Crimson Desert sai julkaisupäivän – kaksinkertainen maailma Skyrimiin verrattuna Kommentit pois päältä artikkelissa Crimson Desert sai julkaisupäivän – kaksinkertainen maailma Skyrimiin verrattuna

Fantasia- ja steampunk-henkinen avoimen maailman peli julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. maaliskuuta 2026. Peli tulee saataville :lle Steamissä, :lle, Xbox Series X|S:lle ja Macille.

Kehittäjä kuvaa pelin valmistumista kultakappaleeksi (“going gold”) merkittävänä virstanpylväänä ja kiittää fanejaan, jotka ovat odottaneet innokkaasti julkaisua viime vuoden ajan. Peli seuraa päähenkilö Kliffin ja hänen Greymane-seurueensa seikkailuja laajalla Pywelin mantereella, tarjoten realistista grafiikkaa, dynaamista taistelua ja runsaasti vapauden ja vuorovaikutuksen mahdollisuuksia.

Pearl Abyssin mukaan Crimson Desertin maailma on valtava, jopa kaksinkertainen Skyrimiin verrattuna ja suurempi kuin :n kartta. Pelaajat voivat liikkua nopeasti jopa lohikäärmeen selässä, mikä tekee valtavasta maailmasta helpommin hallittavan.

Pelissä ei painoteta perinteisiä roolipelivalintoja tai seurauksia, vaan pelaaja luo hahmonsa ja kokemuksensa pääasiassa itse mielikuvituksen ja pelin tarjoamien tehtävien kautta. Jokainen pelaaja voi kokea maailman eri tavoin, vaikka pelaisi samaa tarinaa.

Crimson Desert lupailee siis suuren maailman ja valtavan vapauden yhdistelmää, jossa tekemistä riittää tuntikausiksi. Odotus on ohi maaliskuussa, ja fanit pääsevät viimein tutkimaan Pywelin mannerta itse.

The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us Day 2026 toi pelikansalle päräyttävää uutta sisältöä

Day 2026 toi faneille uutta sisältöä, mutta ehkä hieman eri muodossa kuin moni odotti. ei nimittäin paljastanut , vaan juhlapäivän suurin pelijulkistus on yhteistyö Ghost of Yōtein kanssa.

Lokakuun 1. päivästä alkaen Ghost of Yōtein Most Wanted -tilassa voi hankkia The Last of Us:ista inspiraationsa saaneen Clicker-haarniskan. Kun varuste on avattu, sitä voi käyttää myös pelin päätilassa sekä uudessa Echoes of Sekigahara -lisäsisällössä. Ainakin Clickerit saavat siis jatkaa elämäänsä, vaikka kolmatta The Last of Us -peliä ei vieläkään näy.

Juhlapäivän yhteydessä julkistettiin lisäksi Bloody Clicker -keräilyhahmo yhteistyössä Youtoozin kanssa sekä uusia The Last of Us -teemaisia avataria PlayStationille ja Steamille. -pelaajille ja -käyttäjille on luvassa myös alennuksia sarjan peleistä. Kaupan päälle Naughty Dog julkaisi tunnin mittaisen metroaseman äänimaiseman, jos Cordyceps-maailman tunnelmaa on sattunut tulemaan ikävä.

Faneille tärkein kysymys jäi kuitenkin edelleen ilman vastausta. The Last of Us Part 3 ei ole vahvistettu, eikä Naughty Dog ole kertonut, että peli olisi edes parhaillaan kehityksessä. Viimeisin varsinainen pelijulkaisu oli The Last of Us Part 2 yli kuusi vuotta sitten, ja vuonna 2023 peruttu moninpeli sulki samalla yhden mahdollisen suunnan sarjan tulevaisuudelle.

Naughty Dogilla katse on tällä hetkellä vahvasti myös uuden -pelin suunnassa. Studio on luvannut kertoa siitä huomattavasti enemmän vuonna 2027. The Last of Us -fanit joutuvat siis vielä odottamaan, josko Naughty Dogilla olisi kolmannen osan suhteen jotain kerrottavaa. Toistaiseksi Clickerit ovat saaneet enemmän huomiota kuin Ellie.

GTA 6 huhuttu sääjärjestelmä sai vihdoin vahvistuksen Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 huhuttu sääjärjestelmä sai vihdoin vahvistuksen

sääjärjestelmä on saanut ensimmäisen kunnollisen vahvistuksen. Rockstar Gamesin tulevassa jättipelissä nähdään Game Informerin mukaan ”ennennäkemätön” sääjärjestelmä, jonka tarkoituksena on mallintaa Floridan vaihtelevia sääilmiöitä.

Game Informerin tulevaa -numeroa ennakoivassa tekstissä toimittaja Marcus Stewart kertoo keskustelleensa Rockstarin kanssa pelin uusista ominaisuuksista. Hänen mukaansa yksi niistä on GTA 6 kehittynyt sääjärjestelmä, joka simuloi Etelä-Floridassa tavattavia vähemmän aurinkoisia sääilmiöitä. Leonidan pelimaailman luvataan muutenkin olevan Rockstarin tähän asti kulttuurisesti ja visuaalisesti tarkin ja eläväisin.

Sääjärjestelmästä on liikkunut huhuja jo vuosien ajan. Pelin verkkokauppatiedoissa on aiemmin mainittu dynaaminen sää, ja Rockstarin työpaikkailmoituksissa on puhuttu myös laajamittaisesta tuhosta. Nyt Game Informerin ennakkotiedot tarjoavat kuitenkin ensimmäisen selkeän viitteen siitä, että sää ei ole GTA 6 pelkkä kosmeettinen efekti.

Floridan inspiroima Leonida näyttää muutenkin olevan täynnä vaihtelua. Pelissä nähdään esimerkiksi Florida Keysin saaristo ja Evergladesin suoalueet sekä valtava määrä eläimiä. Game Informerin mukaan pelimaailmassa on suorastaan hämmästyttävä määrä villieläimiä, ja aiempien tietojen perusteella pelaajat voivat myös tutkia ja kerätä tietoa eläimistä tyyliin.

Rockstar ei ole vielä kertonut tarkemmin, mitä kaikkea edistynyt sääjärjestelmä käytännössä tarkoittaa. Jos Floridan tunnetusti ailahteleva sää on kuitenkin otettu kunnolla malliksi, Leonidassa aurinkoinen ajelu voi muuttua hetkessä hieman kosteammaksi kokemukseksi.