Cristiano Ronaldo ei ole tulossa Pokémon Go:hon – ja hyvä niin, sanoo pelin johtaja Kommentit pois päältä artikkelissa Cristiano Ronaldo ei ole tulossa Pokémon Go:hon – ja hyvä niin, sanoo pelin johtaja

Pokémon Gon pitkäaikaiset pelaajat voivat huokaista helpotuksesta, vaikka peli on hiljattain vaihtanut omistajaa ja taustalla häärää nyt myös Saudi-Arabian valtion rahasto, jalkapallotähdet ja pakotettu lisätty todellisuus eivät ole hiipimässä Poképalloon.

Pelinkehittäjä Niantic myi alkuvuodesta mobiilipeleihin keskittyvän osastonsa Scopelylle hulppeaan 3,3 miljardin euron kauppahintaan. Siirto herätti faneissa ristiriitaisia tunteita, toiset iloitsivat mahdollisesta irtautumisesta Nianticin AR-innostuksesta, toiset taas pelkäsivät pelin muuttuvan rahanahneeksi.

Pelinjohtaja Michael Sterankan mukaan pelitiimi siirtyi uuden omistajan alle lähes huomaamatta, ja arki on jatkunut entiseen malliin.

AR-hommat eivät enää ole ykkösprioriteetti. Jos lisätään jotain, sen täytyy olla oikeasti hauskaa. – Michael Sterankan sanoo.

Huolta on herättänyt myös Scopelyn emoyhtiö Savvy Games, jonka omistaa Saudi-Arabian julkinen investointirahasto. Sterankan mukaan tämä ei kuitenkaan tarkoita ulkopuolista sanelua.

Me ei olla tekemisissä Savvyn kanssa käytännössä lainkaan. Meillä on nyt vain paremmat resurssit toteuttaa asioita, joita ollaan jo pitkään haluttu. – Sterankan vastasi.

Ja ei, Cristiano Ronaldoa ei tulla näkemään Pokémon Gossa.

Se ei ole ihan meidän vibaa. – Steranka naurahtaa.

Voiko taistelumekaniikan omia? Nintendon patentti huolestuttaa pelintekijöitä Kommentit pois päältä artikkelissa Voiko taistelumekaniikan omia? Nintendon patentti huolestuttaa pelintekijöitä

Nintendo ei katso suopein silmin, jos sen pelireseptejä lainataan liiankin innokkaasti. Viime vuonna yhtiö haastoi Palworldin kehittäjän Pocketpairin japanilaiseen oikeuteen syyttäen pelin kolmen patentin loukkaamisesta. Summakaan ei ollut aivan pikkurahoja: noin 30 000 euroa.

Aluksi kiista koski pieniä yksityiskohtia, kuten vaikkapa Palworldin Poke-palloja muistuttavia Pal Sphere -esineitä, jotka on sittemmin poistettu pelistä. Mutta Nintendo sai hiljattain käsiinsä uuden, paljon merkittävämmän patentin, joka suojaa itse ydinkonseptin: hahmon kutsumisen ja sen lähettämisen taistelemaan toista vastaan. Toisin sanoen juuri sen idean, joka tekee Pokémonista Pokémonin.

Baldur’s Gate 3:n julkaisupomo Michael “Cromwelp” Douse kommentoi tilannetta X:ssä (sittemmin poistetussa viestissä) napakasti:

”Tällaisia patentteja käytetään liian usein pahantahtoisesti.”

Hänen mukaansa kyse ei siis välttämättä ole pelkästään luovan työn suojaamisesta, vaan myös kilpailijoiden kuristamisesta.

Analyytikko Serkan Toto onkin arvelut, että koko oikeusjuttu on enemmän neuvottelutaktiikkaa kuin kunnianhimoista taistelua. Nintendo haluaa pakottaa Pocketpairin tekemään sopimuksen – ja samalla lähettää viestin muille pelinkehittäjille, että Pokémonin kentällä ei pelailla ilman lupaa.

Pelipatenttien kuviot eivät kuitenkaan rajoitu Nintendon tontille. Esimerkiksi Warner Bros. pitää yhä hallussaan Nemesis-järjestelmän patenttia, jonka Middle-earth: Shadow of Mordor teki tunnetuksi. Se ei vanhene ennen vuotta 2036, joten muiden pelien viholliset joutuvat keksimään uusia tapoja jäädä mieleen.

Aethermancer tuo hirviöiden kesyttelyn ja rogueliten yhteen Kommentit pois päältä artikkelissa Aethermancer tuo hirviöiden kesyttelyn ja rogueliten yhteen

Jos Pokémon ja Hades laitettaisiin samaan tehosekoittimeen, tuloksena voisi hyvinkin olla Aethermancer. Tämä uusi hirviöiden kesyttelyyn ja roguelite-meininkiin nojaava peli ilmestyy Steamin Early Accessiin PC:lle 23. syyskuuta, julkaisijana offbrand games ja kehittäjänä moi rai.

Jo varhaisversiossa luvassa on runsas paketti, yksi peliluokka, kolme vaikeustasoa, 28 hirviötä 19 eri tyypistä, 443 opittavaa kykyä, kolme biomiä, kaupungin koristeluja sekä iso pomotaistelu Monster Deityä vastaan. Kehittäjät lupaavat täyteen julkaisuun vielä lisää hirviöitä, alueita ja peliluokkia, kunhan peli kypsyy Early Accessissa noin vuoden ajan.

Pelin idea on yksinkertainen mutta koukuttava, pelaaja toimii Aethermancerina, joka voi liittoutua myyttisten olentojen kanssa ja johdattaa ne taisteluun. Kamppailut ovat vuoropohjaisia ja vaativat harkittuja päätöksiä, sillä jokainen liike voi olla ratkaiseva. Kun hirviö kaatuu, se menetetään, mutta sen sielu voidaan herättää uuteen elämään entistä vahvempana.

Lisäksi pelaajat pääsevät tutkimaan satunnaisesti luotuja ympäristöjä, joissa jokainen yritys voi viedä pidemmälle kuin edellinen. Käytännössä peli nojaa jatkuvaan kuoleman ja uudelleensyntymisen kiertokulkuun, vähän kuin Dark Soulsin serkku, mutta hirviöjoukkueella varustettuna.

Aethermancer näyttää siltä, että se voi vedota sekä strategiapelien ystäviin että niihin, jotka eivät voi vastustaa ajatusta kerätä ja kasvattaa omaa hirviötiimiään. Syksyllä selviää, kuinka moni jää koukkuun tähän sekoitukseen.