Control saa neljä lisäosaa – mukana myös yhteys Alan Wake -peliin? Kommentit pois päältä artikkelissa Control saa neljä lisäosaa – mukana myös yhteys Alan Wake -peliin?

Control

Kotimainen Entertainment on paljastanut neljä tulevaa lisäosaa -peliin. Lisäosat tuovat mukanaan uusia pelitiloja sekä jatkoa tarinaan.

Ensimmäinen päivityksistä saapuu jo tänä syksynä ja se tuo peliin kovasti odotetun Photo Moden, jossa nimensä mukaan pelaaja voi ottaa kuvia päähahmosta Oldest Housen tiloissa.

Joulukuussa saapuu ilmainen ja hieman haastavempi Expeditions -lisäosa, jossa pelaaja auttaa turvallisuuspäällikkö Arishia tutkimaan mysteeristä Formationia ja sen ympäristöä.

Control -peliin tulevat lisäosat aikajanalla. Viimeisessä AWE -lisäosassa vihjaillaan linkistä Alan Wake -peliin.
Control -peliin tulevat lisäosat aikajanalla. Viimeisessä AWE -lisäosassa vihjaillaan linkistä -peliin.

Ensi vuoden puolella saapuu kaksi maksullista lisäosaa The Foundation sekä AWE. Molemmat tuovat mukanaan uusia tarinatehtäviä, vihollisia sekä uutta pelimekaniikkaa. Lisäosa avaa myös uusia paikkoja Oldest Housessa.

The Foundation -lisäosassa pelin päähahmo Jesse joutuu perehtymään Oldest Housen historiaan ja siihen mitä outouksia rakennuksen alla tapahtuu.

AWE eli Altered World Events puolestaan vie Jessen Oldest Housen uuteen osaan eli Investigations Sectoriin. Kuvan perusteella tämä lisäosa saattaisi tuoda linkin toiseen Remedyn peliin eli Alan Wakeen.

Control on parhaillaan saatavilla 4 ja -konsoleille sekä :lle.

Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion Kommentit pois päältä artikkelissa Kulttiklassikko The NewZealand Story sai upean Untold Adventure -uusintaversion

Vuoden 1988 kolikkopeliklassikko tekee näyttävän paluun. on nyt julkaistu :lle Steamissa, ja peliä myydään lanseerausalennuksella noin 16,50 eurolla. Julkaisijana ja kehittäjänä toimii , ja alkuperäisen pelin takana oli .

Alkuperäinen nousi kulttimaineeseen omalaatuisella maailmallaan ja kekseliäällä kenttäsuunnittelullaan. Uusintaversio pyrkii säilyttämään saman tunnelman, mutta tuo mukaan modernit päivitykset. Luvassa on muun muassa kokonaan uudistettu karttarakenne, uusi elinjärjestelmä sekä muita tuoreita pelimekaniikkoja, jotka on suunniteltu nimenomaan tätä versiota varten.

ei kuitenkaan tyydy pelkkään pintaremonttiin. Mukana on täysin uusi viides maailma, joka on saanut inspiraationsa Uuden-Seelannin Kaikouran alueesta. Alue sisältää neljä kenttää ja uuden pomovastuksen, massiivisen WORMAGEDDONin, joka on suunniteltu erityisesti tätä uusintaversiota varten.

Pelaajat seuraavat jälleen TIKI-kiivin matkaa halki rehevien metsien, karujen rannikoiden ja mystisten luolastojen pelastaakseen ystävänsä ja rakkaansa PHEE-PHEEn. Bitobit kertoo haluavansa kunnioittaa Taiton perintöä ja tuoda klassikon uuden sukupolven ulottuville, samalla kun vanhat fanit pääsevät kokemaan nostalgian uudelleen, tällä kertaa ilman kolikkopelin jonotusjonoa.

Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä Kommentit pois päältä artikkelissa Torille!: Suomi vahvistaa asemaansa Unreal-mahtina ja AI-edelläkävijänä

Suomalaisen pelialan Good Game News from Finland -uutiskirjeen maaliskuun katsaus paljastaa, että helmikuu 2026 oli poikkeuksellisen vilkas. Uusia pelejä, merkittäviä päivityksiä ja rakenteellisia uutisia riitti niin indie-kentällä kuin suurten nimien riveissä. Mukana ovat muun muassa , ja .

Uutuuslistaus on pitkä ja monipuolinen. Steamissä nähtiin esimerkiksi Ritual Party, , WARARENA ja , kun taas mobiilipuolella toi Phobos Downin Androidille ja juhli of Kalma -korttipelinsä yli 100 000 latausta. Apple Arcadessa julkaistaan 5. maaliskuuta 3: Legend of the Shadow Sea, ja Remedy esitteli PlayStationin tapahtumassa tulevaa -toimintapeliään.

Rakenteellisella puolella huomio kiinnittyy Peliosuuskunta Expaan, josta on tullut Epic Gamesin ainoa Unreal-lisensointikumppani Suomessa sekä maan ensimmäinen virallinen Unreal-sertifioitu koulutuskeskus Käytännössä tämä vahvistaa Unreal-osaamista Suomessa ja tarjoaa ammattilaisille entistä parempaa tukea ja lisenssietuja.

Tekoäly nousi esiin Bitmagicin toimesta. Yhtiö on generoinut klassikkopeleistä, kuten Civilizationista ja Diablosta, uusia versioita omalla Creator-työkalullaan. Tavoitteena on tehdä pelaajien ideoista suoraan pelattavia 3D-kokemuksia. Samaan aikaan Supercellin toimitusjohtaja Ilkka Paananen muistutti, että pelialan parhaat teokset ovat hänen mukaansa vielä tekemättä, ja Metacoren Mika Tammenkoski arvioi alan siirtyvän vuonna 2026 kohti kypsempää, dataohjatumpaa ja brändivetoisempaa vaihetta.

Yhteenvetona helmikuu osoittaa, että suomalainen peliala ei ainoastaan julkaise pelejä, vaan se kehittää infrastruktuuria, kokeilee tekoälyä ja pohtii avoimesti koko toimialan tulevaisuutta. Jos alkuvuosi on enne, 2026:sta voi tulla yksi alan mielenkiintoisimmista vuosista pitkään aikaan.