuonna menestyksekkäästi debytoinut ja nyt jo toistamiseen ennakkoliput loppuunmyynyt -tapahtuma järjestää uudenlaisen huutokaupan.

Marraskuussa Tampereella järjestettävän Finnish Retro Conin ensimmäisen huutokaupan kiinnostavimpiin kohteisiin kuuluu greidattu eli arviointipalvelun kuntoarvioima . the Extra-Terrestrial -peli -pelikonsolille. Vuonna 1982 julkaistusta E.T.-pelistä tuli yksi videopelihistorian kuuluisimmista epäonnistumisista. Hätäisesti joulumarkkinoille tehtyä peliä palautettiin kauppoihin huimia määriä, ja myymättä jääneiden pelien hautaaminen New Mexicon autiomaahan kasvoi urbaaniksi legendaksi. Vuoden 2014 kaivauksissa niitä todella myös löytyi. Peli oli niin huono, että sen sanotaan olleen tärkeä tekijä vuoden 1983 videopelimarkkinoiden romahduksessa, joka päättyi vasta 8-bittisen Nintendon julkaisuun. Nyt yksi, yhä tehtaan sineteillä varustettu kappale pelistä päätyy huutokaupattavaksi Finnish Retro Conissa.

E.T. on paljon enemmän kuin epäonnistunut peli. Se on videopelikulttuurin myytti ja varoittava esimerkki markkinoiden ylikuumenemisesta sekä liian kiireisestä pelinkehityksestä. Se on myös erittäin tunnistettava keräilykohde, joka avaamattomana ja greidattuna yhdistää kiinnostavalla tavalla pelihistorian, keräilyn ja Internet-meemit. – Finnish Retro Conin tuottaja Mikko Heinonen kommentoi.


E.T.-pelin lisäksi tarjolle tulee muun muassa huippuentisöity alkuperäinen IBM 5150 -tietokone. Vuonna 1981 esiteltyä laitetta pidetään modernin PC-aikakauden alkupisteenä.

Täydellistä kokoonpanoa alkuperäisine monitoreineen ja näppäimistöineen liikkuu hyvin harvoin edes keräilijäpiireissä, saati sitten toimivaa sellaista. – Heinonen mainitsee.

Finnish Retro Con järjestää huutokaupan yhteistyössä Huuto.netin kanssa. Osasta kohteista voi tehdä tarjouksia verkossa jo ennen tapahtumaa, loput ovat tarjolla vain paikan päällä. Kaikki kohteet myydään ilman hintavarausta ja huudot päättyvät tapahtuman aikana. Tuotteita voi siis voittaa myös etänä. Meklarina toimii pian elämästään kertovan dokumenttielokuvan julkaiseva Eero Lehtinen, joka tunnetaan myös Ideaparkin ja Westerin pormestarina sekä Eetu-Pellenä.

Finnish Retro Con kasvaa uudessa tapahtumapaikassa

Viime vuonna debytoinut ja ennakkoliput loppuunmyynyt Finnish Retro Con järjestetään tänä vuonna aiempaa suurempana Valtatie 30 -tapahtumakeskuksessa Tampereella. 1980- ja 1990-lukujen ilmiöihin keskittyvässä tapahtumassa on yli 60 myyntipöytää, showcasea tai työpajaa sekä useita tunteja erilaista lavaohjelmaa.

Uusi Retro Con Junior -konsepti tekee retroharrastamista tutuksi lapsille, nuorille ja perheille. Junior-pöydässä kokoelmaansa esittelee 11-vuotias Aarne Kormano, jonka yli 160 figuuria sisältävän kokoelman tärkeimpiä kokonaisuuksia ovat ja . Tapahtuman viralliset jatkot järjestetään Save File -videopelibaarissa Tampereen keskustassa, jossa esiintyy videopelimusiikkia soittava 3xDMG.

Tapahtuman pääsponsorina toimii . Tapahtumaa sponsoroivat myös , ja . Finnish Retro Con järjestetään lauantaina 7. marraskuuta 2026 klo 12–18 Valtatie 30 -tapahtumakeskuksessa osoitteessa Hatanpään valtatie 30, Tampere. Lippuja myydään vielä ovelta.